`Piyasalarda fiyatlanmayan bir anomali var`

06.02.2018 12:53

Son güncelleme : 06.02.2018 18:10

ABD borsaları ile başlayıp dünya geneline yayılan sert düşüşler, 2016 yılından bu yana etkili olan yükseliş trendinin düzeltmesi olarak görülüyor.AA

Borsalardaki sert  düşüşleri değerlendiren AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy, uzun  soluklu yükselişin bir düzeltmesinin yaşandığını ve piyasalarda henüz net  fiyatlanamayan bir anomalinin etkili olduğunu söyledi. 
 
ABD borsaları ile başlayıp dünya geneline yayılan sert düşüşler, 2016  yılından bu yana etkili olan yükseliş trendinin düzeltmesi olarak  değerlendiriliyor.
 
ABD'de Dow Jones endeksi dün puan bazında tüm zamanların, yüzdesel  olarak 2011 yılından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirirken, işlem hacmi ise  ortalamaların neredeyse iki katına ulaştı. Dow Jones endeksi ile başlayan satış  dalgası, tüm dünya borsalarını etkisi altına alırken, "korku endeksi" olarak  adlandırılan VIX endeksi de bir günde yaklaşık yüzde 100 yükseldi. 
 
Analistler, küresel piyasalarda azalan risk iştahı, yükselen gelişmiş  ülke tahvil faizleri ve borsalarda zarar kes (stop-loss) emirlerinin tetiklenmesi  ile endekslerin sert değer kaybettiğini belirterek, buna karşın, düşüşleri uzun  zamandır soluksuz devam eden yükselişin düzeltmesi olarak görüldüğünü kaydetti.
 
GELECEK TEPKİ ALIMLARININ GÜCÜ YATIRIMCI ALGISI ÜZERİNDE ETKİLİ  OLACAK
 
2008 krizinin ardından başlayan yükselişinde 2011 ve 2015'de düzeltme  yapan Dow Jones endeksi, Şubat 2016'dan bu yana önemli bir düzeltme yapmadan  yükseliş eğilimini sürdürmüştü. 2016 yılı şubat ayından bu yılın Ocak ayı sonuna  kadar yaklaşık yüzde 60 değer kazanarak rekor üzerine rekor kıran Dow Jones  endeksi, son iki işlem gününde yüzde 7 geriledi. 
 
ABD piyasalarının dünkü sert düşüşün ardından bugün Asya borsalarında  da yüzde 5'i bulan değer kayıpları görülürken, yurt içinde BIST 100 endeksinin  düşüşü ise günün ilk yarısı tamamlanırken yüzde 2 seviyelerinde oldu.  
 
Avrupa borsalarının açılışında düşüşler yüzde 3'ü aşarken, analistler  bugün makroekonomik verilerden ziyada piyasaların iç dinamiklerinin takip  edileceğini, hızlı düşüşlerin ardından gelmesi muhtemel tepki alımlarının gücünün  kısa ve orta vadede yatırımcı algısı üzerinde belirleyici olacağını dile getirdi.
 
"PİYASALARDA FİYATLANMAYAN BİR ANOMALİ VAR"
 
AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy AA muhabirine yaptığı  açıklamada, piyasalarda henüz net fiyatlanamayan bir anomalinin etkili olduğunu  kaydetti.
 
Paksoy, son bir haftada ABD tahvil faizleri kritik eşikleri aşarak  yüzde 3’lere doğru  yükselişini sürdürürken, dolar endeksinin ise bu hareketin  tam tersi  bazı dinamiklerle 10 yıllık ortalamaları olan 88.00-90.00 aralığına  indiğine dikkati çekerek, "Bu aşamada, piyasalar yön ararken ve risk iştahı  sorgulanırken bu iki uyumsuzluğun fiyatlamalara etkisinin, hem risk iştahında hem  de buna bağlı global piyasalarda (borsa-emtia-kur-tahvil) baskıya neden olacağı  düşüncelerinin şimdilik dolar endeksi hariç topyekün bir provasını yaşamış  olduk." dedi.
 
ABD Merkez Bankası (Fed) ve cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam  verisinin ABD tahvil faizlerini yukarı çekmesi, eski Fed Başkanı Janet Yellen'ın  "hisseler yüksek seviyelerde" söylemi ve yatırım kuruluşlarından gelen uyarıların  ABD borsaları üzerindeki kırılganlığı artırdığını ifade eden Paksoy şunları  kaydetti:
 
"ABD tahvil faizlerinin yüzde 2.89 seviyelerine ulaşması, korku  endeksi VIX'in 38'lere gelmesi ve endekslerin cuma gününü düşüşle kapatması belki  böylesi sert satışlı ve yüksek yüzdeli bir düşüşün sinyali değildi ama özellikle  endekslerde çok uzun süren ve son dönemde dikleşen trendin içinde biriktirdiği  satış potansiyeli ve kredili pozisyonların getirdiği stop-loss satışlarının bu  sert düşüşün birincil gerekçeleri olarak kayda geçtiğini söyleyebiliriz."
 
Paksoy, jeopolitik risk başlığı içerisin de Zeytin Dalı Harekatı ve  jeopolitik risk kaygılarının piyasadaki fiyatlamaların içine girmediğini dile  getirerek, yurt içinde beklenenden iyi gelen enflasyon verisinin Türkiye  Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) manevra alanı verdiğini kaydetti.
 
Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 50 günlük üssel ortalamayı da içinde  barındıran 114.500 -112.500 aralığı ve bir altta 111.000-110.000  aralığı  psikolojik sınır olarak izlenmesi gerektiğini belirten Paksoy, ilerleyen günlerde  gelecek tepkilerle 117.000-117.500 aralığını kalıcı geçilmediği sürece aşağı  yönlü düzeltme sürecinin devam etme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini  vurguladı.
 
"ENDEKSTE 109.000 PUANA KADAR GERİLEMEYİ DÜZELTME HAREKETİ OLARAK  DEĞERLENDİRMEK MÜMKÜN"
 
Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, küresel ölçüde  hisse senetlerinde görülen satış baskısının Borsa İstanbul'u da etkilediğini  kaydetti.
 
Ocak ayının son günleri başlayan ve şubat ayında da devam eden bu  satışları küresel ölçüde bir kar realizasyonu süreci olarak değerlendirmenin  mümkün olduğunu ifade eden Doğan, "Özellikle dün ABD'de borsalarında görülen sert  satışları tek başına açıklayabilecek ölçüde önemli temel bir veri ya da haber  akışı olmaması da bunun bir teknik düzeltme olma ihtimalini artırıyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Doğan, borsalardaki satışların sert olmasına karşın küresel ölçüde  kurlar tarafında sakin sayılabilecek bir atmosfer olmasının dikkati çekici  olduğunu belirterek, kısa vadede BIST 100 endeksi için en belirleyici etkenin  yurt dışı piyasalar olmaya devam edeceğini dile getirdi.
 
Türkiye özelinde Suriye'de devam eden operasyonlar ve bu sürecin  getirdiği uluslararası ilişkilerin takip edileceğini belirten Doğan, "BIST 100  endeksinde kısa vadede 113.500 altında kapanışlar görecek olursak 111.000-109.000  aralığı gündeme gelebilir. Bu bölgeye kadar olacak geri çekilmeleri bir düzeltme  hareketi olarak değerlendirmek mümkün. ABD'de başlayan ve küresel boyuta ulaşan  son satışlar bir trende dönüşmez ise BIST 100 endeksinde bahsettiğimiz bu destek  seviyelerinden yeni bir yükseliş başlatma olasılığı göz ardı edilmemelidir."  ifadelerini kullandı.
 
"S&P 500 ENDEKSİNİN 2500 ALTINA GERİLEMESİ TREND ALGISINDA HASARA  YOL AÇAR"
 
DenizBank Yatırım Grubu Stratejisti Orkun Gödek, önceki hafta ilk  emarelerinin alınmaya başlandığı hisse senedi endekslerindeki zayıflamanın yeni  hafta işlemlerinde de devam ettiğini belirterek, "Oynaklık göstergelerindeki  artışın ABD istihdam raporu sonrasında artış göstermesi ve daha önceden yazılmış  emirlerin algoritmik işlemler sonucunda belirli seviyelerde daha yüklü satışları  tetiklemesine paralel dikkat çekici fiyatlamalar görmekteyiz." ifadelerini  kullandı. 
 
New York borsasında dün 2011 yılından bu yana en kötü günü geride  bıraktığına dikkati çeken Gödek, işlem hacimlerindeki artışın normal dönemlerin 2  katına ulaştığını dile getirdi.  
 
Gödek, fiyatlama ortamını, Kasım 2016’dan bu yana ertelenen risk  başlıklarının kayda değer ve gecikmeli düzeltmesi olarak gördüğünü kaydederek   değerlendirmesine şöyle devam etti: 
 
"ABD endekslerinin 2018'deki olumlu fiyatlamalarını silmesini yılın  geri kalanı için şu aşamada handikap olarak değerlendirmiyoruz. Güvenli liman  arayışının ABD tahvil piyasasına yeni girişlerle gerçekleşmesini endişelerin  temelinde Fed kaygısının yer almadığı şeklinde yorumluyoruz. S&P 500 endeksinde  2500 bölgesine dek ek düzeltmeyi imkanlar dahilinde ve sağlıklı olarak görmekle  birlikte, devamındaki olası potansiyel satışların ise trend algısında hasara yol  açabileceğini söylemek mümkün."
 
"BIST 100 ENDEKSİ İÇİN 112.700 SEVİYESİNDEKİ 50 GÜNLÜK ORTALAMANIN  ÖNEMLİ"
 
İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer de dün ABD  endekslerinde kelimenin tam anlamıyla bir çöküş yaşandığını kaydetti.
 
Herhangi bir haber akışı ya da gelişmenin görülmediğini ancak  piyasalardaki satış dalgasının küresel bir boyut kazandığını ifade eden Özer,  buna karşın sabah saatlerinde ABD vadelilerinde izlediğimiz derin aşağı yönlü  eğilimin toparlanma çabasında olduğunu söyledi.
 
Şu an BIST 100 endeksinde bir düzelme olduğunu söylemenin mümkün  olduğunu dile getiren Özer, "ABD endekslerinde bugün de kayıpların yüzde 3-4  seviyelerine ulaşması düzeltme hareketinden farklı algılanacaktır. Dolayısıyla  böyle bir durumla karşılaşmamız halinde BIST 100 endeksinde de kayıpların  artabileceğini düşünmekte fayda var. Bu konuda henüz net bir şey söylemek mümkün  değil. Ancak bu satışlar bir düzeltme olarak kalır ve tekrar yukarı yönlü  oluşabilir. Böyle bir durumda BIST 100 endeksinde 115.000 puan seviyesi üzerinde  tepki hareketleri görmemiz mümkün." değerlendirmesinde bulundu.
 
Özer, şu anda piyasalarda hassasiyetin devam ettiğini belirterek,  satışların ne yöne evrileceğini net bir şekilde söylemenin zor olduğunu kaydetti.
 
BIST 100 endeksi için 112.700 seviyesindeki 50 günlük ortalamanın  önemli olduğunu ifade eden Özer, yurt dışındaki risk algısını iyi izlemenin  gerektiğini söyledi.
 
Özer, küresel piyasalarda ekonomik bozulma ya da büyüme  beklentilerinde bir yavaşlamaya dair haber olmadığını dile getirerek şunları  kaydetti:
 
"Büyük iflaslar ya da global finansal sistemi derinden etkileyecek  önemli bir gelişme de yok. Uzun bir zamandır ralli sürecini sürdüren hisse senedi  piyasalarında güçlü bir düzeltme hareketine piyasa ihtiyaç duydu. Bu bozulan  görünümün bir anda toparlanmasını beklemek zor ancak sert düşüşler sonrası ABD  piyasalarında bir miktar tepkiler gelebilir. Genellikle böyle sert satışlar  sonrasında yukarı yönlü tepkilerin gelmesi normaldir. Bu tepkiler teknik olarak  günlük ortalamaların üzerinde yerleşik seyirler oluşturması halinde alış  ağırlıklı seyirler izlenmeye başlanabilir. Yatırımcıların temkinli kalmaya devam  etmesinde fayda var."     

12:351.441
Değişim :  -0,25% |  -3,54
Açılış :  1.441  
Önceki Kapanış :  1.445  
En Yüksek
1.445
En Düşük
1.438
BIST En Aktif Hisseler12:35
VAKFN 11,34 111.880.962 % 0,00  
CEMAS 1,39 191.310.243 % 0,00  
EKGYO 1,86 75.487.300 % 0,00  
BLCYT 18,92 6.357.879 % 0,00  
CEOEM 10,75 50.582.132 % 0,00  
12:35 Alış Satış %  
Dolar 8,5031 8,5058 % 1,03  
Euro 10,2622 10,2684 % 0,92  
Sterlin 11,8974 11,9571 % 0,82  
Frank 9,3219 9,3781 % 1,06  
Riyal 2,2599 2,2712 % 0,96  
12:35 Alış Satış %  
Altın Ons 1.814 1.814 -1,79  
Altın Gr. 496 496 4,38  
Cumhuriyet 3.112 3.159 45,00  
Tam 3.100 3.178 48,34  
Yarım 1.498 1.538 23,38  
Çeyrek 752 769 11,69  
Gümüş.Ons 26,82 26,86 -0,20  
Gümüş Gr. 7,35 7,36 0,04  
B. Petrol 67,75 67,75 -1,57