Bunu `tatilde` hep yapıyor!

24.09.2015 14:39

Son güncelleme : 24.09.2015 16:52

Dolar/TL bugün 3.07’yi aşarak tarihi zirveye ulaşırken, kurun özellikle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günlerde yaptığı tırmanış şaşırtıyor. Uzmanlar bunun tatilde otorite eksikliğinden ve işlem hacmi düşüklüğünden kaynaklanabileceğini belirtiyor.AYŞE EKİN GÜNDÜZ/UZMANPARA

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin beklentiler ve Çin’den gelen kötü verilerin yanı sıra yurtiçinde güvenlik endişeleri ve siyasi belirsizlikle yıl içinde peş peşe rekor kıran dolar/TL tarafında sular durulmuyor. Dolar/TL bugün de 3.07’yi aşarak rekor üzerine rekor kırarken, kurun özellikle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günlerde yaptığı tırmanış şaşırtıyor.

REKORLAR ART ARDA GELİYOR

Saat 09:20'de uluslararası piyasalarda 3.02 seviyelerinden işlem gören dolar/TL, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu akşam gerçekleştireceği konuşması öncesinde saat 13:50 itibariyle 3.07'yi aşarak rekora tırmandı. Daha sonra 2.05'e kadar çekilen dolar/TL saat ABD'den gelecek veri akışının hemen öncesinde saat 16:30 itibariyle tekrar rekor denemesi yaptı ve 3.0755'e kadar yükseldi.  3.0736'ya kadar yükselirken, doların önceki tarihi zirvesi 3.0692 lira düzeyindeydi.

23 NİSAN, 19 MAYIS ve RAMAZAN BAYRAMINI DA PAS GEÇMEDİ!

23 Nisan'da Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışına devam ederek rekor kıran dolar/TL, 19 Mayıs’ta da Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşma yapamaması durumunda ülkedeki bankaların iflas edeceği söylentileriyle başlayan tırmanışına devam etmiş ve sert yükselmişti.

Dolar/TL Fed Başkanı Janet Yellen’ın Ramazan Bayramı’ndan hemen önce yaptığı açıklamalarla da yönünü yukarı çevirmiş ve tatilinin ilk gününü de pas geçmemişti.

Söz konusu haftada 2 ayın ardında ilk kez 2.63'ün altına gevşeyen dolar/TL Ramazan Bayramı’nın ilk gününü 2.65 civarında tamamlamıştı.

NEDEN KAYNAKLANABİLİR?

Uzmanlar bu durumun yurtiçi piyasaların kapalı olmasından dolayı otorite eksikliğinden kaynaklanabileceğine işaret ederken, kurdaki sert hareketlerin içeride piyasanın kapalı olması nedeniyle işlem hacminin düşük olmasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan İntegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü ve UZMANPARA yazarı Tuncay Turşucu, "Resmi ve dini bayram günlerinde yurtiçi piyasalar kapalı oluyor. Sonuç olarak fiyatlamaları oluşturan ana aktörler olan Bankalar ve Merkez Bankası piyasada olmuyor. Diğer yandan büyük piyasa oyuncuları da mevcut olmuyor" dedi.

USDTRY ve EURTRY’de oluşan fiyatların yurtiçi kapalı olduğu için yurtdışı piyasalarda geçen işlemlerden oluştuğuna işaret eden Turşucu, sözlerine şöyle devam etti:

TATİLDE OLAN PİYASALARDA VOLATİLİTE YÜKSEK

"Buralarda genelde düşük hacimli işlemler yapılıyor. Dolayısıyla volatil hareketler oluşabiliyor. Oynaklıklar artabiliyor. Bugünkü işlemlerden de volatilitenin yüksek olduğunu görebiliyoruz. Mesela USDTRY’de dakika içerisinde 100 bps’lik oynamalar oluyor. Bugün değer kaybeden para birimlerine bakıldığında G.Afrika, Türkiye, Endonezya gibi bayram nedeni ile piyasaları kapalı olan ülkelere ait para birimleri. Bu nedenle tatil günlerinde oluşan fiyatların gösterge olarak alınması ve bir anlam yüklenmesi doğru olmayabilir. Böyle günlerde bu para birimlerinde işlem yapmakta ayrıca riskli olacaktır. Global piyasalarda önemli bir gelişme olmadıkça, önemli bir nedene dayalı net fiyat hareketleri görülmedikçe oluşan fiyatlamalar yanıltıcı olabilir."
 
Tatilden sonra piyasalar açıldığında ve piyasadaki baş aktörler geri geldiğinde fiyatlamaların daha anlamlı düzeylerde oluşacağına işaret eden Turşucu "Mesela bugün USDTRY 3.0727 ile yeni bir rekor oluşturmasının hemen ardından şu sıralarda 3.0578 seviyesine geri çekilmiş görünüyor. Bu oynaklığın ne şiddette olduğunu göstermesi bakımından iyi bir örnek" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591