AB ve ABD, ticari konuları görüşecek

25.07.2018 11:13

Son güncelleme : 26.07.2018 09:18

Brüksel`deki düşünce kuruluşu German Marshall Fund`ın Kıdemli Uzmanı Rosa Balfour, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ABD Başkanı Donald Trump`ın bugün Washington`da yapacağı görüşmeye ilişkin, "ABD ile yapılacak görüşmelerde AB tarafının elde edebileceği en iyi sonuç, zaman kazanmak ve olası gümrük vergilerini ertelemek olur. Avrupalıların umudu da bu yönde." dedi.AA

German  Marshall Fund'ın (GMF) Kıdemli Uzmanı Rosa Balfour, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Juncker'ın, Washington'da Donald  Trump ile gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada,  AB tarafının, Washington'a ticari konularda yaşanan uzlaşmazlıkları giderme  "umudu taşımadığını" belirterek, görüşmelerde AB'nin, kurallar temelinde küresel  ticaretin korunması gerektiği düşüncesini ABD'ye ileteceğini bildirdi.
 
Balfour, AB'nin ABD tarafıyla müzakere ve görüşmeleri devam ettirmek  istediğini ifade ederek, "AB, kurallara dayalı küresel ticaret sistemini korumak  amacıyla bu ziyareti gerçekleştiriyor. Ancak pratikte ne sağlanabileceği  konusunda büyük umut duyulmamalı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump'ın ithal otomobillere ilave gümrük vergileri uygulama tehdidi  hakkında Balfour, "Bu gümrük vergilerini ABD'nin otomotiv sektörü bile talep  etmiyor. Bu tehditler, ABD'nin iç tüketimi ve özellikle Trump'ın seçmen  kitlesiyle ilgili. Bu tehditlerin ticari olarak mantıklı bir temeli ve inandırıcı  bir argümanı yok." diye konuştu.
 
Balfour, bugünkü görüşmeye ilişkin, "ABD ile yapılacak görüşmelerde AB  tarafının elde edebileceği en iyi sonuç, zaman kazanmak ve olası gümrük  vergilerini ertelemek olur. Avrupalıların umudu da bu yönde." ifadelerini  kullandı.
 
Trump'ın ticari konularda AB ile yaşadığı gerginliğin temelinde  Almanya'nın ticaret fazlası olduğunu belirten Balfour, AB'nin, zaman kazanılması  halinde Trump'ın uluslararası gündemde dikkatinin başka alanlara kayabileceğini  düşündüğünü kaydetti.
 
"AB, ABD'YE KABADAYI GİBİ DAVRANIRSA FELAKET YAŞANIR"
 
Rosa Balfour, bazı AB yetkililerinin Trump'a karşı AB'nin daha  "dayılanan taktikler" izlemesi gerektiği yönündeki açıklamalarıyla ilgili, "AB,  ABD'ye dayılanmamalı. Kabadayı taktikler tansiyonu daha fazla tırmandırır. AB,  durumu sakinleştirmeli. AB, ABD'ye kabadayı gibi davranırsa felaket yaşanır."  diye konuştu.
    
Balfour, AB'nin küresel ticaret sisteminden çok uzun süre  faydalandığını, ABD'nin bu durumu zorlamasına rağmen AB'nin söz konusu  politikaların devamı yönünde siyaset izlemesinin anlamlı olduğunu vurguladı.
 
ABD ile Çin arasında çok ciddi ticari gerilimler yaşandığını ifade  eden Balfour, AB'nin ABD'ye "Çin'e karşı ortak tutum geliştirilebileceği" yönünde  mesaj verebileceğini söyledi.
 
AB Komisyonu Başkanı Juncker, Trump'la ticari konuları görüşecek.  Juncker ve Trump'ın transatlantik ticareti geliştirmeye odaklanacakları  toplantının diğer gündem maddeleri güvenlik, terörle mücadele, enerji güvenliği  ve ekonomik büyüme olacak.
 
ABD ile AB arasındaki ilişkiler, Trump yönetiminin AB'yi de çelik ve  alüminyum ithalatına ilave gümrük vergilerine tabi tutmasıyla gerilmiş, AB buna  karşı ticari misillemede bulunmuştu. Trump ise söz konusu gelişmelerin ardından  Avrupa'dan ithal otomobillere vergi uygulama tehdidinde bulunmuştu.

12:5990.951
Değişim :  -0,23% |  -205,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695