Goldman: Zayıf doların sebebi `ABD` değil

21.02.2018 08:27

Son güncelleme : 21.02.2018 15:03

Goldman Sachs analistlerine göre zayıf dolar sorusunun yanıtı ABD politikalarında değil.ABD'de ikiz açık endişeleri doları aşağı sürüklüyor mu? Dolardaki düşüş daha çok Trump yönetiminin zayıf dolar politikasını desteklemesinden mi kaynaklanıyor? Goldman Sachs Group Inc. analistlerine göre durum pek öyle değil.

Goldman analistlerine göre doların geçtiğimiz yılki düşüşü, ABD'nin politikaları ve temel göstergeleriyle daha az ilgili. Daha etkili olan ise yatırımcıların Avrupa ve Japonya gibi diğer yerlerdeki iyileşme hikayelerini tercih ediyor olmaları.

Küresel Döviz ve gelişen piyasalar stratejisti Zach Pandl, müşterilerine yönelik bir notunda “Uygun bir risk ortamı zayıf dolar ile el ele gitme eğilimi gösteriyor. Hızlı küresel büyüme ABD ve dolara kıyasla diğer ekonomileri ve paralarını öne çıkardı. Bu, cansız dolar görünümümüzün kilit sebebi.” dedi.

Pandl'ın doların kötü performans göstermesiyle ilgili olarak altını çizdiği diğer nedenler şöyle:

Küresel ekonomik güçlenme ticaret hacimlerini artırarak, Güney Kore ve Malezya gibi ihracatçı ülkelerin paralarını destekler.

Artan emtia fiyatları Şili dahil kaynak ihracatçılarını destekledi.

ABD para politikasına yakınsama. Goldman'a göre Avustralya ve İsveç de dahil bazı ülkeler bu yıl faiz artıracak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise normalleşmeye yönelecek.


15:3691.511
Değişim :  0,39% |  354,00
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.596
En Düşük
90.695