Türk Telekom`dan uluslararası dev adım

04.09.2017 13:56

Son güncelleme : 05.09.2017 10:03

Türk Telekom, hükümetin yerli ve milli teknoloji üretimi hedefine katkı sağlayacak uluslararası bir adım attı ve dünya teknoloji devlerinin üyesi olduğu ABD merkezli açık platform ONF’ye ortak üye statüsü ile katıldı. ONF’nin 17 partner konumunda üyesi bulunuyor ve Türk Telekom da bu partner üyelerden biri olarak bundan sonra açık platformun yönetiminde yer alacak.AA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom’un, hükümetin yerli ve milli teknoloji üretimi  hedefine katkı sağlayacak uluslararası bir adım attığını ve dünya teknoloji  devlerinin üyesi olduğu ABD merkezli açık platform Open Networking Foundation'a  (ONF) ortak üye statüsü ile katıldığını açıkladı.

Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un,  Stanford Üniversitesinin öncülüğünde kurulan ONF’nin yönetiminde yer alarak,  telekomünikasyon sektöründeki global gelişmeleri yakından takip edeceğini, yeni  projelerde söz sahibi olacağını ve bu teknolojileri Türkiye’ye taşıyabileceğini  söyledi.

Türkiye’nin bir süredir teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten ve  ihraç eden ülke olma hedefiyle hareket ettiğini hatırlatan Arslan, “Bu kapsamda  savunma sanayisi, ulaşım ve iletişim alanında yerli ve milli teknoloji  geliştirilmesi için bugüne kadar birçok başarılı adım attık. Tabii bunlar yeterli  değil, daha yapacak çok işimiz var. Dolayısıyla yerli ve milli teknoloji üretimi  konusunda özel sektörün çalışmalarını son derece önemsiyor ve destekliyoruz.  Hükümetimizin bu vizyonunun özel sektör tarafından giderek daha fazla  benimsendiğini memnuniyetle görüyoruz. En son Türk Telekom’dan bu konuda müjdeli  bir haber geldi. Türk Telekom önemli bir uluslararası başarıya imza atarak,  özellikle dünya telekomünikasyon sektörünün yeni nesil ağ teknolojilerinin  gelişimi açısından çok yakından takip ettiği ABD merkezli açık bir platform olan  ONF’de söz sahibi olacak.” diye konuştu.

"ÖZEL SEKTÖR YERLİ TEKNOLOJİ VİZYONUNU SAHİPLENDİ"

Türkiye’nin son 15-16 yılda yerli teknoloji üretimi konusunda oldukça  önemli bir mesafe aldığını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu: "Başta savunma sanayisi olmak üzere birçok alanda yerlilik oranını  artırdık. 4,5G hizmeti ihalesinde baz istasyonları için yerlilik şartı getirdik.  Bu vizyonun meyvelerini de toplamaya başladık. Her geçen gün büyük, küçük birçok  firmanın yerli teknoloji üretimi konusundaki yeni projeleri bize ulaşıyor.  Bunları memnuniyetle değerlendiriyoruz. Bir yandan yerli e-posta sisteminin  geliştirilmesi için çalışmalar sürerken diğer yandan da yerli firmalarımız 5G  teknolojilerinin geliştirilmesi için faaliyetlerini sürdürüyor. Örneğin Türk  Telekom’un bir iştiraki olan Argela’nın bu alanda önemli çalışmaları söz konusu.  Bir süredir ABD’de ONF içinde ‘innovator’ (yenilikçi) statüsünde 5G dahil yeni  teknolojiler konusunda faaliyet yürüten Argela, gurur duyacağımız projeler  geliştirdi. Argela’nın bu başarısı ile ilişkiler daha da gelişti ve Türk Telekom,  dünyanın en büyük açık platformlarından biri olan 130 üyeli ONF’nin  partnerlerinden biri oldu."

"BU KEZ TEKNOLOJİ TRENİNİ KAÇIRMAYACAĞIZ"

Türk Telekom’un bu adımını uluslararası bir başarı olarak  değerlendiren Arslan, bunun ne anlama geldiğini şöyle anlattı: “Türk Telekom, dünyada iletişim teknolojileri alanında oldukça önemli  bir ‘açık platform’ olan ABD merkezli ONF’nin partnerlerinden biri oldu. Stanford  Üniversitesi öncülüğünde AT&T, Deutsche Telecom, Verizon, Telefonica, Dell,  Intell, Cisco gibi dünya devleriyle birlikte Türk Telekom da bu kar amacı  gütmeyen kuruluşun özel statülü partneri olarak yer alacak. Böylece bir Türk  şirketi de karar vericiler arasında yer alarak teknoloji alanındaki projelere yön  verecek, standartları belirleyecek. Türkiye’ye uygun olduğunu düşündüğümüz  teknolojileri de vakit kaybetmeden ülkemize getireceğiz. Biz bu tarz her türlü  gelişmeyi destekliyor ve heyecan duyuyoruz. Çünkü bu sayede iletişim alanındaki  teknolojilerden anında haberimiz olacak ve üretime ya da uygulamaya zamanında  başlayacağız. Böylelikle geçmişte birçok kez teknoloji trenlerini kaçırmış olsak  da bu kez treni kaçırmayacağız.”

DÜNYA TEKNOLOJİ MERKEZİNİN KALBİNE GİRDİK

Arslan, bir anlamda dünyada telekomünikasyon sektöründe yeni  teknolojilerin geliştirildiği merkezin kalbine girildiğini dile getirerek, ONF’de  söz sahibi olmanın önemini vurguladı.

Telekomünikasyon sektöründe baz istasyonları, santraller, bunların  yazılımı, donanımı ve bakımı gibi çok önemli hizmetlerde global olarak birkaç  tedarikçi firmaya bağımlılık söz konusu olduğunu anlatan Arslan, ONF'nin bu  tedarikçi firmalara olan bağımlılığı azaltmak, maliyetleri ve ülkenin cari  açığını düşürmek ve tabii ki daha iyi bir teknolojiyle kullanıcılara daha iyi  hizmet vermek amacıyla bu alanda proje geliştirenlere açık bir platform olduğunu  bildirdi.

"Biz bir süredir Argela ile burada faaliyetteydik. Şimdi Türk Telekom  ile bu açık platformun yönetici ortaklarından biri olduk." diyen Arslan, buraya  dünyanın her yerinden projenin akacağını ve dünya teknoloji devlerinin bunlardan  hangilerinin nasıl ve ne şekilde geliştirileceğine karar vereceğini kaydetti.

Sonuçta ilerleme kaydedilen ve hayata geçirilecek olan teknolojileri  her ülkenin kendi kaynaklarıyla kendisi üretmeye başlayabileceğini ifade eden  Arslan, "İşte Türk Telekom’un üyeliği bu açıdan çok önemli. Biz de bütün bu  gelişmelerin bir parçası olacağız.” dedi.

TÜM OPERATÖRLERE AÇIK OLACAK

Türk Telekom’un ONF’nin yönetimine yer almasını yerli ve milli  teknoloji üretimi hedefi kapsamında son derece önemli bir gelişme olarak  değerlendiren Bakan Arslan, şöyle devam etti: "Yeni teknolojinin gelişim hızına baktığınızda bu konuda projesi  olanların global olarak ilgili çalışmaları yürüten kuruluşlarla sürekli iletişim  içinde olması gerekiyor. Aksi halde, ya mevcudu yeniden icat etmekle  uğraşacaksınız ve vakit kaybedeceksiniz ya da sizin projenizi destekleyecek  gelişmelerden habersiz kalarak zorlanacaksınız. Bu da yine vakit ve sermaye kaybı  demek. Bu açıdan Türk Telekom’un özellikle 5G teknolojileri ve mobil iletişim  altyapılarının geliştirildiği dünyanın kalbi diyebileceğimiz bir kuruluşun  yönetim kadrolarında yer alması son derece önemli. Türk Telekom burada hem son  gelişmelerden haberdar olacak, hem de kendi know how’ı ile bu çalışmalara katkı  sağlayacak. Yeni teknolojiye yön verecek ve bu sürecin bir parçası olarak  standartların belirlenmesinde önemli bir rol üstlenecek. Ayrıca, Türk Telekom bu  platformda gerçekleştirilen çalışmalarda çıkan sonuçları Türkiye’ye getirecek ve  geliştirilen her türlü ürün ve hizmet Türkiye’deki diğer operatörlerin de  kullanımına açık olacak. Bu anlamda Türk Telekom’un bu başarısını tebrik ediyor,  başarılar diliyorum.”

ONF NEDİR, HEDEFLERİ NELERDİR?

Telekomünikasyon sektöründe özellikle baz istasyonları, santraller  gibi önemli maliyet kalemlerinde donanım ve yazılım konusunda yeni teknolojiler  geliştirerek verimliliği artırmak, tedarikçi bağımlılığını azaltmak ve  maliyetleri düşürmek amacıyla kurulan ONF, dünyanın bu alandaki en büyük açık  platformu konumunda.

130 üyesi bulunan ONF’nin 17 partner konumunda üyesi bulunuyor ve Türk  Telekom da bu partner üyelerden biri olarak bundan sonra açık platformun  yönetiminde yer alacak. Kar amacı gütmeyen ONF, dünyada telekomünikasyon  sektöründe yeni teknolojilerin gelişimine katkı sağlamayı ve bunların  standartlarını belirlemeyi hedefliyor.

Türk Telekom’un bu platformda partner olarak yer alması, söz konusu bu  yeni teknolojilerin dünya ile eş-zamanlı olarak Türkye’ye getirilmesi, yerli  üreticiler tarafından üretilerek hızla kullanıma sunulabilmesi anlamına geliyor.

18:052.554
Değişim :  0,43% |  10,87
Açılış :  2.555  
Önceki Kapanış :  2.543  
En Yüksek
2.571
En Düşük
2.525
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
BASCM 3,52 877.400 % 10,00  
ECZYT 52,80 106.283.262 % 10,00  
BRSAN 34,36 93.804.188 % 9,99  
MAKIM 15,56 74.989.625 % 9,96  
SANEL 7,20 5.424.035 % 9,92  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 16,8790 16,8806 % -2,72  
Euro 17,8077 17,8246 % -2,48  
Sterlin 20,5776 20,6808 % -2,88  
Frank 17,4683 17,5735 % -2,70  
Riyal 4,4675 4,4899 % -3,00  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.827 1.827 4,52  
Altın Gr. 987 987 -28,32  
Cumhuriyet 6.782 6.885 -62,00  
Tam 6.525 6.761 -101,00  
Yarım 3.203 3.307 -49,00  
Çeyrek 1.605 1.653 -25,00  
Gümüş.Ons 21,11 21,17 0,19  
Gümüş Gr. 11,42 11,44 -0,25  
B. Petrol 113 113 2,99