`2018`de en yüksek halka arz gerçekleşebilir`

26.11.2017 11:39

Son güncelleme : 27.11.2017 09:36

ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ünlü, 2018`de 3,5 milyar dolar düzeyinde halka arz olacağını tahmin ettiklerini belirterek, "EnerjiSA, Medical Park, Şok, Memorial, Defacto şirketlerinin halka arzı planlanıyor. Eğer yılın ilk yarısında bunlar gerçekleşirse toplamda bugüne kadar yapılmış en yüksek tutarda halka arz olacak." dedi.AA muhabirine dünyada ve Türkiye'de şirket satın alma ve birleşmelere  ilişkin 2017 yılı gerçekleşmeleri ve 2018 beklentilerini değerlendiren ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve  Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ünlü,  globalleşen dünyada şirketlerin sadece kendi içinde büyümekten ziyade farklı  coğrafyalara açılmak için de şirket satın alma ve birleşme modelini tercih  ettiğini söyledi.

Ünlü, "Bir şirket satılıyorsa başarısızdır" anlayışının çok yanlış  olduğunu, aslında başarılı şirketi satmanın hem daha kolay hem de dahi iyi bir  fiyatla alıcı bulduğunu ifade etti.

Türkiye'deki şirket satın alma ve birleşmelerin ana motorunun yabancı  sermaye olduğunu ve yatırımcıların her zaman en başarılı şirketleri satın  aldığını vurgulayan Ünlü, "Alıcılar büyümek ya da yeni piyasaya girmek için,  satıcılar da ana iş kollarına odaklanmak ya da jenerasyon geçişlerinde nakde  dönmek amaçlı satış yapıyor. Bunlar bir araya geldiğinde de şirket satın alma ve  birleşmeler oluşuyor." dedi.

Ünlü, bu yılın ocak-ekim döneminde 5,2 milyar dolar seviyesinde  danışmanlık hizmeti ile şirket satın alma ve birleşme işlemi gerçekleştiğini  bildirdi.

Bu yılın tamamında 8-10 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemi  olabileceğini tahmin eden Ünlü, yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği en büyük  ilk beş işlemde Hollandalı Vitol'un Petrol Ofisi'ne, İspanyol BBVA'nın Garanti  Bankası'na, Avustralyalı IFM'nin Mersin Limanı'na, Brezilyalı BRF'nin Banvit'e ve  özel sermaye fonu Actera'nın Korozo'ya yaklaşık 4 milyar dolar yatırım  yaptıklarını aktardı.

"'YABANCI YATIRIMCI GELMİYOR' ALGISI KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL"

Mahmut Ünlü, 2016'da satın almaların 7,7 milyar dolar seviyesinde  gerçekleştiğini, geçmiş yıllara göre aslında bu seviyenin düşük olduğunu söyledi.

Bunun birkaç sebebinin bulunduğunu belirten Ünlü, "Tabii ki başta  geçen yılki darbe girişimi sebebiyle 15 Temmuz'u takiben 4-5 ay boyunca hiçbir  aktivite olmadı. O nedenle geçen yılı yarım yıl gibi saymak lazım. Bu yılı da  4'te 3 gibi saymak lazım. Çünkü nisan ayında referandum olacağı için yıl başından  referanduma kadar da aktivite zayıftı. Referandum sonrasında satın alma ve  birleşmeler gerçekleşti." dedi.

Ünlü, 2013-2015 yılları arasında 16-17 milyar dolar civarında  alım-satım işlemi gerçekleştiğini, bunun içinde özelleştirmelerin de yer aldığını  ifade etti.

Geçen yıl reel sektörde 2,2 milyar dolarlık ve 2017'de de 4,3 milyar  dolarlık satın alma yoluyla yatırım yapıldığına işaret eden Ünlü, Türkiye'ye  doğrudan sermaye yoluyla da önemli yatırımlar geldiğini dile getirdi.

Ünlü, 2013'ten bu yana bakıldığında Gezi olayları, yerel ve genel  seçimler, 17-25 Aralık süreci, Rus uçağının düşürülmesi, koalisyon görüşmeleri,  15 Temmuz darbe girişimi, referandum, terör olayları gibi çok sayıda olay  yaşandığını anlattı.

"Son dönemde acaba yabancı yatırımcı gelmiyor mu?" gibi bir algının  oluştuğunu ve bunun kesinlikle doğru olmadığını vurgulayan Ünlü, şöyle devam  etti: "2012-2013'te 13 milyar dolar seviyesinde yabancı sermaye girişi  vardı. 2014'te yine 12-13 milyar dolayında yabancı yatırım girdi. 2015'te 17,8  milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin 4'üncü büyük yabancı sermaye girişi yaşandı.  Darbe girişimine rağmen geçen yıl 12,3 milyar dolar yabancı sermaye geldi. Bu  yılın ilk 9 ayında yabancı sermaye girişi 7,3 milyar dolar oldu. Yabancı sermaye  girişleri yıl sonuna doğru yoğunlaşır. Tahminin 10 milyar dolar civarında yabancı  sermaye girişi olacağı yönünde. Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları 13-15  milyar dolarlar seviyesine oturmuş durumda."

"TÜRKİYE 20-25 MİLYAR DOLAR YABANCI SERMAYE ÇEKEBİLİR"

Mahmut Ünlü, Türkiye potansiyeline bakıldığında 20-25 milyar dolar  seviyesinde yabancı sermaye çekebileceğini ve bunun da cari açığın finansmanı  destekleyeceğini belirtti.

Bütün yaşanan olumsuzluklara rağmen ülkeye sermaye girişinin  sürdüğünün altını çizen Ünlü, çünkü Türkiye'ye yatırım yapan insanların ülkenin  uzun vadeli potansiyeline baktığını söyledi.

Ünlü, "Türkiye'nin büyük, genç, dinamik ve tüketen bir nüfusu var. Son  15 yılda gelir dağılımındaki düzelmelerle tüketim eğilimi artan da bir nüfus var.  Gelişmiş endüstriyel bir alt yapı var. Ticaret için önemli bir ulaşım ağı var.  Bütün yaşananlara rağmen bölgenin en istikrarlı ve en demokratik köklü ülkesiyiz.  İnsanlar hem Türkiye'nin potansiyeli hem de bölge ülkelerle iş yapabilmek için  ülkemizi seçiyor. Türk müteşebbisinin bölgede iş yapabilme becerisi de  yatırımcıları çeken bir diğer etken." şeklinde konuştu.

"ASYALI YATIRIMCILARIN PAYI YÜZDE 20'NİN ÜZERİNE ÇIKTI"

ÜNLÜ & Co CEO'su Ünlü, yatırımcıların yapısının değiştiğini, bir grup  yatırımcının yatırım yapmadığını ve bunların daha ziyade özel sermaye fonları  olduğunu söyledi.

Bu fonların süreleri kısıtlı ve 3-7 yıllık süre için yatırım  yaptıklarını anlatan Ünlü, "Bunlar Türkiye'nin potansiyeline güvense de beklemede  kalan fonlar. Trilyonca dolar fon yöneten KKR, TPG, Cinven, Carly gibi global  fonlardan bahsediyorum. Bunlar son 3-4 yıldır Türkiye'de yatırım yapmıyor. Ama  bunların yerine daha önce Türkiye'de yatırım yapmayan Asyalı yatırımcılar geldi.  Çin, Güney Kore, Japonya'dan yatırımcılar geldi. Toplam yabancı sermayede Asyalı  yatırımcıların payı yüzde 5'ten yüzde 20'nin üzerine çıktı." dedi.

Ünlü, Avrupa'dan her dönem yabancı yatırımcının geldiğini ve yüzde  50-60 paya sahip olduklarını belirtti. Öngörülebilirliğin artmasıyla birlikte  global fonların da gelmesiyle toplam yabancı sermaye yatırımının yıllık 20 milyar  doların üzerini görebileceğini vurgulayan Ünlü, "Orta Doğu'dan çok fazla yatırım  geliyor" sözünün de biraz abartılı olduğunu, ağırlıklı Katar'dan gelen  yatırımların son 4-5 yılda 1-1,5 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu dile  getirdi.

"YABANCI YATIRIMCI İLK OLARAK İSTİKRARA BAKAR"

Mahmut Ünlü, Türkiye'ye gelen yatırımların büyük çoğunluğunun tüketime  dönük (perakende, bireylere verilen hizmetler gibi) alanlara gittiğini belirtti.

İkinci sırada alt yapı yatırımlarının (köprü, otoyol, liman vb.)  olduğuna işaret eden Ünlü, enerji alanında ağırlıklı olarak yerli yatırımcıların  bulunduğunu ifade etti.

Ünlü, yabancı yatırımcı algısına ilişkin şunları kaydetti:

"Yabancı yatırımcı ilk olarak istikrara bakar. Siyasi, ekonomik, kur  gibi alanlarda istikrar çok önemli. Türkiye yapısı itibarıyla büyüyen bir ülke.  Türkiye son 15 yılda ortalama yüzde 4-5 büyüdü. Türkiye büyüme açısından cazip  bir ülke. Dünyada çok sayıda ülke kendi hikayesini anlatarak yatırım çekmek için  uğraşıyor. Biz de hem reformlarımızı yatırımcılara anlatmalıyız hem de bunun  takibini yapmalıyız. Yıllardır yabancı yatırımcılara Türkiye'yi anlatıyorum ve  hikaye aslında pek değişmedi. Türkiye geçmişte olduğu gibi yine ticaret ve enerji  koridorlarının kesiştiği yerde, yine genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz.  Türkiye'nin potansiyeli zaten var. Öyle yeni hikayeler üretmeye gerek yok."

Mahmut Ünlü, Türkiye'ye 1923-2003 yılları arasında gelen yabancı  sermayenin nominal olarak 23 milyar dolar iken, takip eden 3 yılda 50 milyar  dolar tutarında yabancı sermaye yatırımının geldiğini söyledi.

Türkiye'nin potansiyelini yatırımcıların çok iyi gördüğünü ifade eden  Ünlü, yatırımcıların istikrarsızlık ve belirsizlik olması durumunda ya yatırım  yapmaktan vazgeçtiğini ya da yapacağı yatırımın tutarını düşürdüğünü dile  getirdi.

Ünlü, "Biz politik ve ekonomik istikrarı sağladığımız zaman Türkiye’ye  her yıl 20-25 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı gelir." dedi.

"2018'DE 12-15 MİLYAR DOLARLIK ŞİRKET SATIN ALMA VE BİRLEŞME  OLABİLİR"

ÜNLÜ & Co CEO'su Ünlü, yıl başından bu yana 2,5 milyar dolara yakın  ikincil arz ya da hızlandırılmış özel satış gerçekleştirildiğini, son beş yıla  bakıldığında bunun çok büyük bir rakam olduğunu söyledi.

Gelecek yılın halka arz açısından çok yoğun geçeceğini düşündüğünü  kaydeden Ünlü, "2018’de 3,5 milyar dolar düzeyinde halka arz olacağını tahmin  ediyoruz. EnerjiSA, Medical Park, Şok, Memorial, Defacto şirketlerinin halka arzı  planlanıyor. Eğer yılın ilk yarısında bunlar gerçekleşirse toplamda bugüne kadar  yapılmış en yüksek tutarda halka arz olacak. Bu halka arzların başarılı  olabilmesi için bunların kurumsal yabancı yatırımcılara satılması şart."  değerlendirmesini yaptı.

Ünlü, 2018 yılında 12-15 milyar dolar arasında şirket satın alma ve  birleşme olabileceğini, bunu ellerindeki işlere ve piyasadaki paylarına bakarak  söylediğini ifade etti.

Dış faktörler ve ekonomik şoklar olmazsa bu yılın yüzde 20-25 üzerinde  bir büyüklük görülebileceğini tahmin eden Ünlü, enflasyon ve reel faize ilişkin  "Yatırımcılar geleceğe bakıyor. Geçmiş onları ilgilendirmiyor. Piyasadaki faizden  beklenen enflasyonu düştüğünüzde basit anlamıyla reel faize ulaşırız. Enflasyon  beklentisi ile global yatırımcıların beklentisini mümkün olduğunca yakınlaştırmak  gerekiyor. " görüşlerini paylaştı.

"YATIRIM BANKASI KURACAĞIZ"

Mahmut Ünlü, ÜNLÜ&Co olarak bu yıl şirket alım satımlarda 1,6 milyar  dolarlık işleme aracılık ettiklerini belirtti.

Yatırım bankası lisansı için başvuru yapacakları bilgisini veren Ünlü,  hedeflerinin gelecek yıl sonundan önce söz konusu lisansı almak olduğunu söyledi.

Ünlü, Türkiye'de alternatif borç kanalları oluşturmak istediklerini  ifade ederek, "Amacımız ana şirketimizi bankaya çevirmek. Eğer ihtiyaç duyulursa  tekrar yabancı sermaye de alabiliriz." dedi.

"DAHA" ile bireysel yatırımcılara kişiye özel yatırım danışmanlığı  hizmeti vermek için 35 kişilik bir ekip kurduklarını ve bu sayıyı 100’ün üzerine  çıkarmak istediklerini kaydeden Ünlü, ÜNLÜ The Club ile sosyal medya üzerinden de  finansal piyasalara ilişkin destekleyici ve eğitici videolar paylaştıklarını  sözlerine ekledi.

17:591.419
Değişim :  0,10% |  1,40
Açılış :  1.424  
Önceki Kapanış :  1.418  
En Yüksek
1.427
En Düşük
1.412
BIST En Aktif Hisseler17:59
TEZOL 18,44 13.342.207 % 9,96  
GARFA 10,28 5.345.984 % 9,95  
AKYHO 2,71 32.637.000 % 9,72  
GLRYH 2,62 15.259.778 % 8,71  
SNKRN 26,56 1.045.989 % 8,41  
17:59 Alış Satış %  
Dolar 8,6280 8,6605 % 1,58  
Euro 10,1258 10,1884 % 1,29  
Sterlin 11,8457 11,9051 % 1,07  
Frank 9,2438 9,2995 % 1,03  
Riyal 2,3008 2,3123 % 1,54  
17:59 Alış Satış %  
Altın Ons 1.754 1.755 0,74  
Altın Gr. 488 488 7,24  
Cumhuriyet 3.210 3.258 18,00  
Tam 3.191 3.273 18,03  
Yarım 1.542 1.583 8,72  
Çeyrek 774 792 4,36  
Gümüş.Ons 22,38 22,43 -0,51  
Gümüş Gr. 6,22 6,23 -0,04  
B. Petrol 75,25 75,25 -0,42