`Fed riskler azalana kadar beklemeli`

13.10.2015 09:22

Son güncelleme : 13.10.2015 11:42

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard`a göre Fed global riskler azalana kadar beklemeli.Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard'a göre Fed, ABD ekonomisinde toparlanmayı yörüngesinden çıkarabilecek olan global ekonomide yavaşlama, Çin'de yaşanan sıkıntılar ve diğer uluslararası riskler netlik kazanan kadar faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemeli. 
 

Çin'de yaşanan ekonomik sorunların ABD ekonomisinin dengesini bozması olasılığından en çok endişe eden Fed yetkilileri arasında ön plana çıkan isimlerden olan Brainard, Çin'in yavaşlamasının dünyanın geri kalanına nasıl etki yaptığının tartışılması gerektiğini vurguladı.


Çin'in zayıf talebinin sonucu olarak Asya'nın geri kalanının ve emtia ihracatçısı ülkelerin çok daha yavaş büyümeleri riski bulunduğunu ifade eden Brainard, bunun ABD'nin ihracatta düşüş, daha güçlü bir dolar ve cansız dünya ekonomik şartları ile karşı karşıya kalması anlamına geleceğini belirtti.


Brainard, "Aşağı yönlü riskler ABD'de toparlanmayı dikkatli şekilde büyütmeye devam etmek ve ekonomik toparlanma için yaşamsal önemde olan desteği uzaklaştırmak için erken olacağı yönünde güçlü bir neden oluşturuyorlar.

Enflasyon ve ücret büyümesinin hala zayıfolduğu ortamda Fed için 'bekleme ve görme' zamanı, sonradan geri alınmak zorunda kalınacak bir faiz artırımı riski alma zamanı değil"diye konuştu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591