Yunanistan`dan Türkiye`ye enerji yatırımı sinyali

06.02.2018 11:20

Son güncelleme : 06.02.2018 14:44

Yunanistan Kamu Enerji Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Panagiotakis, "Rüzgar enerjisi, bazı hidroelektrik santraller ve Kapadokya`da jeotermal yatırımlar olmak üzere Türkiye`de elektrik üretiminde iş birliği ve genişleme imkanlarını değerlendiriyoruz. Türkiye`de varlık göstermek için bu yılın doğru bir zaman olduğunu düşünüyoruz" dedi.AA

Yunanistan Kamu Enerji Kurumu (DEI)  Yönetim Kurulu Başkanı Manolis Panagiotakis, Türkiye'de yatırımlarını 2018'de  daha da canlandırmak istediklerini belirterek, "Rüzgar enerjisi, bazı  hidroelektrik santraller ve Kapadokya'da jeotermal yatırımlar olmak üzere  Türkiye'de elektrik üretiminde iş birliği ve genişleme imkanlarını  değerlendiriyoruz." dedi. 
 
Panagiotakis, Yunanistan'da perakende elektrik piyasasının yüzde  85'ini elinde bulunduran kamu şirketinin uluslararası yatırım planlarını AA  muhabirine değerlendirdi.
 
Türk şirketlerle Balkanlar'da da çalışmayı hedeflediklerini dile  getiren Panagiotakis, "Özellikle yenilenebilir enerji alanına ilgi duyuyoruz ama  bu termik gibi konvansiyonel alanlarda da çalışmayacağımız anlamına gelmiyor.  Çinli enerji şirketi Shenhua ile Eskişehir'de bir termik santral için ihaleye  girdik." diye konuştu.
 
Panagiotakis, bir uluslararası danışmanlık şirketi aracılığıyla  Türkiye'deki kurum ve şirketlerle iş birliği fırsatlarını dikkatli bir şekilde  değerlendirdiklerin belirterek, "Rüzgar enerjisi, bazı hidroelektrik santraller  ve Kapadokya'da jeotermal yatırımlar olmak üzere Türkiye'de elektrik üretiminde  iş birliği ve genişleme imkanlarını değerlendiriyoruz. Onlarca yıldır Türk kamu  elektrik şirketleriyle iş birliği içindeyiz. Türkiye'de uzun vadeli yatırım  planlarımız var. Türkiye'de canlı bir varlık göstermek için bu yılın doğru bir  zaman olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
TERMİK SANTRALLERE 15 ŞİRKETTEN İLGİ
 
Panagiotakis ayrıca, Avrupa Birliği normları ve kredi sağlayıcıların  talepleri doğrultusunda DEI'ye bağlı termik santrallerin yüzde 40'ının satışa  sunulduğunu anımsatarak, söz konusu santrallere aralarında Çinli, Japon ve  Avrupalı ülkelerinde bulunduğu 15 şirketin ilgi gösterdiğini kaydetti.
 
Öte yandan, elektrik abonelerinin ülkedeki ekonomik kriz döneminde 2,4  milyar avroya ulaşan fatura borçlarına yönelik düzenlemelere ilişkin bilgi veren  Panagiotakis, "Tam olarak istediğimiz yerde değiliz ama yaklaşıyoruz. Şu anda 2,1  milyar civarına geldik. Yani 3 ayda borçlarda yaklaşık yüzde 10'un üzerinde  azalma var. Bu biraz daha zaman alacak." dedi.
 
Panagiotakis, iklim değişikliğiyle mücadelede temiz enerji için 2023  hedeflerine beklenenden daha önce ulaşacaklarını ifade ederek, "Yenilenebilir  enerjide önümüzdeki 5-7 yıl içinde şu anda olduğumuzdan 20 kat daha iyi  olacağımıza inanıyoruz. Karbondioksit salınımının azaltılmasında hedeflerimize  beklenenden daha önce ulaşacağız. 2023'te bu noktada Almanya'dan bile daha iyi  bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.
 
"İSİM SORUNU" YATIRIMLARA ENGEL DEĞİL
 
Panagiotakis, Balkanlar'da önemli bir bölgesel oyuncu olma hedefiyle  Makedonya'nın önde gelen elektrik firması EDS'nin satın alınmasında son aşamaya  geldiklerini belirterek, "Makedonya ile uzun yıllardır iş birliği içindeyiz. Bu  adımımız, Sırbistan, Kosova ve Slovakya'da genişlememize yardımcı olacak." dedi.
 
Panagiotakis, son aylarda hız kazanan Yunanistan ve Makedonya  arasındaki "isim sorununun" çözümüne ilişkin görüşmelerin yatırımlarına etkisini  de değerlendirerek, "Biz yatırımlarımızı bu gibi meseleleri göz önüne alarak  ayırmıyoruz. Tüm ülkelerde, gerek eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti'nde gerek  Türkiye gibi büyük pazarlarda karşılıklı saygı ve destek kapsamında iş birliği  yapılabilir." ifadelerini kullandı.
 
DEI'nin bir kamu şirketi olarak tüm muhtemel pazarlarda sağlam bir  şekilde genişlemeyi hedeflediğini vurgulayan Panagiotakis, "Tüm Balkan halkları  iş birliği ve barış çerçevesinde daha iyi bir gelecek için ekonomik kalkınmayı ve  birlikte çalışmayı hak ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
DEI, 2014'te PPC Elektrik adında bir iştirak açarak Türkiye piyasasına  adım atmıştı.
 
Yunanistan ve Makedonya arasındaki "isim sorununa" ilişkin müzakereler  son aylarda hız kazanırken, Yunan kamuoyunda tepkiler artıyor. Başta Türkiye  olmak üzere birçok ülke, Makedonya'yı anayasal adı olan Makedonya Cumhuriyeti  ismiyle tanırken, Yunanistan kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge  bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor.

15:4991.401
Değişim :  0,27% |  244,51
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.596
En Düşük
90.695