`Piyasalar faiz artırımı bekliyor`

05.11.2016 09:08

Son güncelleme : 07.11.2016 08:47

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, "En son verilerin faiz artış zeminini daha da güçlendirdiği kanaatindeyiz. Piyasalar, faiz oranının aralıkta artırılmasına yüzde 70’in üstünde ihtimal veriyor” dedi.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ekim ayına ilişkin istihdam verilerini olumlu bulduğunu belirterek, “Ben  iş gücü piyasasının tam istihdama yakın olduğu görüşündeyim” dedi.

Fischer, Uluslararası Para Fonu tarafından Washington’da düzenlenen  17. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı’nda değerlendirmelerde bulundu.

Bugün açıklanan ekim ayı istihdam verilerine değinen Fischer, “İş gücü piyasası genel olarak çok iyi bir yıl geçirdi.  İstihdam bu sabah açıklanan ekim rakamları dahil olmak üzere ayda ortalama 181 bin arttı.” ifadelerini kullandı.

Fischer, istihdamdaki artışın geçen yıla kıyasla yavaşlamasına karşın  iş gücüne katılımın artma eğiliminde olan işsizlik oranını yüzde 5 civarında  tutmaya yettiğine işaret ederek, iş gücü piyasasının yaşanan şoklara karşın güçlü  kaldığını vurguladı.

“Ben iş gücü piyasasının tam istihdama yakın olduğu görüşündeyim”  diyen Fischer, geçen hafta açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını da olumlu  bulduğunu dile getirdi. Fischer, ayrıca, ABD ekonomisinin ılımlı büyümeyi  sürdüreceği öngörüsünde bulundu. 

'PİYASALAR ARALIKTA FAİZ ARTIŞINA YÜZDE 70’İN ÜSTÜNDE İHTİMAL VERİYOR'

Konuşmasında, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) çarşamba günü  açıklanan faiz kararına da değinen Fischer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hafta, politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında tutma kararı  aldık. FOMC bildirisinde ifade edildiği üzere, en son verilerin faiz artış  zeminini daha da güçlendirdiği kanaatindeyiz. Piyasalar, faiz oranının aralıkta  artırılmasına yüzde 70’in üstünde ihtimal veriyor.”

Fischer, bununla birlikte, orta vadeli ekonomik beklentilerin gelecek  birkaç aydan daha önemli olduğunu sözlerine ekledi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591