Ankara saldırısının faili belli oldu!

18.02.2016 10:42

Son güncelleme : 18.02.2016 13:15

Başbakan Davutoğlu, "Saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla Suriye`den sızan YPG mensubu bir kişi gerçekleştirmiş" dedi.Genelkurmay Başkanlığı'na taziye ziyaretinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara saldırısının YPG bağlantılı olduğunu ve 9 kişinin gözaltına aldınığını söyledi.

Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştiren YPG üyesi Salih Necar'ın 1992 yılında doğduğunu ve Suriye'nin kuzeyindeki Haseke bölgesi'nde yer alan Amude kentinden olduğunu açıkladı.

Davutoğlu, "YPG bölücü terör örgütünün bir parçasıdır, artık müttefik ülkeler de bunu görmelidir. YPG terör örgütü değildir' diyenlere belgeleri ortaya koyacağız, müttefiklerimizden kesin bir dayanışma bekliyoruz. 'Ama'lı 'belki'li açıklamalar bizi tatmin etmeyecek. Terör örgütleri karşısında ortak tutum beklemez bizim hakkımızdır. Nasıl El Kaide, DEAŞ masaya oturamazsa, YPG de masaya oturamaz. YPG Türkiye'ye karşı bir düşman statüsündedir" dedi.

Davutoğlu; "Bu terör saldırısı sonrası, operasyonlarımız devam ediyor. Dün, Haftanin kampına hava kuvvetlerimiz yoğun bir operasyonda bulundu. 60-70 civarında, aralarında bazı elebaşlarınında olduğu terörist etkisiz hale getirildi... Bu saldırının bedeli kesinlikle ödetilecektir. Her türlü meşru müdafada dahil, her türlü tedbiri sınırda alacağız' dedi.

Başbakan Davutoğlu, saldırının bedelinin ödetileceğinin ancak bu bedelin nasıl ve ne zaman ödetileceği ile ilgili bilginin saklı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'nin dün akşam Suriye'ye gerçekleştirdiği operasyonla ilgili "Saat 21:30 itibariyle Haftanin'e çok etkili kapsamlı bir operasyon yapıldı. 7 civarında terör örgütü unsuru etkisiz hâle getirildi" ifadelerini kullandı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591