Barclays `Sert Brexit` senaryosuna hazır

24.10.2018 16:16

Son güncelleme : 25.10.2018 09:57

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays’in üst yöneticilerinden Jes Staley, Barclays olarak sert Brexit`e hazırlandıklarını, bankanın İrlanda`daki iştirakini büyüttüklerini bildirdi. Staley, "Sert Brexit’in gerçekleşmesi durumunda operasyonel olarak yüzde 100 hazırız" dedi.AA

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays’in üst  yöneticilerinden Jes Staley, Bloomberg televizyonunda Brexit'e ilişkin soruları yanıtladı.

Staley, "Barclays olarak biz sert Brexit’e hazırlanıyoruz. Bankanın  İrlanda’daki iştirakini büyüttük. Bankamız şubelerinin yeniden lisanslamasına  ilişkin gerekli başvuruları yaptık. Sert Brexit’in gerçekleşmesi durumunda  operasyonel olarak yüzde 100 hazırız." ifadelerini kullandı.

Bankanın İrlanda’daki iştirakinin (Barclays Bank Ireland) ileride  bankanın Avrupa operasyonlarının yönetim merkezi olabileceğini belirten Staley,  bankanın İrlanda’daki iştirakinin büyütülmesi için Londra’daki yönetim  merkezinden bazı çalışanların Dublin’e taşınabileceğini, bazı yeni işe alımların  da yapılabileceğini anlattı.

İleride oluşabilecek tüm senaryolara karşı hazırlıklı olunduğunu ifade  eden Staley, "Tedbirli olduk. Sert Brexit’e karşı iyi pozisyon aldık. Herkes gibi  biz de ekonomiye zarar vermeyecek bir Brexit’in müzakere edildiğini görmek istiyoruz." dedi.

İngiltere’nin, AB ile herhangi bir anlaşma sağlanmaksızın birlikten  ayrılması durumunda İngiltere’de yerleşik finans kuruluşlarının Avrupa  piyasalarına erişimi kaybetmesi söz konusu olacak.

Geçiş anlaşmaları ile finans kuruluşlarının AB pazarına olan  erişiminin bir süre sürdürülmesi mümkün olsa bile mevcut belirsizliklerin yüksek  seviyede olması, İngiltere’deki finans kuruluşlarının AB ülkelerinde yeni  alternatif yönetim merkezlerine yönelmesine neden oluyor.
 

12:5990.940
Değişim :  -0,24% |  -217,13
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695