Ukrayna krizi için tarihi zirve 11 Şubat’ta

09.02.2015 09:08

Son güncelleme : 09.02.2015 09:12Ukrayna krizi için 'Dörtlü' tarihi zirve, 11 Şubat’ta Minsk’te yapılacak.


Ukrayna krizinin çözümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile 11 Şubat'ta Minsk'te bir araya gelecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Minsk'te önemli kararların alınmasını beklediklerini açıkladı.

 
Zaman Gaztesi'nden Faruk Akkan'ın haberine göre Soçi'de Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşme sırasında açıklamada bulunan Putin, Kiev, Paris ve Berlin'deki meslektaşları ile telefon görüşmesi yaptıklarını, yoğun şekilde tartışılan konularda anlaşma sağlanması durumunda, dört ülke liderinin Çarşamba günü Minsk'te bir araya geleceğini söyledi.

 
Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krizin çözümü için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Lukaşenko, “Minsk zirvesi konusunda Putin’in endişesi olmasın. Öngörüldüğü şekilde Çarşamba akşam zirve organize ediliyor. Sizi Minsk’e bekliyoruz.” dedi. Belarus Cumhurbaşkanı Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun da kendisini arayarak gelişmeler konusunda bilgi verdiğini ifade etti.

 
Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 11 Şubat’ta Minsk’te yapılması planlanan Normandiya Formatı’ndaki (Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa) liderler zirvesinde önemli kararların alınmasını beklediklerini söyledi.
 

Barış görüşmelerinin Rusya Devlet Başkanı Putin’in inisiyatifle başladığı bilgisini paylaşan Lavrov, “Putin’in liderlere gönderdiği öneriler, Merkel ve Hollande’ın katıldığı toplantılarda ele alındı. Kremlin’de yapılan zirvenin ardından teknik seviyede uzmanlar görüşmelerini sürdürdü. Bugün yapılan telefon görüşmesinde de gelişmeler ele alındı. Zirvede önemli kararların alınmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 
Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının zirve hazırlığı için yarın Berlin’de bir görüşme yapması planlanıyor. Rus diplomatik kaynakların Interfax’a verdiği bilgide, Çarşamba yapılması planlanan zirve için ciddi hazırlıkların yapıldığı kaydedildi.

18:0095.416
Değişim :  0,31% |  290,46
Açılış :  95.165  
Önceki Kapanış :  95.126  
En Yüksek
95.416
En Düşük
94.528