Vestel o açıklama ile gaza bastı!

20.10.2015 13:31

Son güncelleme : 20.10.2015 16:44

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık`ın Vestel’in elektrik motorunu üretme konusuna talip olduğunu ve bu konudaki görüşmelerin başladığını söylemesiyle Vestel borsada uçuşa geçti. Vestel hisseleri ilk seansı yüzde 10`un üzerinde yükselişle kapadı.UZMANPARA

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın Vestel’in elektrik motorunu üretme konusuna talip olduğunu ve bu konudaki görüşmelerin başladığını söylemesiyle Vestel borsada adeta uçuşa geçti ve hisseleri tavan oldu.

İLK SEANSTA YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE YÜKSELDİ

Vestel Elektronik hisseleri ilk seansı yüzde 10'un üzerinde yükselişle 5.24 liradan kapadı. Vestel Beyaz Eşya hisseleri de ilk seansı yüzde 8.71 yükselişle tamamladı.

ZORLU'NUN AÇIKLAMASIYLA YÜSELİŞ HIZLANDI   

Bakan Işık, Saab’ın yerli aracın geliştirilmesinde sadece proje ortağı olarak bulunacağını belirterek Saab’ın projede hissedar olmayacağını söylemişti. Işık, başka yabancıların hisse sahibi olup olmayacağı konusunun ise henüz gündemlerinde olmadığını ifade ederken, Vestel’in elektrik motorunu üretme konusuna talip olduğunu, bu konudaki görüşmelerin başladığını da kaydederek “Buradan bir sonuç alınırsa, Vestel de projeye dahil olur” demişti.

nİtegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü ve UZMANPARA yazarı Tuncay Turşucu, medyada Zorlu Holding Başkanı Ahmet Zorlu’nun açıklamalarının ardından Vestel hisselerinde yükselişin hızlandığına dikkati çekti.

AY BAŞINDAN BU YANA YÜZD 31 PRİM ELDE ETTİ 

Ahmet Zorlu'nun açıklamalarında bakanlığın motor üretimi için Vestel’i düşündüğünü belirttiğini ve çalışmalara başlandığını belirttiğini hatırlatan Turşucu "Bu durum Zorlu grubu hisselerine yönelik beklenti yaratmış durumda ve hisseler bu beklenti ile yükseliş göstermekte. VESTL hissesi Ekim ayı başında 4TL seviyesinden işlem görürken şu anda 5.27TL seviyesine ulaşarak ay başından bugüne %31 prim elde etti.
 
'BEKLENTİLER HİSSELER ÜZERİND BİR SÜRE DAHA ETKİLİ OLABİLİR'

Açıklamalar henüz çok genel olmasından dolayı üretime, satışlara ne gibi etkiler oluşturacağını nasıl bir büyüklükten söz edildiğini belirtmek güç. Vestel aynı şekilde 26 Ağustos 2015 tarihinde de KAP’a açıklama yapmış ve elektrikli otomotiv sektörüne yönelik değerlendirmelerinin henüz inceleme aşamasında olduğunu belirtmişti. O tarihten sonra da VESTL hisseleri 3.81 TL’den bir iki içerisinde 4.77 TL’ye yükselmişti. Mevcut beklentiler hisse üzerinde etkili olmaya bir süre daha devam edebilir. Şirket’ten henüz KAP’a bir açıklama gelmiş değil" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591