`Faiz artırımını gerektirecek yapısal gereklilik yok`

29.10.2015 16:03

Son güncelleme : 29.10.2015 17:42

Ekonomi Bakanı Zeybekci, beklentisinin hala Fed’in faiz artırmayacağı yönünde olduğunu belirterek "Türkiye`nin faiz artırımını gerektirecek hiçbir yapısal gerekliliğinin olduğuna inanmıyoruz” dedi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz artırımı ile ilgili açıklamalarına ilişkin, "Türkiye'nin faiz artırımı ile ilgili, faiz artırımını gerektirecek hiçbir yapısal gerekliliğinin olduğuna inanmıyoruz, düşünmüyoruz" dedi.

Denizli'de Cumhuriyet'in 92. yıl dönümü kutlama etkinliklerine katılan Bakan Zeybekci, program sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladığını ifade etti. Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne, ülkeye, devlete ve millete hizmet eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazileri şükranla andıklarını belirten Zeybekci, birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzur içinde nice bayramlar yaşama dileklerini iletti.

Gazetecilerin, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz artırımı ile ilgili açıklamalarıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine Bakan Zeybekci, yaklaşık 2 yıldır Amerikan Merkez Bankasının faiz artırımı yapacağı beklentisiyle Türkiye'de faiz ile ilgili istenilen adımların atılamadığını kaydetti. Bakan Zeybekci,  şöyle devam etti: "Her daim, her fırsatta söylemeye çalıştığımız gibi, şu anda Amerikan ekonomisi için yüksek değerde dolar sürdürebilir değildir. Gerek Amerika'nın dış ticaret açığı gerekse ihracatın yavaşlamasından kaynaklanan üretim, yatırım ve büyüme ile ilgili endişeleri, faiz artırımı ile ilgili Amerikan ekonomisinin elini o kadar güçlendirmiyor. Beklentimiz, hala Amerikan Merkez Bankasının faiz artıramayacağı yönünde. Bunu uzun zamandan beri söylüyoruz.
 
Biz Türkiye olarak dünyanın izlemiş olduğu faiz ile ilgili o trendde maalesef 2014 sonunda veya 2015'in başlarında biraz yavaş davrandık, ıskaladık. Şu anda da Türkiye'nin faiz artırımı ile ilgili, faiz artırımını gerektirecek hiçbir yapısal gerekliliğinin olduğuna inanmıyoruz, düşünmüyoruz da.

Bu ileride tekrar konuşulması gereken bir konu olabilir ama ben gerekli olduğuna inanmıyorum." Bakan Zeybekci, İpek-Koza Grubu'na kayyum atanmasına ilişkin soruya ise olayın yargıyı ilgilendiren bir konu olduğu, yorum yapmak istemediği yanıtını verdi.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591