G20 toplantısı başladı

22.07.2018 10:25

Son güncelleme : 23.07.2018 09:25

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da toplantıya iştirak ediyor.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı.
 
G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları zirvesi Türkiye açasından yeni ekonomi yönetiminin uluslararası arenada boy göstereceği ilk büyük etkinlik olması nedeniyle de önem taşıyor.
 
Toplantıda Albayrak ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da bulunuyor.
 
Albayrak, gün içinde Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Çin Maliye Bakanı Liu Kun, Brezilya Maliye Bakanı Eduardo Guardia ve Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
 
G20’nin “Küresel Ekonomik Risklere Cevap Vermek”, “Mesleklerin Geleceği” ve “Altyapının Bir Varlık Kategorisine Dönüşümüne İlişkin Yol Haritasının Geliştirilmesi” başlıklı basına kapalı oturumlara katılacak Albayrak, son oturumun açılış konuşmasını yapacak.
 
Toplantının ilk gününde delegelerin yapacağı basına kapalı görüşmelerin yanı sıra Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne ve IMF Başkanı Christine Lagarde basın toplantısı düzenleyecek.  Ayrıca, maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, görüşmelerinin ardından “G20 Aile Fotoğrafı” çekimlerine iştirak edecek. 
 
ABD ile Çin'in birbirlerine 34 milyar dolar değerinde ürünü kapsayan ek gümrük vergisi uygulama başlamasından sonraki ilk toplantıda ana gündemin ticaret savaşları ekseninde şekillenmesi bekleniyor. 
 
Bu yıl G20 dönem başkanlığını yürüten Arjantin öncelik vereceği 3 konunun “çalışma hayatının geleceği”, “kalkınma için altyapı yatırımları” ve “sürdürülebilir gıda geleceği” olduğu açıklamıştı. Kripto paralar, vergilendirme ve yapay zeka çağında istihdam gibi başlıkları da toplantının planlanan gündem maddeleri arasında.
 
G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturuyor. 

12:5990.951
Değişim :  -0,23% |  -205,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695