IMF: Yunanistan`da finansal istikrar endişesi görmüyoruz

28.09.2017 16:17

Son güncelleme : 29.09.2017 08:55

Uluslararası Para Fonu Avrupa Bölümü Direktörü Thomsen: "Yunanistan’da hiçbir finansal istikrar endişesi görmüyoruz.Burada mesele Yunanistan’ın yüksek seviyedeki takipteki kredilerinin halledilebilmesi için orta vadede bir stratejinin oluşturulması." dedi.Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölümü Direktörü  Poul Thomsen, IMF’nin Yunanistan’ın bankacılık sisteminin finansal istikrarına  ilişkin endişesinin olmadığını söyledi. 

Birleşik Krallık'ın başkenti Londra’da Financial Times tarafından  düzenlenen Yatırım ve Yönetim Zirvesi’nde konuşan Thomsen, “Yunanistan’ın  bankacılık sistemi konusunda açık bir şekilde vurgulamama müsade ediniz.  Yunanistan’da hiçbir finansal istikrar endişesi görmüyoruz. Burada mesele  Yunanistan’ın yüksek seviyedeki takipteki kredilerinin halledilebilmesi için orta  vadede bir stratejinin oluşturulması.” ifadelerini kullandı.

Thomsen, bankaların takipteki kredilerinin azaltılabilmesi için  IMF’nin Yunanistan'a gelecek yılın nisan ayında Varlık Kalitesi  Değerlendirmesi’nin (AQR) güncellemesi tavsiyesinde bulunduğunu hatırlattı.

Thomsen, “Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) da daha önce tarihi  belirlenmiş olan stres testinin öne çekilmesini, söz konusu varlıkların  değerlendirilmesini önerdi. Bu, bankacılık sisteminin güçlenmesini sağlayacak  mevcut stratejinin yeterli olup olmadığına ilişkin bilgi toplamamızı sağlayacak.”  şeklinde konuştu.

17:2791.229
Değişim :  0,08% |  72,23
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695