Özilhan`dan `yeni anayasa` açıklaması

12.05.2016 09:53

Son güncelleme : 12.05.2016 13:42

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Özilhan "Yerli ve milli bir anaysa, Türk tipi bir anaysa biz öyle istiyoruz diye olmayacak" dedi.nadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'nda konuşan Özilhan, "Anayasa tartışmalarına nüfuzu genişletme çalışmaları olarak bakamayız" dedi.

Türkiye'nin yeni bir toplum sözleşmesine ihtiyaç duyurduğunu söyleyen Özilhan, "Ya biz sorunları çözeceğiz, ya da sorunlar bizi çözecek" ifadelerini kullandı.

Özilhan, "Yerli ve milli bir anaysa, Türk tipi bir anaysa biz öyle istiyoruz diye olmayacak, zaman içinde kendiğinden oluşan bir model bakmışız 'Türk tipi' olarak ortaya çıkacak, masa başında hazırlanan sosyal mühendislik olur ve geri teper" diye konuştu.

Özilhan şu ifadeleri kullandı: "İçerideki ve dışarıdaki karamsarlık ekonomi için zafiyet yaratıyor. Siyasi belirsizlik gündemimizde ilk sırayı işgal ediyor ama en önemli olan konu kabinede kimin yer alacağı değil, demokratik sistemin sağlıklı işleyişinin devam etmesi.

Günlük sorunları çözmek için siyasi sistem ve toplumsal hayatı düzenleyen kurallarla oynamak uzun vadede hüsran olur. Sorunları çözecek olan parlamentonun kendisinin sorunlara gömülmüş olduğunu görüyoruz.”

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591