Bakan Albayrak`tan önemli açıklama

21.05.2020 15:16

Son güncelleme : 22.05.2020 10:49

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Geride bıraktığımız süreç, Kovid-19 salgınının Türkiye ekonomisine olan etkisinin, gelişmekte olan ülkelere göre çok daha az olacağını gösteriyor" dedi.AA

Bakan Albayrak, video konferans yoluyla düzenlenen Türkiye  İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,  koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde oluşturduğu olumsuz etkileri anlattı.

Salgının, küresel ticareti neredeyse durma noktasına getirdiğini,  ekonomik aktivite üzerinde tarihte benzerine az rastlanılan şiddetli bir olumsuz  etkiye neden olduğunu dile getiren Albayrak, Avro Bölgesi'nin 2020'de  ekonomik  olarak yüzde 7,5 oranında küçülmesinin beklendiğini söyledi.

Albayrak, ABD'de ilk çeyrekte yüzde 4,8 daralma yaşandığını, nisanda  işsizlik oranının yüzde 14,7'ye yükseldiğini, sadece geçen ay 20,5 milyon insanın  işini kaybettiğini kaydederek, ABD'nin 2020'de yüzde 5,9 küçülmesinin  öngörüldüğünü aktardı.

Benzer tablonun gelişmiş ülkelerin tamamında yaşandığını, gelişmekte  olan ülkelerin de 2020'de yüzde 1 küçülmesinin beklendiğini dile getiren  Albayrak, Türkiye olarak salgının ekonomiye yönelik olumsuz etkileriyle mücadele  etmek için çok erken kapsamlı ve kararlı bir strateji uyguladıklarını bildirdi.

Albayrak, sağlık alanında olduğu gibi, ekonomide de dünyada ortaya  çıkan kötü fotoğrafların hiçbirisinin Türkiye'de görülmediğini belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın en büyük ekonomilerinde, alınan onca tedbire ve hükümetlerin  verdiği garantilere rağmen, çok büyük firmaların battığına, toplu işten  çıkarmaların yaşanmadığına şahit olduk. Geride bıraktığımız süreç, Kovid-19  salgınının Türkiye ekonomisine olan etkisinin, gelişmekte olan ülkelere göre çok  daha az olacağını gösteriyor. Özellikle Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımız  kapsamında vatandaşlarımızdan esnafımıza, KOBİ'lerimizden sanayicimize  ihracatçımıza kadar tüm paydaşlarımızın kullanımına sunduk."

"ŞİMDİ NORMALLEŞME DÖNEMİNE HAZIRLANIYORUZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bu süreçte ihtiyaç sahiplerine,  vatandaşlara, çalışanlara, firmalara ve esnafa sunulan nakdi yardımlardan,  ihtiyaç ve finansman desteklerinden, SGK ve vergi ötelemelerinden bahsetti.

Tahsisler ve tahsislerin kullanıma dönüş süreçlerinin hız kesmeden  devam ettiğini dile getiren Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonraki süreçte de gereken her türlü desteği vermeye devam  edeceğiz. Salgının da salgının ekonomimize etkisinin de en zorlu dönemini geride  bıraktık. Şimdi normalleşme dönemine hazırlanıyoruz. Normalleşme döneminde,  Kovid-19 sonrası dönemde Türkiye için ortaya çıkan potansiyeli ve ekonomide yeni  bir başarı hikayesi yazma imkanını en iyi değerlendireceğiz. "

Albayrak, Türkiye'nin Kovid-19 salgınına, politika ve piyasa  faizlerinin çok önemli gerileme kaybettiği, reel sektörün ucuz, uzun vadeli,  TL'ye dayalı fonlama modeline kavuştuğu, ekonominin her alanında güçlü bir  toparlanmayı sağladığı dengelenme döneminde yakalandığını söyledi.

Ağustos 2018'den beri ekonomide verilen mücadeleden bahseden Albayrak,  bu süreçteki mücadele ve adımlar olmasaydı bugün çok farklı bir tabloyla karşı  karşıya kalınabileceğini anlattı.

"GÜVENİLİR ÜLKE TÜRKİYE FOTOĞRAFINI HERKESE GÖSTERMİŞ OLDUK"

Bakan Albayrak, önlerinde, yeni bir dönem bulunduğunu belirterek,  "Dengelenme dönemi kazanımları sayesinde ekonomik açıdan Kovid-19 salgını  etkilerinin gelişmekte olan ülkelere göre sınırlı kalması, ülkemizin dünyaya  uzattığı dayanışma eli ve dünyaya örnek sağlık altyapımız ile her anlamda  'Güvenilir ülke Türkiye' fotoğrafını herkese göstermiş olduk." dedi.

Şimdi bunu üretim ve ihracatta sergilenecek yeni ve büyük bir sıçrama  ile "taçlandırmanın" zamanının geldiğini dile getiren Albayrak, "Değişim adını  verdiğimiz, Türkiye ekonomisinin ihracata, katma değerli üretime ve istihdama  dayalı ekonomik modeli yakaladığı, cari denge sorununun güçlü bir şekilde  çözdüğü, kaynaklarını bu hedefler doğrultusunda planladığı yeni bir dönemi  birlikte kurgulayacağız." diye konuştu.

"ÖNÜMÜZDE ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK FIRSATLAR VAR"

Bakan Albayrak,  Türkiye'nin önünde çok büyük fırsatlar bulunduğuna  dikkati çekti.

Türkiye'ni güçlü bir iç pazarı olduğunu ve bunun yanında ülkelerin  tedarik zincirlerini çeşitlendirme yönündeki arayışlarının da ciddi anlamda  arttığını vurgulayan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle üretim için, yerlileşme için tarihi fırsat var. Bunu en iyi  şekilde değerlendireceğiz. Tüm TİM ailesine de burada büyük bir görev düşüyor.  Bugüne kadar yaptıklarımızı, uyguladığınız planları tekrar gözden geçirelim. Ve  Türkiye'yi, Türkiye markasını dünyaya anlatmakta çok daha etkin, çok daha farklı  ve başarılı metotları bulmamız gereken bir süreç var."

Türkiye'nin avantajlarına da değinen Albayrak, şunları kaydetti:

"Dünyanın 56 ülkesine 4 saatlik uçuş mesafesinde olması, Türki  Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile tarihi ve kültürel bağları, demir  ipek yolunun kavşağında bulunması, ülkemize bu yeni dönem için eşsiz bir avantaj  sunuyor. Çünkü ben hep bunu ifade ediyorum; özellikle dünyanın tek bir tedarik  merkezine bağımlı kalmasının sorunları da ortaya çıkıyor son 3 aylık resimde.

Bu açıdan ihracatçılarımız noktasında, bu çok net söylüyorum. Sadece  Türkiye'deki mevcut ihracat network altyapımız ile ilgili değil dünyadaki benzer  bu pazarlarla alakalı kapasitesi olan şirketlerle de iş birliği Türkiye'yi birçok  ihracat pazarı anlamında da yeni bir merkeze taşıyabilecek fırsatlar var.  Ortaklıklar yapabiliriz, ihracat pazarı oluşturup üretim fabrikalarını o  firmalarla birlikte kurabiliriz. Bu resimle iç pazarda ihracat network'ünde büyük  fırsatlar sunabiliriz. Burada network'lerimizi de ciddi anlamda etkin bir şekilde  kullanmamız lazım. Bu çerçevede biz bakanlık olarak tüm imkanlarımızla  ihracatçımızın yanındayız."

"İTHALAT ARTIK ESKİSİ GİBİ KOLAY OLMAYACAK"

Bakan Albayrak, ithalatın artık eskisi gibi kolay olmayacağını  söyledi. Yerli üretimin önceleneceğinin altını çizen Albayrak, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Dün söyledim. Stratejik ve ülkemizde üretilme imkanı olmayan ürünler  haricinde ithalat eskisi gibi kolay olmayacak. Çok net söylüyorum. Artık  ihracatçı üretici ve sanayicinin daha öncelikle yerli üretim ve yerli üretimin  küresel rekabette öne çıkması için ne gerekiyorsa yapacağız. Serbest Ticaret  Anlaşmalarımız (STA) var ama Türkiye'nin aleyhine, ticaret dengesi var ama  Türkiye'nin aleyhine. Tüm bunları gözden geçireceğiz. Ama şunu kastetmiyoruz,  ihracatçılarımızın ihracat yapmak için bazı ithal ürünlere ihtiyacı var, hay hay.

Bunu özellikle spesifik ülkeler noktasında değil, artık yerli,  Eximbank finansmanı varsa o ülkenin ithalatını yapacağı, bu çerçevede bu noktada  yerel paranın da önceleneceği şekilde ithalat olduğu çerçevede tabii ki daha  kolay olur. Ama hem yerel paralarla ticareti önceliklemeyecek, hem Türkiye'ye  yatırım ve rekabeti açısından makul fırsatlar, finansman imkanları sunmayacak hem  de sözde STA adı adı altında, ticaret dengesi adına Türkiye'nin aleyhine bir  resim oluşacak... O ülkeler, o ürünler o pazarlarla ilgili süreç artık eskisi  gibi olmayacak. Ben bunu çok net söyledim."

Bunun yanında makine-ekipman finansmanında kriterin yine yerli üretim  olacağını ve artık sadece ithalat değil, ithal ürünlerin finansmanın da eskisi  kadar kolay bir süreç olmayacağını bildiren Bakan Albayrak,  "Örneğin, bir  sanayicimiz üretim için ihtiyaç duyduğu makine için finansman talebi için kamu  bankalarımıza geliyor. Orada bir duracağız. Öncelikle şuna bakacağız; bu almak  istediğiniz makine Bursa'da, Konya'da veya diğer illerde üretiliyor mu?  Üretiliyorsa düşük maliyetli, uzun vadeli finansmanın da sağlandığı modelle  öncelikle Türkiye'de üretilen bu makineyi alma şartıyla bu destekler bugüne kadar  olmadığı şekliyle kolaylaştırılacak." dedi.

Albayrak, bu süreçte suistimallerin de önüne geçileceğinin altını  çizerek, "Bu yerli üretim öncelikli yeni dönem politikalarımızın bir ayağı da  yerli üretim yapan firmalarımızın bu süreci istismar etmelerinin önüne geçmek  olacak. Bazı istisnai firmaların bu süreci istismar etmelerinin de önüne geçmemiz  lazım. 'Nasılsa ithal zorlaşıyor, biz de iç piyasada fiyatı yükseltelim.' Bu  olmaz. Bununla ilgili şikayetler geliyor. Yerli üretimi el üstünde tutacağız ama  fiyat rekabetinde suistimal etmeyeceğiz." diye konuştu.

"HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPABİLECEK KAPASİTEYE SAHİBİZ"

Özellikle son 2-3 aylık dönemin dünyaya ve herkese bir mesaj verdiğini  belirten Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"On yıllardır Türkiye'de zihinsel kodlarımıza ket vurmaya çalışılan  'Biz yapamayız, biz üretmeyiz, bu bizi aşar' söylemiyle bizi yıllardır  baskılamaya çalışan bu söylemler son 2-3 aydır Türkiye olarak ortaya koyduğumuz  bu fotoğrafla, özellikle Türkiye'de bize örülmeye çalışılan bu duvarları  yıktığımız harika bir süreç oldu.  Savunma sanayinden sağlığa kadar tüm bu alt  yapı değişikliklerinden Türkiye'nin ortaya koyduğu son 15-20 yıllık resim, aynı  şekilde teknolojide günün ihtiyaçlarını karşılamada ortaya koyduğumuz başarı...  Ve ben hep şuna inanıyorum biz ülke olarak istersek, bunun en güzel örneğini  ihracatçılarımız yıllardır ortaya koyuyor, Allah'ın izniyle her şeyin en iyisini  yapabilecek kapasiteye sahibiz. Ve bugün 83 milyon olarak tekrardan kavuşmaya  başladığımız bu güçlü özgüveni kaybetmemek üzere daha da güçlendirerek ileriye  taşımamız lazım."
18:052.750
Değişim :  0,98% |  26,82
Açılış :  2.730  
Önceki Kapanış :  2.724  
En Yüksek
2.763
En Düşük
2.707
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
KONTR 172,70 572.798.659 % 10,00  
OBASE 13,97 5.878.604 % 10,00  
CANTE 70,40 113.847.853 % 10,00  
DAPGM 35,42 81.807.065 % 10,00  
YBTAS 26.070,00 772.172 % 10,00  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 17,9180 17,9196 % 0,06  
Euro 18,2211 18,2749 % -0,54  
Sterlin 21,5663 21,6744 % -0,70  
Frank 18,5544 18,6662 % -0,69  
Riyal 4,7546 4,7785 % 0,04  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.775 1.776 -15,45  
Altın Gr. 1.022 1.023 -9,00  
Cumhuriyet 6.849 6.953 -24,00  
Tam 6.837 6.941 -49,00  
Yarım 3.331 3.393 -25,00  
Çeyrek 1.671 1.696 -12,00  
Gümüş.Ons 19,88 19,93 -0,27  
Gümüş Gr. 11,45 11,48 -0,16  
B. Petrol 94,46 94,46 0,34