`Euro Bölgesi`nde büyüme trendi devam edecek`

09.10.2015 15:20

Son güncelleme : 09.10.2015 16:07

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, `Euro Bölgesi`nde büyüme trendi yılın ikinci yarısında da devam edecek` dedi.Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, 6 ay öncesine göre daha zorlu bir dış ortamla karşı karşıya olunduğunu, ancak Euro Bölgesi'nin esneklik işaretleri gösterdiğini bildirdi. Bununla birlikte gelişmekte olan piyasa ekonomilerini yavaş büyümeyi kapsayan gelişmelerin Euro Bölgesi görünümü için yinelenen riskler yarattığını belirten Draghi, ECB para politikası tedbirlerinin iç talebi desteklemeye, Euro Bölgesi toparlanmasına katkı vermeyeve enflasyon görünümünde kademeli iyileşmeye yadıma devam edeceğini vurguyladı.
  

IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde Peru'nun başkenti Lima'da konuşan Draghi, sağlam kamu finansmanına doğru ciddi ilerleme sağlanması, yapısal reformların uygulanması ve bankacılık birliğinin tamamlanmasına yönelik ciddi ilerlemenin şu ana kadarki ılımlı toparlanmayı desteklemesini beklediklerini ifade ederken, Euro Bölgesi'ndekrize karşı esnekliğin artırılması için yeni bir yakınsama sürecineihtiyaç olduğunu da belirtti. 
  

"Euro Bölgesi'nde 2 yıl önce başlayan konjonktürel toparlanma bu yılın ikinci çeyreğinde çeyrek dönem baznda yüzde 0,4 reel büyüme ile devam etti. Son veriler ve anketler büyüme trendinin yılın ikinci yarısında da devam edeceğine işaret ediyor" diye konuşan Draghi, ileriye bakıldığında ekonomik toparlanmanın devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

Dış talebin bir miktar zayıfladığı ortamda , iç talebin toparlanmanın ana yönlendiricisi olmaya devam etmesini bekledikleini antatan Draghi, iç talebin ECB para politika tedbirleri, mali konsolidasyonda ilerleme, yapısal reformlar ve düşük petrol fiyatları ile desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini ifade etti. 
    

Ancak Euro BÖlgesi'nde toparlanmanın bir dizi sektörde ihtiyaç duyulan bilanço ayarlaması ve yapısal reforların hayata geçirilmesinde yavaşlık ile köreltilmeye devam edilmesinin muhtemel olduğuna işaret eden Draghi, "İstihdam piyasaları zayıf olmaya devam ediyor, ancak kademeli şekilde iyileşiyor.

İstihdam 2015 ikinci çeyrekte daha da arttı, işsizlik oranı düşmeye devam ediyor. Anket verileri istihdam piyasası şartlarında önümüzdeki dönemde daha fazla iyileşmeye işaret ediyor. Büyümü görünümü için riskler aşağı yönlü olmaya devam ediyor, özellikle dış ortamla ilişkili artan belirsizlikleri yanstıyor" diye konuştu.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591