Japon teknoloji şirketi Türkiye pazarına girdi

11.02.2019 14:27

Son güncelleme : 12.02.2019 09:14

Japon teknoloji şirketi Secom, Çalık Grubu`nun finansal teknoloji kuruluşu Aktif Bank ile Türkiye pazarına girdi. İş birliği kapsamında kurulan Secom Aktif Yatırım AŞ, bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal şirketlere de anahtar teslim projelendirme modeliyle uçtan uca özel güvenlik teknolojileri sunacak.AA

İş birliğine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan  Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, dost ve kardeş iki ülke olan  Türkiye ile Japonya'nın arasındaki sarsılmaz bağın Secom ile Aktif Bank ortaklığı  vesilesiyle bir adım ileriye gideceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi hakkında bilgiler paylaşan Ermut,  Türkiye'ye daha fazla yatırım çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye ile Japonya arasında çok güçlü bir bağ olduğunu dile getiren  Ermut, ancak potansiyelin ticaret ve yatırımlara olması gerektiği gibi  yansımadığını, 2018 itibarıyla ülkeler arası ticaret hacminin 4,6 milyar dolar,  Japonya'ya ihracatın 479 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Ermut, sıralamalarda aslında çok aşağılarda olduklarını belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Japonya'nın Türkiye'deki toplam uluslararası doğrudan yatırım  stokunun 3,2 milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. Ayrıca 2011-2017 arasında  özellikle Japonya'da daha ciddi bir şekilde yatırım çektiğimiz dönemde Japon  şirketler tarafından Türkiye'de yaklaşık 45 adet birleşme ve satın alma işlemi  gerçekleştirildiğini görüyoruz. Dolayısıyla ofis olarak rakamları çok daha yukarı  çekmek gerektiğini düşünüyoruz. Bütün çalışmalarımız bunu hedefliyor. Halihazırda  Türkiye'de 200'ün üzerinde Japon sermayeli şirketimiz var. Bu şirketlere de  yenilerini eklememiz gerekiyor ki bugün bir tanesini daha ekliyor olmanın  mutluluğunu yaşıyoruz."

"JAPONYA'DAN DAHA FAZLA YATIRIM ÇEKMEK İSTİYORUZ"

Ermut, Japonya'dan Türkiye'ye ilk yatırımın 1929'da Bursa'da kurulan  ipek dokuma fabrikası olduğunu kaydederek, "Bu yatırım aynı zamanda aldığımız  bilgilere göre Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk yabancı yatırım olma özelliği  de taşıyor." ifadelerini kullandı

Aslında Japonya'nın Türkiye açısından çok başarılı bir başlangıç  yaptığını dile getiren Ermut, bunun devamının gelmesi için çok çalışmaları  gerektiğini vurguladı.

Ermut, Japonya'dan daha fazla yatırım çekmeyi hedeflediklerini  yineleyerek, iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmek için yaptıkları  çalışmalardan bahsetti.

Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımların 2002 yılına kadar sadece 15  milyar dolar olduğunu anımsatan Ermut, o günden bugüne söz konusu tutarın 200  milyar dolara çıktığını bildirdi.

"İŞ BİRLİĞİNİN BÜYÜMESİNİ HEDEFLİYORUZ"

Çalık Holding ve Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise,  iki ülke arasındaki güçlü dostluğun ticari ilişkilere de katkıda bulunacağını  belirterek, Çalık Grup olarak 22 ülkede enerji, inşaat, finans, tekstil ve  telekom gibi sektörlerde faaliyet gösterdiklerini, 31 bin kişiden oluşan büyük  bir aileye olduklarını söyledi.

Kurdukları yeni şirketle dijitalleşme alanında da faaliyetlere  başladıklarını dile getiren Çalık, hem ülke hem de bulunduğumuz ülkelerin  ekonomisine katkıda bulunmak için gönülden çalıştıklarını bildirdi.

Çalık, girişimci bir grup olarak, farklı sektörlerdeki yatırım  fırsatlarını ve oluşumları her zaman yakından takip ettiklerini belirterek,  dijitalleşme alanına odaklandıkları bir dönemde olduklarını söyledi.

Dönüşen dünyada rekabetçi olmak için dijitalleşmenin büyük fırsat  sunduğunu dile getiren Çalık, yaşam teknolojileri alanında yapay zekâların etkin  kullanımı ile inovatif hizmetler sunmayı hedeflediklerini vurguladı.

"Yenilikçi finansal teknoloji platformu olma misyonuyla hareket eden  grup şirketimiz Aktif Bank ile Japonya'nın ileri teknolojisine, uzmanlığına sahip  dünyanın öncü entegre güvenlik sağlayıcılarından Secom iş birliği  gerçekleştirdi." diyen Çalık, şu ifadeleri kullandı:

"Bu iş birliğiyle kurumlara, yaşam teknolojilerinde rehber olmayı ve  dönüşümü en verimli şekilde gerçekleştirmelerine destek vermeyi amaçlıyoruz. İki  şirketin güçlü sermaye yapısıyla ve yüzde 50 yüzde 50 ortaklıkla hayata geçen  Secom Aktif Yatırımın önümüzdeki dönemde gerek organik gerekse inorganik şekilde,  şirket alımları da yaparak şu anda Türkiye'de büyümesini hedefliyoruz."

Çalık, Japonya'nın ilk güvenlik şirketi Secom'un 18 ülkede yaşam  teknolojileri alanında faaliyet gösterdiğini belirterek, "Güvenlik teknolojileri  alanında dünyanın ve Japonya'nın önde gelen şirketlerinden Secom'un ülkemize  yatırım yapmasından çok mutluyuz." dedi.

Yeni kurulan şirkette kaç kişinin istihdam edileceğine ve şirkete ne  kadarlık yatırım yapıldığına dair bir soru üzerine Çalık, "İki grup da ihtiyaç  duyulan finansmanı ortaya koymaktadır. İlk etapta 100 kişi direkt işe başlayacak  süreç içerisinde bu sayı çok büyüyecektir." diye konuştu.

"TÜRKİYE, SON DERECE ÇEKİCİ VE POTANSİYELİ YÜKSEK"

Secom Başkanı Yasuo Nakayama da 2018 Mayıs'ta deklare ettikleri Secom  Grup Yol Haritası 2022'de, toplumsal sorunları çözüme ulaştırarak ve şirket  değerini artırarak sürdürülebilir büyüme planı yaptıklarını açıkladıklarını  anımsattı.

Yol haritaları doğrultusunda potansiyel ülke arayışında olduklarını  anımsatan Nakayama, "Araştırmalarımız sonucunda, uluslararası faaliyetlerimizi  götüreceğimiz 19. ülkenin Türkiye olmasına karar verdik. Bunda Türkiye'nin  jeopolotik önemi kadar, çalışan nüfusun artışına bağlı olarak ekonomik büyüme  potansiyelinin de gelişmesi etkili oldu." dedi.

Nakayama, Secom'un, alanında Japonya'nın birinci dünyanın dördüncü en  büyük şirketi haline geldiğini kaydederek, "Türkiye'nin yüksek büyüme  potansiyeline sahip olması, Avrupa, Orta Doğu, Rusya gibi büyük ekonomik alanlara  komşu olması, genç nüfusunun bulunması, tarihsel olarak ekonominin kalbinin  attığı çekici noktalardan olması bizim için çekici noktalardandı." diye konuştu.

"Son derece çekici ve potansiyeli yüksek olan Türkiye'nin gelişmesiyle  birlikte emniyet ve huzur ihtiyacının daha da artacağına inanıyoruz." diyen  Nakayama, Secom tarafından sağlanan yüksek güvenlik hizmetlerine talep olmasını  beklediklerini aktardı.

Nakayama, Türkiye'nin, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini  aktarabilecekleri bir pazar olduğunu belirterek, yüksek kaliteli huzur, emniyet,  konfor ve kullanışlılık hizmetlerini Türk halkının kullanımına sunmayı  istediklerini vurguladı.

Bir soru üzerine Nakayama, "Türk toplumunun vazgeçilmez bir şirketi  olmayı hedefliyoruz. Türkiye potansiyeli çok yüksek bir ülke. Ekonomik büyümesi,  genç nüfusa sahip olması, coğrafi konumu, ticaretin merkezinde bulunması  Türkiye'nin daha fazla güvenlik hizmetlerine ihtiyacı olmasını sağlayacak." dedi.

"TÜRKİYE'DE MARKA OLUŞTURACAĞIZ"

Nakayama, ne kadarlık yatırım yapacaklarına ilişkin bir soruya  karşılık, amaçlarına ulaşmak için gereken yatırımları yapacaklarını, henüz bunun  tutarına karar vermediklerini söyledi.

Türkiye'de aktif bir şekilde faaliyet göstereceklerini dile getiren  Nakayama, Türkiye'ye Secom Aktif Yatırım AŞ markasını yerleştirmek istediklerini  bildirdi.

Nakayama, "İlk başta Türkiye'de bu marka gücünü oluşturmaya  çalışacağız. Yani bunu başaracağız, buna inanıyoruz. Başarımızı teyit ettikten  sonra elde ettikten sonra çevre ülkelere yatırım yapmayı düşünebiliriz." dedi.

Çocuklar, Alzheimer hastaları ve yaşlılar için bir izleme takip  hizmetlerinin olup olmayacağına dair bir soru üzerine, bu sektörde de ve  alanlarda da hizmet vereceklerini bildirdi.

"EN KALİTELİ GÜVENLİK ŞİRKETİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Secom Aktif Yatırım AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Yasua Fukai ise Türkiye'de  ülkede en kaliteli güvenlik şirketi olmayı amaçladıklarını söyledi.

Fukai, "İki grubun ortak vizyon ve değerlerine dayanarak ülkedeki en  güvenilir güvenlik şirketi olmayı hedefliyoruz. Ülkedeki herkes için huzur,  emniyet, konfor ve kullanışlılık hizmetlerimizi sunarak Türk toplumuna katkıda  bulunmaya kararlıyız." dedi.

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer de sadece teknoloji değil aynı  zamanda bir yatırım bankası olduklarını belirterek, teknoloji alanında yatırım  yaparak ve ortaklık kurarak faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ise Türkiye ile Japonya  arasındaki dostluktan bahsederek, iki şirket arasındaki iş birliğinden duyduğu  memnuniyeti dile getirdi.

BİREYSEL VE KURUMSAL KULLANICILAR İÇİN GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ  SUNACAK

Çalık Grubu'nun finansal teknoloji platformu ve Türkiye’nin en büyük  özel yatırım bankası Aktif Bank, dünyanın ve Japonya'nın ileri teknolojisine,  uzmanlığına sahip dünyanın öncü entegre güvenlik sağlayıcılarından Secom ile iş  birliği yaparak, güvenlik teknolojileri sektöründe yatırım gerçekleştirdi.

Secom Aktif Yatırım AŞ adındaki ortak şirket, bireysel kullanıcıların  yanı sıra kurumsal şirketlere de anahtar teslim projelendirme modeliyle uçtan uca  özel güvenlik teknolojileri sunacak.

İki grubun yarı yarıya ortaklıkla kurduğu Secom Aktif Yatırım AŞ  şirketiyle, Türkiye'de yaklaşık 4,6 milyar dolar büyüklüğe ulaşan güvenlik  sektöründe yatırım gerçekleştirildi.

Secom Aktif, Türkiye ile birlikte 18 ülkede faaliyet gösteren ve 60  bin çalışanı bulunan Secom'un teknoloji ve bilgi birikimi ile Aktif Bank’ın  inovatif ve teknoloji odaklı yaklaşımının sinerjisiyle sektöre farklı ve dinamik  bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.

Şirket, bireysel ve ticari kullanıcılara yönelik güvenlik  teknolojileri sunacak. Ayrıca Entegre Güvenlik Çözümleri, Sistem Tasarımı,  Sistematik Bakım ve Güncelleme ve Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri gibi  alanlarda anahtar teslim projelendirme modeliyle müşterilerine uçtan uca hizmet  veren bir iş modeline sahip olacak. Şirket ayrıca, güvenlik teknolojileri ürün  tedariki ve satışı yapacak.

18:051.737
Değişim :  0,03% |  0,45
Açılış :  1.749  
Önceki Kapanış :  1.737  
En Yüksek
1.759
En Düşük
1.728
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
FRIGO 2,86 31.828.950 % 10,00  
DURDO 15,84 40.675.158 % 10,00  
SANFM 29,06 27.572.030 % 9,99  
DOBUR 180,90 62.241.720 % 9,97  
TETMT 209,50 9.491.294 % 9,97  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 11,1860 11,2790 % 2,20  
Euro 12,6405 12,7477 % 1,46  
Sterlin 15,0617 15,1372 % 1,37  
Frank 12,0532 12,1258 % 1,43  
Riyal 2,9862 3,0012 % 1,76  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.847 1.847 -14,22  
Altın Gr. 667 667 6,83  
Cumhuriyet 4.386 4.453 1,00  
Tam 4.365 4.476 -8,64  
Yarım 2.110 2.165 -4,18  
Çeyrek 1.058 1.083 -2,09  
Gümüş.Ons 24,57 24,60 -0,23  
Gümüş Gr. 8,90 8,91 0,09  
B. Petrol 78,47 78,47 -2,77