AB`den İngiltere`ye Brexit çağrısı

16.10.2018 17:25

Son güncelleme : 17.10.2018 10:32

Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Donald Tusk, Brexit`e ilişkin, `İngiltere Başbakanı Theresa May`e kördüğümü çözmeye yönelik somut önerilerinin ne olduğunu yarın soracağım.` dedi.AA

Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Donald Tusk, Brüksel'de gerçekleştirilen Üçlü Sosyal Zirve'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yarın yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Brexit müzakerelerinde iyimserlik için bir zemin olmadığına dikkati çeken Tusk, "Brexit müzakerelerinde  önemli bir ilerleme yaşanması için yeni gerçekler gerekiyor. İngiltere Başbakanı  Theresa May'e kördüğümü çözmeye yönelik somut önerilerinin ne olduğunu yarın soracağım." diye konuştu.

Tusk, Brexit anlaşması üzerinde çalışırken bir anlaşma olmama veya anlaşmanın reddedilmesi ihtimallerine de hazırlıklı olunması gerektiğini  belirterek, AB üyesi ülke liderleriyle anlaşma olmama senaryosuna yönelik  çalışmaları hızlandırmayı görüşeceğini söyledi.

AB Komisyonu, AB Konseyi ve AB Dönem Başkanı ile işveren ve işçi sendikaları temsilcilerini bir araya getiren Üçlü Sosyal Zirve'de büyüme, istihdam, rekabetçiliğin artırılması ve sosyal adalet gibi konuların ele alındığını anlatan Tusk, Avrupa'da ekonomik ve sosyal uyum için AB bütçesinin anahtar rolü olduğunu, AB'nin gelecekteki bütçesi olan Çok Yıllı Mali Çerçeve görüşmelerinin hızlanması gerektiğini ifade etti.
 

12:5990.954
Değişim :  -0,22% |  -202,67
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695