`Faiz artırmak için aceleye gerek yok`

01.03.2017 07:12

Son güncelleme : 01.03.2017 10:49

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, "Enflasyon yükseliyor ancak faiz artırmak için aceleye gerek yok" dedi.St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yaklaşan enflasyon rakamlarının 'sıcak' olabileceğini ancak bu durumun Fed'in faiz oranlarını artırmakta acele etmesini gerektirmediğini söyledi.

Bullard, "Enflasyon raporunun oldukça sıcak olmasını bekliyorsunuz. Kişisel tüketim harcamaları da büyük olasılıkla tüketici fiyat endeksinde artışı takip edecek. Ancak büyüme hala yüzde 2 seviyesinde. Daha agresif faiz artırımlarını gerektirecek bir baskı oluşumu görmüyorum" diye konuştu.

Konuşmasında faiz oranlarının gelecek birkaç yıl da da çok yukarı gitmelerine ihtiyaç olmadığını ifade eden Bullard, "Ortaya konacak veya konmayacak bir mali politikanın önüne çıkılması gereke bir durumda değiliz. Bu ortamda ön alıcı adımlar atma fikrinin aşırı güç kullanma olacağını düşünüyorum" dedi.

rump politikalarının yazdan önce yasalaşmalarının muhtemel olmadığını ifade eden Bullard, bu durumun Fed'e mali politikaya yanıt vermek için bolca zaman sağlayacağını savundu.

Bullard ayrıca, global bir olgu olan düşük faiz oranlarının yakın zamanda ortada kalkacağına dair işaret bulunmadığını da belirterek, "Politika faizlerin tahmin edilebilir dönem içinde olağanüstü düşük kalmaya devam etmeleri beklenebilir" diye konuştu.

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695