`2019`da karlılığın korunması bankacılık için öncelikli olacak`

27.12.2018 11:34

Son güncelleme : 27.12.2018 17:42

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, "Önümüzdeki yıl makroekonomik dengelenme sürecinde aktif kalitesi gözetilerek kredi kanallarının açık tutulması ve artan fonlama maliyetleri nedeniyle daralan marjlar dikkate alındığında karlılığın korunması bankacılık sektörü için öncelikli olacaktır" dedi.AA

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, AA muhabirine bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve  Kuveyt Türk'e ilişkin yaptığı değerlendirmede, 2018'in küresel anlamda  genişlemeci para politikalarından sıkılaşmaya doğru geçiş yapılan, ticaret  savaşlarının kısıtlayıcı etkilerinin konuşulduğu bir yıl olduğunu söyledi.

ABD'de her ne kadar olumlu bir makroekonomik veri akışı olsa da genel  havanın bu görünümün sona erdiği yönünde olduğunu belirten Uyan, siyasi risklerin  bir tarafa bırakılması durumunda yükselen faizlerin, şirket karlarında görülen  yavaşlamanın ve bütçe açığının hızla artmasının da bu durumu doğruladığını ifade etti.

Uyan, Avrupa tarafında da Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), 2019  yılında para politikasında bir sıkılaştırmaya gidilebileceğine dair sinyaller  verdiğini aktardı.

Tüm bu gelişmelerin, dünyanın önde gelen ekonomilerinin 2019 yılında  hız kesmeye başlayacağı yönünde bir görünüm oluşturduğunu dile getiren Uyan, bu  gelişmelerin dolar ve avronun gidişatını belirleyecek kritik unsurlar olduğunu  belirtti.

Uyan, yurt içinde ise 2018 yılının özellikle ikinci yarıdan itibaren  kur, faiz ve enflasyon üçgeninde zor bir dönem olduğunu ancak gelinen noktada  gerek ekonomi yönetiminin gerekse ilgili kamu otoritelerinin seri tedbirlerinin  etkisiyle bir normalleşme süreci başladığını vurguladı.

Para ve sermaye piyasalarındaki normalleşme neticesinde risklerin de  daha iyi seviyelere gerilediğine dikkati çeken Uyan, şunları kaydetti:

"Enflasyon kasım ayı itibarıyla düşüşe geçti. Kurlarda son dönemde bir  dengelenme görüyoruz. Para piyasalarındaki dalgalanma azaldı. Faiz oranlarında  aşağı yönlü bir seyir var. Diğer yandan ABD ile son dönemde daha yapıcı bir  iletişim içerisinde olunması uluslararası ilişkiler açısından da piyasaların  kaygısını azalttı. Tüm bu gelişmelerin ticari faaliyetin normalleşmesi, kaynak  girişinin artış göstermesi ve bankacılık sektörü üzerindeki baskının bir miktar  azalmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Bankacılık sektörü kredilerin geri  dönüşü için müşterilerini yakından takip ediyor.

Yurt dışı borçlanmalarda önemli bir başarı sağlandı ve bu durum  sektöre moral oldu. Önümüzdeki yıl makroekonomik dengelenme sürecinde aktif  kalitesi gözetilerek kredi kanallarının açık tutulması ve artan fonlama  maliyetleri nedeniyle daralan marjlar dikkate alındığında karlılığın korunması  bankacılık sektörü için öncelikli olacaktır."

"PAZAR PAYIMIZ TATMİN EDİCİ DÜZEYDE DEĞİL"

Ufuk Uyan, 2000'li yıllara kadar yasal zemindeki eksikliklerin yanı  sıra ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik konjonktürün, katılım  bankacılığı sisteminin tanınmasını, benimsenmesini ve finansal sistem içerisinde  bir alternatif olarak görülmesini neredeyse imkansız kıldığını söyledi.

Bu tarihten itibaren katılım bankalarının hızlı bir büyüme sürecine  girdiğini anlatan Uyan, bu sayede, faiz nedeniyle klasik bankalara gitmeyen  fonların ekonomiye kazandırılırken, tasarruf sahiplerinin de fonlarını faizsiz  olarak güvenle saklamalarına ve değerlendirmelerine imkan tanındığını belirtti.

Uyan, şöyle devam etti:

"Türkiye'de klasik bankacılık sistemine katılım fonu yatırmayan ciddi  bir potansiyel olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu mevduatın faizsizlik  prensibine dayanan katılım bankacılığı sayesinde ekonomiye kazandırıldığı ve  bunda çok ciddi bir başarı sağlandığı ortaya çıkıyor. Katılım bankaları olarak  bankacılık sektöründen mevcutta aldığımız yüzde 5 düzeyindeki pazar payının henüz  tatmin edici düzeyde olmadığını düşünüyoruz. Bu alanda kat etmemiz gereken önemli  bir yol var ancak istikrarlı büyümeyle bu payın önümüzdeki dönemde artacağına  inanıyoruz.

Diğer yandan penetrasyonun artırılması noktasında bankaların çabası tek başına yeterli olmuyor. Kamu, özel sektör, düzenleyici ve denetleyici  kuruluşlar, üniversiteler ve STK'ların işbirliği içerisinde hareket etmesi;  katılım bankacılığının gelişimine birlikte katkı sunması gerekiyor. Bu noktada  özellikle son dönemde kamunun katılım bankacılığı sektörüne teveccühü, devletin  ve düzenleyici otoritelerin sektörün gelişmesine katkı sağlayıcı politikaları  gelecek dönem için bizleri umutlandırıyor."

"YILLIK ORTALAMA YÜZDE 18-19 BANDINDA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Kuveyt Türk Genel Müdürü Uyan, 2018'i Kuveyt Türk olarak hedefleri  doğrultusunda tamamlayacaklarını belirtti.

Ocak-eylül döneminde net karın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde  20,4 artırarak 668 milyon TL'ye yükseldiğini anımsatan Uyan, toplam aktiflerin  76,9 milyar TL'ye, öz varlıkların 5,2 milyar TL'ye ulaştığını ifade etti.

Uyan, toplanan fon büyüklüğünü 2017 yılı sonuna göre yüzde 38,8  artışla 55,3 milyar TL'ye, kullandırılan fon büyüklüğünü ise yüzde 37,1 artışla  53 milyar TL'ye yükseltmeyi başardıklarını anlatan Uyan, "Bu başarılı grafikle  aktif büyüklük açısından katılım bankaları arasında ilk sıradaki yerimizi  sağlamlaştırırken bankacılık sektöründeki pazar payımızı artırmayı da sürdürdük."  dedi.

Büyüme planlarını ve önceliklerini, bankanın 2018 - 2023 stratejisi  kapsamında değerlendirdiklerini dile getiren Uyan, gelecek yıl hedefleri hakkında  şunları kaydetti:

"Buna göre, toplam aktiflerimizi önümüzdeki dönemde yıllık ortalama  yüzde 18-19 bandında büyütmeyi hedefliyoruz. 2019 yılı özelinde de 85 milyar  TL'nin üzerinde aktif büyüklük ve 1 milyar TL'nin üzerinde bir net kar  büyüklüğüne erişmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, 2019 ve sonraki dönemler için  belirlediğimiz öncelikler arasında leasing, dış ticaret finansmanı ve proje  finansmanı gibi stratejik ürünlerde odağımızı artırmak alıyor. Tüm bunları  yaparken aktif kalitemizi gözeterek NPL oranında sektörde en iyi performans  gösteren bankalar arasında olmayı da amaçlıyoruz."

"ŞEHİR HASTANELERİ PROJELERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYORUZ"

Ufuk Uyan, Kuveyt Türk olarak bugüne kadar Çanakkale Otoyol ve Köprü  Projesi, Ankara-Niğde Otoyol Projesi gibi altyapı projelerine finansman desteği  sağladıklarını hatırlattı.

Aynı şekilde gelecek yıllarda da Yap-İşlet-Devret şeklinde dizayn  edilen Kamu-Özel Sektör İşbirliği Projelerinde (PPP) var olmaya devam  edeceklerini söyleyen Uyan, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda gündemimizde yakın zamanda ihalesi yapılan Aydın-Denizli  Otoyolu var. Bununla birlikte şehir hastaneleri projeleri ile de yakından  ilgileniyoruz. Gündemimizde 7-8 tane şehir hastanesi projesi var. Bir an önce  ihalelerin yapılmasını bekliyoruz. PPP projeleri dışında, yenilenebilir enerji  alanında da aktif olarak yer alıyoruz. Bugüne kadar yenilenebilir enerji alanına  yaklaşık 700 milyon dolar finansman desteği sağladık. Özellikle güneş enerjisi  alanında en önemli oyunculardan birisiyiz. Zira bugüne kadar 550 MW üzerinde GES  santraline kaynak temin ederek kurulumunu gerçekleştirdik. Bu alanda da devam  etmeyi ve özellikle çöpgaz, biogaz gibi yeni alanlara da odaklanmayı  düşünüyoruz."

Uyan, sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da ilk sukuk işlemini yapan  bankası unvanına sahip olduklarını anımsattı.

Bugüne dek Türk lirası, dolar ve Malezya ringiti gibi farklı para  cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda sırasıyla 10,7 milyar TL, 1,8  milyar dolar ve 800 milyon ringit kira sertifikası ihracı gerçekleştirdiklerini  belirten Uyan, bu yıl önceki yıla kıyasla yüzde 120'lik bir artışla 5 milyar 100  milyon TL tutarında sukuk ihracı yaparak Türkiye'nin en yüksek tutarlı sukuk  ihraç hacmine ulaştıklarını söyledi.

"ALMANYA'DA BEŞİNCİ ŞUBEMİZİ AÇACAĞIZ"

Ufuk Uyan, 2019'un, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) da öngörüldüğü  üzere bir dengelenme yılı olacağını belirtti.

Kuveyt Türk olarak gelecek yıl da ana önceliklerinin her zaman olduğu  gibi reel ekonominin desteklenmesi ve büyümenin finansmanına katkı sağlamak  olacağını söyleyen Uyan, "Döviz kurlarının bu süreçte yukarıda olması ülke olarak  ihracatımızı ciddi oranda tetikledi, turizmi artırdı. Bu açıdan bakıldığında  önümüzdeki dönemde ihracat ve istihdam artırıcı sektörlerin fonlanmasına katkı  sunmak da Kuveyt Türk olarak önceliklerimiz arasında yer alıyor." ifadelerini  kullandı.

Uyan, hazırladıkları "Dijital Dönüşüm Programı" ile bir yandan  müşterilere tüm kanallardan kolay, güvenli, hızlı ve sorunsuz müşteri deneyimi  sunarken, diğer yandan kurum içi süreçleri de optimize edip operasyonel  mükemmeliyet sağlamayı amaçladıklarını anlatan Uyan, yurt içi ve yurt dışı  büyümeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Yurt dışındaki faaliyetlerimizi ise Bahreyn şubemiz ve yüzde 100  iştirakimiz olan Almanya'daki KT Bank AG ile sürdürüyoruz. Merkezi Frankfurt’ta  bulunan KT Bank AG’nin bu şehrin yanı sıra Berlin, Mannheim ve Köln’de şubeleri  bulunuyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde beşinci şubemizi Münih'te açmayı  hedefliyoruz. Günümüzde KT Bank AG’nin aktif büyüklüğü 300 milyon avroya  yaklaştı. Önümüzdeki dönemde yıllık ortalama yüzde 30'un üzerinde büyüme  öngörüyoruz. KT Bank AG, 22 farklı ülkeden sekiz bin adedin üzerinde müşteriye  hesap açtı. Şu anda KT Bank AG'de internetten online hesap açılışı yapılabiliyor.  Yakın zamanda Jetzz Card adıyla yeni bir ürün geliştirerek Almanya'yı taksitli  kartla tanıştırdık. Orta ve uzun vadede ise diğer Avrupa ülkelerinde faizsiz  finansal sisteme, katılım bankacılığı hizmet modeline erişimi artırmayı  hedefliyoruz."

"YAKLAŞIK 120 MİLYON TL'LİK YAZILIM İHRACATI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Kuveyt Türk Genel Müdürü Uyan, Türkiye'de bankacılık sektörünün ilk  Ar-Ge merkezini hayata geçirdiklerini ve bugünde iki Ar-Ge merkezine sahip tek  banka unvanına sahip olduklarını söyledi.

Ar-Ge merkezlerimizde ürüne dönen birçok projeyi, 2015'te kurdukları  Architecht isimli teknoloji şirketi aracılığıyla satışa sunduklarını anlatan  Uyan, kısa sürede önemli bir teknoloji ihracatçısı haline gelerek yurt içinde ve  yurt dışında milyon dolarlar seviyesinde satış gerçekleştirmeyi başaran  Architecht'in, en büyük anlaşmasını geçen yılın aralık ayında imzaladığını  belirtti.

Şirketin, Kuveyt merkezli olup Mısır'da yazılım geliştirme merkezi  bulunan ve bankacılık sistemleri satan yazılım firması ITS ile anlaştığını dile  getiren Uyan, şube otomasyon sisteminden mobil şubeye, ATM'den operasyon  merkezine kadar tüm işlemlerin teknolojisini ihraç ettiklerini aktardı.

Uyan, aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır'ın da bulunduğu  20 ülkede bulunan 60'tan fazla bankada Kuveyt Türk'ün geliştirmiş olduğu BOA  Bankacılık Platformu'nun kullanılacağını vurguladı.

Sistemlerin kullanımına proje bitiminde başlanacağını ve birkaç yıl  içinde tüm ülkelerde yaygınlaştırılacağını belirten Uyan, "Üç yılın sonunda  yaklaşık 120 milyon TL’lik yazılım ihracatı gerçekleştirmiş olacağız. 2019  yılında bu konuya odaklanmaya devam edeceğiz." dedi.

Uyan, şu anda Türkiye genelindeki 414 şube, genel müdürlük ve bilgi  teknolojileri grubunda çalışan 5 bin 876 kişiyle birlikte hizmet verdiklerini   ifade etti.

Bu yıl 500'ün üzerinde kişiye ek istihdam sağladıklarını söyleyen  Uyan, "2019'da bu sayının da üzerine çıkmayı planlıyoruz. Bu süreçte şube  sayımızı da artıracağız. 2019'da en az 10 şube açmayı, 2023'te ise 480 şubeye  ulaşarak coğrafi kapsama oranımızı yüzde 85'ten yüzde 90'lı seviyelere taşımayı  hedefliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

18:052.554
Değişim :  0,43% |  10,87
Açılış :  2.555  
Önceki Kapanış :  2.543  
En Yüksek
2.571
En Düşük
2.525
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
BASCM 3,52 877.400 % 10,00  
ECZYT 52,80 106.283.262 % 10,00  
BRSAN 34,36 93.804.188 % 9,99  
MAKIM 15,56 74.989.625 % 9,96  
SANEL 7,20 5.424.035 % 9,92  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 16,8790 16,8806 % -2,72  
Euro 17,8077 17,8246 % -2,48  
Sterlin 20,5776 20,6808 % -2,88  
Frank 17,4683 17,5735 % -2,70  
Riyal 4,4675 4,4899 % -3,00  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.827 1.827 4,52  
Altın Gr. 987 987 -28,32  
Cumhuriyet 6.782 6.885 -62,00  
Tam 6.525 6.761 -101,00  
Yarım 3.203 3.307 -49,00  
Çeyrek 1.605 1.653 -25,00  
Gümüş.Ons 21,11 21,17 0,19  
Gümüş Gr. 11,42 11,44 -0,25  
B. Petrol 113 113 2,99