Batı Teksas türü petrole yeni vadeli işlemler geliyor

18.07.2018 10:58

Son güncelleme : 18.07.2018 16:29

New York Menkul Kıymetler Borsası`nın sahibi olan Intercontinental Exchange adlı şirket, ABD`nin Batı Teksas tipi ham petrolüne ek olarak yeni bir tür vadeli işlemler oluşturacağını duyurdu.AA

Intercontinental Exchange'den (ICE) yapılan açıklamada, şu anda ABD'de en yaygın kullanılan ve  fiyatı iç piyasadaki arz-talep ile Oklahoma eyaletinin Cushing kentindeki petrol  stokları tarafından belirlenen Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün yanı sıra, sevkiyat merkezi  Teksas eyaletinin Houston kenti olacak Permian WTI adlı yeni bir tür vadeli  işlemlerin başlayacağı bildirildi.
 
Açıklamada, bu yılın üçüncü çeyreğinde başlaması planlanan Permian WTI  vadeli işlemlerinin adını ABD'nin petrol üretimi en yüksek bölgesi olan Batı  Teksas'taki Permian havzasından aldığı bilgisi paylaşıldı.
 
Permian havzasında ham petrol üretiminin günlük ortalama 2,8 milyon  varile çıktığına işaret edilen açıklamada, Houston kentinin de ABD'nin ham petrol  sevkiyatı için odak noktası haline geldiği vurgulandı.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen ICE Petrol Piyasaları Başkan  Yardımcısı Jeff Barbuto, "ABD'nin Meksika Körfezi bölgesinin ticaret merkezi olan  Houston, Kuzey Amerika ham petrolü için doğal bir sevkiyat noktası konumunda.  Cushing WTI ile Brent arasındaki fiyat farkı, ABD'den ihraç edilen petrol için  uyuşmazlık yaratıyor. Bunun yerine, yerel ve yabancı alıcılar için güvenilir,  öngörülebilir ve uygun küresel bir ham petrol fiyatlandırması oluşturmak  istiyoruz." yorumunda bulundu.
 
Uzmanlar, Permian WTI vadeli işlemlerinin özellikle ABD'den ham petrol  ihraç etmek isteyen şirketlere ve Asya başta olmak üzere yurt dışından ABD'nin  ham petrolünü ithal etmek isteyen firmalara büyük ölçüde yardımcı olacağını  belirtti.
 
Şu an ABD genelinde en yaygın kullanılan Cushing WTI vadeli işlemleri  ile dünya genelinde en geçerli olan Londra Brent türü ham petrol arasındaki fiyat  farkının (makasın) yüksek olduğuna dikkati çeken uzmanlar, Permian WTI ile Brent  petrol arasındaki makasın daha düşük olmasının beklendiğini kaydetti.
 
Analistler, ABD'nin ham petrol ihracatının geçen haftalarda günlük  ortalama 2 milyon varil seviyesine ulaşarak rekor kırdığına işaret ederek,  ABD'nin ham petrol ihracatı için  Permian WTI'ın fiyat anlamında Brent petrole  daha yakın bir temsil olacağını savunuyor.
 
Cushing WTI ile Brent arasındaki makasın Permian WTI vadeli  işlemlerinde daha az görüleceğini belirten analistler, öte yandan, Permian WTI'ın  ABD'de yaygınlaşabilmesi için ülkede petrol üreticileri, ihracatçılar,  yatırımcılar ve bankalar tarafından destek görmesi gerektiğini vurguladı.
 
Permian WTI'ın kısa veya orta dönemde Cushing WTI'ı ortadan kaldırması  beklenmiyor.

12:5990.951
Değişim :  -0,23% |  -205,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695