`Global ticaretin çarkları yağlanmalı`

27.09.2016 16:09

Son güncelleme : 28.09.2016 07:50

Global ticaretteki yavaşlamaya işaret eden IMF, bunun aşılması için büyümeyi sınırlayan faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. IMF raporunda "Global ticaretin çarkları yağlanmalı" denildi.Global ticaret hacminde 2012'den bu yana yaşanan dramatik yavaşlamanın dörtte üçünün zayıf ekonomik aktiviteden, özellikle yatırımlardan kaynaklandığına işaret eden IMF, büyüme ve yatırımlarda toparlanma olmadıkça ticaret hacimlerinin bastırılmış kalmaya devam edeceğini bildirdi.
 
IMF-Dünya Bankası güz dönemi toplantıları için hazırlanan "Dünya Ekonomik Görünüm Raporu"nun bugün yayınlanan bölümlerinde global ticaretteki yavaşlamaya işaret eden IMF, bunun aşılması için büyümeyi sınırlayan faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. IMF raporunda, "Büyümenin önündeki sınırların kaldırılması politika yanıtının kalbinde yer almalı.

Bu sadece global aktiviteyi artırmaz, aynı zamanda uluslararası ticaretin çarklarını yağlanmasına yardım eder. Bununla birlikte zayıf ekonomik görünüm hali hazırda ticaret üzerinde baskı yaratıyor, korumacılığın her türlüsüne karşı çıkılmalı. Bariyerlerin kaldırılması ticarete çok ihtiyaç duyduğu desteği verecektir" değerlendirmesi yapıldı.

Ticaretin maliyetinin daha dra azaltılması için atılacak başka adımlar da olduğunu belirten IMF, gümrük vergilerinde indirimin artırılabileceğini, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması çerzevesinde verilen taahhütlerin tam olarak yerine getirilebileceğini ve Doha serbest ticaret gündeminde ilermeke sağlanmaya çalışılabileceğini vurguladı.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591