Gazprom Export ilk ihalesini düzenledi

07.09.2015 14:36

Son güncelleme : 07.09.2015 14:40

Gazprom Export ilk doğalgaz ihalesini düzenledi.Gazprom Export bugün Avrupa’nın kuzey kesimlerine doğalgaz tedarik etmek üzere tarihinde düzenediği ilk ihale için teklif sürecini başlattı.

İhaleye otuz dokuz şirket ilgi gösterirken, Avrupa merkez saatiyle 9:00’dan itibaren teklifler gelmeye başladı. Aşağıda Gazprom’un düzenlediği ihaleye ilişkin ayrıntıları bulabilirsiniz.

İHALE AYRINTILARI: 

·       2015-2016 kış döneminde Avrupa’daki alıcılara 3,2 milyar metreküp doğalgaz sağlanacak. Bu İsviçre ve Danimarka gibi ülkelerin yıllık tüketimine denk bir miktar.

·         127 lot ihaleye çıktı (12 tur, 4 günlüğüne günde 3 lot).

·         39 şirket ihale yeterliği aldı. Hem geleneksel, hem de yeni ortaklara katılım çağrısında bulunuldu.

·         Dört teslimat noktası söz konusu: Greifswald NEL, Greifswald OPAL, Gaspool VP, Olbernhau II.

SÜREÇ:

·         Her ihale gününde 9:00, 11:00 ve 13:00 saatlerinde olmak üzere üç teklif turu düzenlenecek. Gazprom Export her bir turda teklif verenlere mevcut lotlar ve asgari fiyat bilgilerini içeren bir e-posta gönderecek. 

·         Gerek asgari fiyat, gerekse hacim, teklif sürecinin gelişimine ve doğalgaz piyasasındaki duruma göre değişkenlik gösterebilecek.

·         Her turda teklif verenlerin şu bilgilerle birlikte tekliflerini 30 dakika içinde vermeleri gerekecek: Fiyat teklifi, istenen doğalgaz hacmi ve seçilen ürün (İhale A, B,C)

DOĞALGAZ İHALESİ NEDEN DÜZENLENİYOR?

·         Gazprom Export, ihaleyi uluslararası doğalgaz piyasalarındaki gelişmelere karşılığı olarak görüyor. İhale, Gazprom’un yeni ticaret mekanizmasının test edilmesi mahiyetini taşıyor.

·         Bu satış yöntemi, Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamak bakımından uzun vadeli sözleşmelerin alternatifi değil, tamamlayıcısı olacak.

Bugün Moskova’da düzenlenen basın toplantısında Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev’in beyanatından satırbaşları:

“Gazprom, ihalede ortaya çıkacak fiyatın şirketin portföy fiyatının üzerine çıkmasını beklemekte, dolayısıyla halihazırda ihaleye büyük bir başarı gözüyle bakmaktadır.”

“Gelecekte bilhassa kapasitenin mevcut olduğu iletim sistemlerinde başka teslimat noktaları da değerlendirilebilir. Halen en optimum sistem Kuzey Akım’dır.”

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591