ABD`li perakende devi Sears, iflas başvurusu yaptı

15.10.2018 11:33

Son güncelleme : 15.10.2018 16:46

ABD`de 132 yıllık perakende zinciri Sears, iflas için mahkemeye başvurdu.AA

CNN'de yer alan habere göre, Sears ve Kmart mağaza zincirlerini  bünyesinde barındıran Sears Holding, borçlarını ödeyemediği için New York'taki  Federal Bölge Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulundu.

Holdingin bugün itibarıyla vadesi dolan 134 milyon dolarlık borç  taksitini ödeyemeyeceği için iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Holdingin en büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Eddie Lampert,  yaptığı açıklamada, şirketin son dönemde daha sağlıklı bir borç yapısı oluşturmak  için çaba harcadığını ancak zararlar nedeniyle istenilen hedeflere  ulaşılamadığını kaydetti.

İflasın şirketin, borçlarını ve işletme maliyetlerini dengelemesi için  fırsat olacağını belirten Lampert, "Daha karlı ve rekabetçi bir perakende şirketi  olabilmek için bu gerekli." ifadesini kullandı.

İflas başvurusunun ardından Lampert'in görevinden ayrıldığı, şirketin  geçiş aşamasında 3 profesyonel yönetici tarafından idare edileceği bildirildi.  Şirketin, iflasın ardından da piyasada kalmayı sürdüreceği, karlılığını sürdüren  mağazaların çalışmaya devam edeceği kaydedildi. Ayrıca, Sears ve Kmart'ın  internet satış platformlarının da açık kalacağı belirtildi.

Amerikan toplumunun alışveriş alışkanlıklarını belirleyen 132 yıllık  şirket, Amazon gibi internetten alışveriş platformlarının yaygınlaşması nedeniyle  uzun süredir karlılığını sürdürmekte zorlanıyordu.

ABD'de son yıllarda Toys "R" Us, RadioShack ve Sports Authority gibi  perakende zincirleri, iflaslarını açıklayarak piyasadan çekilmişti.

12:5990.954
Değişim :  -0,22% |  -202,67
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695