Altın alım-satımı arasındaki makasın kapanması bekleniyor

28.05.2020 11:05

Son güncelleme : 29.05.2020 08:46

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, 1 Haziran`da piyasaların kademeli olarak normale dönmeye başlayacağını belirterek, "Sektörün nispeten kapalı durumu nedeniyle geçtiğimiz iki aylık süreçte altının alış- satışı arasındaki makas açılmıştı. 1 Haziran’la birlikte alış satışı arasındaki makasın hızla kapanacağını söyleyebiliriz" dedi.AA

Atayık, AA muhabirine altın fiyatlarına iliÅŸkin deÄŸerlendirmelerde  bulundu. "Corona virüsle savaÅŸta en kötüsü geride kaldı" anlayışının piyasalara  nispi iyimserlik  getirdiÄŸini anlatan Atayık, aynı olumlu yansımaların iç  piyasada da görüldüÄŸünü söyledi.

Atayık, SaÄŸlık Bakanlığı’nın virüsle savaÅŸta verdiÄŸi örnek baÅŸarıya,  Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK)  spekülatif iÅŸlemlere karşı aldığı önlemlerle, bankalar nezdindeki bireysel kaydi  altın ve döviz iÅŸlemlerine kambiyo vergilerinin artırılması eklenince pozitif  verilerin yurt içinde de yaÅŸandığını kaydetti.

Türkiye'de ilk normalleÅŸme adımlarının 11 Mayıs’ta atıldığını aktaran  Atayık, 1 Haziran’da bu adımların farklı sektörlerle geniÅŸletilmesinin  beklendiÄŸini hatırlattı.

"TİCARET SAVAŞLARI KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR"

Atayık, ABD ve Avrupa ülkeleri baÅŸta olmak üzere birçok geliÅŸmiÅŸ ve  geliÅŸmekte olan ülkenin, bir süredir virüsle mücadele kapsamında ekonomilerini  fonlamak amacıyla piyasaya likidite sunarak destek paketleri açıkladığını  hatırlatarak, "ABD Merkez Bankası (Fed) baÅŸta olmak üzere birçok merkez bankası  'bol likidite' sürecini süreci desteklemek amacıyla faiz indirimlerine gidiyor.  Hatta Fed’in geçtiÄŸimiz hafta yaptığı toplantıda negatif faiz indiriminin bile  gündeme geldiÄŸi konuÅŸuldu, çizildi. Son iki yıldır ABD tahvil faizleri de  düÅŸüyor. Birçok ülkenin baÅŸlattığı normalleÅŸme adımları süreci baÅŸarıyla  yönetilirse bunu takip edecek faiz artırımları, ABD tahvil faizleri artarsa ve  ekonomide pozitif verilerin de yardımıyla ons altındaki 1.600-1.500 doların  yeniden görülebileceÄŸi deÄŸerlendirmeleri yapılıyor." diye konuÅŸtu.

Bu süreçte altın baÅŸta olmak üzere emtia fiyatlarının zirve rakamlara  çıkmasını tetikleyen ve virüsle birlikte biraz gündemden düÅŸen ABD-Çin arasındaki  'Ticaret SavaÅŸları’nın yeniden tırmanma riskinin kafalarda soru iÅŸareti  oluÅŸturduÄŸunu belirten Atayık, ÅŸöyle konuÅŸtu:

"Nitekim ABD BaÅŸkanı Donald Trump, geçtiÄŸimiz günlerde yaptığı  açıklamayla bu savaşın kaldığı yerden devam edeceÄŸine dair ilk iÅŸareti vermiÅŸti.  NormalleÅŸme sürecinde istenen hedefler gerçekleÅŸmez, sonbaharda ikinci dip  yaÅŸanır ve ticaret savaÅŸları yeniden tırmanırsa o zaman finans piyasaları ve  ekonomileri kötü günler bekliyor. Analistler, bu durumda ons altında daha önce  test edildikten sonra geri çekilinen 1,760 dolar ve üstünün görülebileceÄŸine  dikkati çekiyorlar."

"DÜĞÜN SEZONUNUN BAŞLAYACAK OLMASI TL’NÄ°N DEĞERLENMESÄ°NÄ° SAĞLAYAN FAKTÖR"

Atayık, Türkiye içindeki altın fiyatlarının, dünyada belirlenen ons  dolar seviyesi ve TL/ dolar kotasyonlarıyla ortaya çıktığını ifade ederek,  darphane üretimi Cumhuriyet ziynet, sikke altınları ve gram altınların, ons  deÄŸeri/dolar fiyatlarıyla birebir ilintili olduÄŸunu söyledi.

Atayık, altın fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"Ons altın, dünyadaki olumlu haberlerle son iki haftanın en düÅŸük  seviyesi olan 1,700 doların altına kadar düÅŸtü. Finansal piyasalardaki bahar  havasını bozacak olumsuz bir veri akışı olmazsa kısa sürede ons altının 1,680-  1,670 bandına kadar düÅŸmesi bekleniyor.

Cumhuriyet sikke, ziynet altınları ve gram altındaki fiyat  öngörülerinde ise iç faktörler ve ekonomi yönetiminin performansı büyük önem  taşıyor. Hükümet ve SaÄŸlık Bakanlığı, virüsle mücadelede verdiÄŸi baÅŸarılı  grafiÄŸi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK ve diÄŸer kurumların da ekonomide  verdiÄŸini söyleyebiliriz.

Ekonomi Yönetimi’nin ilk swap anlaÅŸması ve benzer anlaÅŸmaların da  yapılacağı beklentisi, BDDK’nın spekülatif döviz alımları karşısında zamanında  aldığı tedbirler, kaydi olan altın ve döviz iÅŸlemlerindeki kambiyo vergilerinin  artırılması iç piyasada doların ateÅŸini düÅŸürdü. Bugün, açıklanacak ilk çeyrek  büyüme rakamlarının pozitif geleceÄŸi beklentisi ve turizm ve düÄŸün sezonunun  baÅŸlayacak olması TL’nin deÄŸerlenmesini saÄŸlayan faktörler olarak öne çıkıyor."

"ANALÄ°STLER ALTININ Ä°NİŞ-ÇIKIŞLI BÄ°R SEYÄ°R Ä°ZLEMESÄ°NÄ° BEKLÄ°YOR"

Mustafa Atayık, iç piyasada dolardaki düÅŸüÅŸe ons altın fiyatının da  eklenmesiyle çeyrek altın ve gram altının da gerilediÄŸini dile getirerek, ÅŸu  yorumu yaptı:

"5 Mayıs tarihinde 640 TL’ye kadar çıkan çeyrek altın fiyatları, 26  Mayısta 603 TL’ye kadar düÅŸtü. BilindiÄŸi gibi 24 ayar altının gram fiyatı son bir  ay içerisinde, deyim yerindeyse, TL bazında rekor fiyatlara çıktı; 395- 396 TL’ye  kadar tırmandı. Piyasaların açıldığı gün, yani çarÅŸamba günü 370 TL’ye kadar  düÅŸtü. Analistler ve uzmanların öngörüleri ışığında, yurt dışındaki olumlu veri  akışıyla gerileyen ons altın fiyatları düÅŸmeye devam eder, aynı tablo yurt içinde  dolar düÅŸüÅŸüyle desteklenirse önümüzdeki günlerde gram altında 360-350 TL, çeyrek  altında ise 580- 570 TL deÄŸerleri yeniden görülebilir.

Altın fiyatları kısa vadede düÅŸüÅŸ trendi içerisine girmiÅŸ olsa da  analistler, virüs gündemi nedeniyle önümüzdeki birkaç aylık süreçte altının  iniÅŸ-çıkışlı bir seyir izlemesini bekliyor.

Biz her açıklamamızda vurguluyor, yine de altını çizmek istiyoruz.  VatandaÅŸlarımız ve yatırımcılarımıza maÄŸazalarımıza gelerek fiziki olarak altın  takı, mücevher almaya devam etmeleri çaÄŸrısını yineliyoruz. Altın, dünyanın en  eski ve en güvenilir, yatırım ve tasarruf aracıdır."

"KAPALIÇARŞI 1 HAZÄ°RAN'DA AÇILIYOR"

Atayık, kuyumculuk sektörü olarak vatandaÅŸların nakit ihtiyacının  karşılanması amacıyla tüm Türkiye’de tümden bir kapatma yoluna gitmediklerini  hatırlatarak, kamusal bir iÅŸlev gördükleri için meslektaÅŸlarını açma- kapatma  konularında serbest bıraktıklarını söyledi.

Gelinen noktada kuyumcuların, maÄŸazalarını açarak hizmet vermeye  baÅŸladığını anlatan Atayık, ÅŸu bilgileri verdi:

"Ä°kinci etapta 1 Haziran tarihinde sektörümüzün önemli ticaret  noktalarından biri olan, ülkemizin göz bebeÄŸi olan Kapalıçarşı, yeniden hizmet  vermeye baÅŸlayacak. Çarşıyla birlikte Tarihi Yarımada ve bölgedeki kuyumcu  maÄŸazalarımız, toptancılarımız ve atölyelerimiz de açılmış olacak. Çarşımızda bir  süredir yeni açılış için hummalı hazırlıklar yapılıyor. Bu anlamda tarihi yapının  her noktası dezenfekte ediliyor. GiriÅŸ çıkışlarda her müÅŸterinin ateÅŸi ölçülecek  ve maskeli olarak içeri alınacak. Her maÄŸaza içeriye iki kiÅŸiden fazla müÅŸteri  almayacak. Her maÄŸaza dezenfektan bulunduracak. 1 Haziran tarihinde Nuruosmaniye  giriÅŸindeki Kalpakçılar Caddesi üzerinde bir tören düzenlenerek Kapalıçarşı  açılacak.

Ä°lk etapta Çarşı, 11 kapıyla hizmet verecek. Çarşının açılmasıyla  birlikte bugüne kadar ertelenen ve iptal edilen nikah ve düÄŸünlerin yeniden  baÅŸlayacağı yaz sezonuna ‘Merhaba’ diyeceÄŸiz. Biz, kuyumcular olarak asıl  hareketliliÄŸi düÄŸün salonlarının açılacağı temmuz ayıyla birlikte yaÅŸayacağımıza  inanıyoruz.

GeçtiÄŸimiz iki aylık süreçte fiyatların yükseliÅŸine paralel dönemlerde  özellikle ziynet altın, bilezik ve gram altın konusunda önemli bir talebin  oluÅŸtuÄŸunu söyleyebiliriz. DoÄŸal olarak altın takı, mücevher ve gümüÅŸ takı talebi  düÅŸtü. Sektörün nispeten kapalı durumu nedeniyle geçtiÄŸimiz iki aylık süreçte  altının alış- satışı arasındaki makas açılmıştı. 1 Haziran’la birlikte alış  satışı arasındaki makasın hızla kapanacağını söyleyebiliriz."

"YETKÄ°N BÄ°R DEZENFEKTAN FÄ°RMASINI TAVSÄ°YE EDÄ°YORUZ"

Atayık, geçen hafta Ä°KO Yönetim Kurulu olarak saÄŸlıkta ülke olarak  edinilen kazanımlara destek olmak amacıyla tüm kuyumcular için Koronavirüs  Sonrası Açılışlarda Hijyen ve Güvenlik Tedbirleri Rehberi’ni hazırlayarak  kamuoyuna duyurduklarını anımsatarak, ÅŸimdi ikinci adımı atmaya hazırlandıklarını  söyledi.

Atayık ÅŸöyle devam etti:

"Virüsle mücadelede yeni normalleÅŸme sürecinde maÄŸazaların hijyeni  büyük önem taşıyor. Ä°KO Yönetim Kurulu olarak bu nedenle dezenfeksiyon  iÅŸlemlerinin saÄŸlıklı, sektöre özel ve belli standartlar içerisinde bilinçli bir  ÅŸekilde gerçekleÅŸtirilmesi amacıyla bakanlıkça alınan önlemlerle ilgili, yetkin  bir dezenfektan firmasını tavsiye ediyoruz. Konuyla ilgili SMS duyurularını  sektörümüze yaptık. Kuyumcu esnafını bu dezenfektan firmasıyla daha ekonomik  maliyetlerle bu iÅŸlemi gerçekleÅŸtirmeye davet ediyoruz."
17:591.560
Değişim :  0,90% |  13,93
Açılış :  1.552  
Önceki Kapanış :  1.546  
En Yüksek
1.567
En Düşük
1.550
BIST En Aktif Hisseler17:59
SODSN 46,20 3.136.888 % 10,00  
BRYAT 499,40 121.054.721 % 10,00  
BRKSN 13,76 77.258.068 % 9,99  
VERTU 33,90 6.181.055 % 9,99  
TKURU 337,30 8.124.654 % 9,98  
17:59 Alış Satış %  
Dolar 6,9764 6,9808 % 0,24  
Euro 8,4599 8,4678 % 0,41  
Sterlin 9,7441 9,7930 % 0,30  
Frank 7,7527 7,7994 % 0,02  
Riyal 1,8547 1,8640 % 0,08  
17:59 Alış Satış %  
Altın Ons 1.782 1.782 7,31  
Altın Gr. 400 400 1,99  
Cumhuriyet 2.657 2.697 5,00  
Tam 2.643 2.712 8,10  
Yarım 1.278 1.312 3,91  
Çeyrek 641 656 1,96  
Gümüş.Ons 27,20 27,23 0,22  
Gümüş Gr. 6,11 6,12 0,06  
B. Petrol 62,77 62,77 -1,16