Fed başkanlarından faiz açıklamaları!

21.11.2016 06:59

Son güncelleme : 21.11.2016 11:47

Fed başkanlarından para politikası ve faiz artırımı ile ilgili açıklamalar peş peşe geliyor.Fed başkanlarından para politikası ve faiz artırımı ile ilgili açıklamalar peş peşe geliyor.

'FAİZ ORANLARINI ARTIRMAK İÇİN UYGUN BİR NOKTADAYIZ'

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin kısa vadeli faiz oranlarını artırmak için uygun bir noktada olduğunu, ancak bu faiz artırım sürecinin sabırlı ve kademeli olması gerektiğini söyledi.

Houston'da düzenlenen bir enerji konferansında konuşan Kaplan, "Parasal gevşemenin bir miktar kaldırılması için uygun bir noktada olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Kaplan konuşmasında ayrıca Çin'in ekonomik büyümesinin azalacağı görüşünü tekrarladı ve büyümede yavaşlamaya bağlı olarak Çin'in para biriminde zayıflığın sürmesini beklediklerini de vurguladı.

'PİYASALARDAKİ HAREKETLER FED'İN POLİTİKA PLANLARIYLA İLİŞKİLİ DEĞİL'

New York Fed Başkanı William Dudley, ABD'de başkanlık seçimi sonrasında piyasalarda yaşanan hareketlerin Fed'in faiz artırım planlarıyla ilişkili olmadığını savundu. Dudley, tahvillerde yaşanan satış ve ABD Doları'nda gerçekleşen değer artışını motive eden faktör olarak Donald Trump ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre'nin ekonomi politikalarına yönelik belirsizlikler, beklentiler olduğunu söyledi.

Dudley düzenlediği basın toplantısında, "Piyasalardaki hareketler ekonomi politikasının nasıl gelişeceğine dair beklentilerdeki değişim ile tutarlı görünüyorlar. Finansal piyasalarda gördüğümüz hareketler para politikasına yönelik beklentilerle ilişkili değil" diye konuştu.

İnsanların mali politikanın daha teşvik edici bir yönde ilerlemesini beklediklerini ifade eden Dudley, "Bu beklenti tahvil getirilerinde kendini gösteriyor" dedi. Dudley, Fed'in para politikasını 2017'de biraz daha hızlı sıkılaştırmasının beklendiğini de işaret etti.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591