`Ramazanda gıda fiyatlarında yükselme beklenmiyor`

31.05.2016 13:54

Son güncelleme : 31.05.2016 16:45

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, `Mevsimin de bereketiyle ürün boldur, Ramazan ayında gıda fiyatlarının seyrinde herhangi bir yükselme beklenmemektedir.` açıklamasında bulundu.Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, mevsimin de bereketiyle ürünün bol olduğunu, Ramazan ayında gıda fiyatlarının seyrinde herhangi bir yükselme beklenmediğini söyledi.

Kopuz, sektöre ilişkin düzenlenen basın toplantısında, eskiden Ramazanlarda vatandaşların gıdayı stokladığını, bunun da fiyat artışlarına sebep olduğunu ve fiyatlarda istenmeyen spekülatif oynamalar yaşandığını anımsattı.

Son yıllarda stok kaygısından eser kalmadığını vurgulayan Kopuz, bunun en önemli nedenlerinden birisinin tüketicinin artık her dönemde her türden gıda ve içeceğe çok rahat şekilde ulaşabilmesi olduğunu kaydetti.

Kopuz, tarımsal üretim ile birlikte gıda ve içecek üretiminin yıldan yıla arttığını belirterek, "Öyle ki, günümüzde 75 milyon insanımızı ve ülkemize gelen yaklaşık 30 milyon turisti doyuracak gıdayı üretebiliyoruz. Hatta üstüne, 12 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz." dedi.

Globalleşen dünyada gıda fiyatlarının artık hiçbir ülke için yerel bir sorun olmadığını aktaran Kopuz, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların geride bırakılan yıl itibarıyla 2025 yılına kadar inişli-çıkışlı olsa da gıda fiyatlarının genel düşme eğilimini koruyacağı tahmininde bulunduğunu anımsattı.

Kopuz, "Geçen yıldan bu yana dünya gıda fiyatlarındaki düşmenin bu yıl da etkisini gördüğümüzü söyleyebilirim. Buradan yola çıkarak şunu ifade edebilirim, mevsimin de bereketiyle ürün boldur, Ramazan ayında gıda fiyatlarının seyrinde herhangi bir yükselme beklenmemektedir." şeklinde konuştu.

'REKOLTE KALİTESİNDEKİ YÜKSELİŞ SALÇA FİYATININ YÜZDE 10 AŞAĞI ÇEKİLMESİNİ SAĞLADI'

Kopuz, son birkaç yıl içinde bakliyat grubuna verilen desteklerde yüzde 50'lik bir artış bulunduğunu belirterek, "Bu da beraberinde üretim artışı getiriyor. Ülkemiz bakliyatı son derece uygun fiyatla tüketmektedir. Ramazan ayında artan yüzde 30'luk bakliyat talebine stoklarımız hazır. Bulgur, fasulye ve pirinç fiyatlarında ortalama yüzde 10-15 arası düşme gözlemlenmektedir." dedi.

Salça fiyatlarının geçen yıl rekolte düşüklüğünden dolayı tırmanışa geçtiğini aktaran Kopuz, fakat bu yıl rekolte kalitesindeki yükselişin şu anda salça fiyatlarının yüzde 10 civarı aşağı çekilmesini sağladığını kaydetti.

Kopuz, süt ve süt ürünleri ile makarnada fiyatların değişmediğine işaret ederek, "Sebze ve meyve, mevsimin etkisiyle bol ve düşük fiyatlı." ifadelerini kullandı.

İklim şartlarının yıl içinde normal seyretmesiyle Ramazan ürünlerinden kayısının yüzde 6'lık, yüzde 40'lık düşüşle de fındıkta en yüksek fiyat indiriminin yaşandığı bilgisini veren Kopuz, güllaç fiyatlarının da stabil seyrettiğini dile getirdi.

Kopuz, kırmızı et fiyatlarının geçen yıl sürekli yükselme eğiliminde olduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu yıl fiyatlarda yine dalgalanmalar olsa da bir önceki yıl kadar yükselme eğrisi oluşmamıştır. Dönem içinde kırmızı et fiyatları ortalama yüzde 9 fiyat artışı göstermiştir. Fakat Ramazan ayında bir artış öngörmüyoruz. Bu ayda özellikle geleneksel ürünümüz olan pastırmaya yönelik talep artışı yaşanmaktadır. Ramazan ayında pastırmaya olan talep tıpkı güllaç gibi yüzde 80-90 artmakta. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi kırmızı et konusunda kalıcı çözüm önerilerimiz; hayvancılık politikalarının belirlenmesinde en önemli rolü oynayan tarım istatistiklerinin gözden geçirilmesi, küçükbaş hayvan sayısının ve üretiminin artırılması, tüketiminin geliştirilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması, besicilerin planlama yapabilmesi için destek miktarlarının orta vadeli dönemler halinde belirlenmesidir. TGDF olarak ilk defa tarafımızdan dile getirilen ette KDV indirimi konusunda da ilgili bakanlıklarımızla görüşmelerimiz devam etmekte. İnşallah bu konuda da müspet bir sonuca ulaşacağız."

Kopuz, kumanya ile ilgili ise, "Buradaki ticaret hacminin geçen yıl alışveriş çekleriyle birlikte 2 milyar lira civarında gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Bu yıl için öngörümüz pazarın bir önceki yıl seyrine, yani 3 milyar lira civarına ulaşacağı. Burada yüzde 50'lik artış bekliyoruz. Ancak kumanyalarda fırsatçılara izin verilmemeli. Kumanyalar içerisinde son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin bulunmamasına dikkat edilmeli, gıda güvenliğinden emin olunmalı. Ürünler, etiketli, ambalajlı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış işletmelerce üretilmiş olmalı." şeklinde konuştu.

'TEFECİ GİBİ HALDEN MAL ALANLAR TÜREDİ'

Kopuz, konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Et fiyatları ile ilgili bir soru üzerine Kopuz, "Dünyadaki en yüksek fiyatlı et tüketimi Türkiye'de." dedi.

Dana fiyatlarındaki artışın enflasyonla paralel gittiğini belirten Kopuz, geçen ay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yaptığı ziyarette canlı hayvan için yüzde 6'ya varan KDV indirimi ile işlenmiş etteki KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi yönündeki talepleri ilettiklerini, Bakanın da bu konuyla ilgili değerlendirme yapacağını söylediğini aktardı.

Kopuz, bu konular gündeme geldikçe aracıların bundan beslendiklerini, onlara fırsat verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kendilerinin sanayici olduğuna işaret eden Kopuz, bugün turizmde yaşanan olumsuzluk ile Irak ve Suriye gibi ülkelerde yaşanan savaş koşullarının gıda ve tarımı da etkilediğini vurgulayarak, "Bu konuda bırakın zam yapmayı biz ihracatımızı nasıl geliştirebiliriz, insanımızı daha sağlıklı ve daha ucuz nasıl yedirebiliriz diye buna yönelik politikalar üretmemiz lazım. Fiyatları aşağı çektirerek, vatandaşımıza daha çok yedirerek gıda ve içecek sektörünü daha çok büyütme refleksimiz var." şeklinde konuştu.

Kopuz, hal yasasından sonra yasanın nasıl işlediğini görmek için sahaya indiğini, perakendeciler arasında tefeci gibi halden mal alanların türediğini ifade etti.

Meydanın tefecilere bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Kopuz, "Biz bunları kamuoyunda konuştukça onları besliyor ve tetikliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

" BAKAN, 'KESİNLİKLE KDV İNDİRİMİ OLMAYACAK DİYE KALIN BİR ÇİZGİ ÇİZMEDİ' "

Kopuz, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın kırmızı ette KDV indirimine yönelik talepleri reddettiğinin anımsatılması üzerine, bugün dış ticaret fazlası veren yegane sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğini söyledi.

KDV indirimleri dahil sektörün büyümesi, tüketicinin daha ucuz ürüne ulaşabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in her türlü diyaloğa açık olduğunu söylediğini aktaran Kopuz, "Bu diyalog neticesinde 'Kesinlikle KDV indirimi olmayacak diye kalın bir çizgi çizmedi'." dedi.

Kopuz, bugüne kadar hep müteahhitlik sektörünün konuşulduğunu, kendisinin de bu sektöre saygısının olduğunu ama artık Türkiye'de bütün gıda ve tarım sektörünün proaktif çalışması gerektiğini dile getirdi.

Bunu ülkenin kurtuluşu açısından elzem olarak gördüğüne dikkati çeken Kopuz, "KDV indiriminin takipçisiyim." ifadelerini kullandı.

İran pazarına girmeye başladıkları bilgisini de veren Kopuz, Irak'taki kan kayıplarını orada telafi etmek istediklerini anlattı.

Amerika ve Afrika pazarlarına girdiklerini, 12 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalamak için her türlü çabayı sarf ettiklerini, turizmden gelen yaraları hep birlikte saracaklarını dile getiren Kopuz, geçen yıl sektörün ihracatının Suriye ve Irak'tan dolayı 1 milyar dolar düştüğünü anımsatarak, bu yıl düşüşün en azından yarısını telafi etmek istediklerinin altını çizdi.

'RUSYA'YA İHRACATTA BÜYÜK BİR KAYIP YAŞAMIYORUZ'

Kopuz, iç pazarda büyüme hedeflerinin yüzde 7'ye yaklaşık bir seviyede gittiğini söyledi.

Rusya ile ilgili de konuşan Kopuz, tarım ve hayvancılıktaki ithalat dengesinin Rusya'nın aleyhine bozulduğunu, "Onlar pozisyon olarak, gıda sektörü olarak mağdur olan taraf. Bizlerin de tabi ki yaş sebze meyve ve beyaz et tarafında bir takım kayıpları oldu. Neticede Rusya bizim için olmazsa olmaz bir pazar. Ama Rusya'ya yapamadığımız ihracattan dolayı büyük bir kayıp yaşamıyoruz. Bunu diğer ülkelerle telafi etmeye çalışıyoruz." dedi.

Kopuz, yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yü ziyaret ederek perakende yasasının bir an evvel işler hale getirilmesi için federasyon olarak iradelerini ortaya koyacaklarını dile getirdi.

Karekodu gündemlerinden sildiklerini vurgulayan Kopuz, bu konunun bir daha gündeme gelmemesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına net olarak ifade ettiklerini ifade etti.

Kopuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen sene Ramazanda kim fiyatları artıracaksa deşifre yapacağım demiştim. Geçen sene bir arkadaşımız 'Başkan Türk Şeker zam yaptı, siz deşifre etmediniz' dedi. Ben Türk Şeker'e sitem ettim. Bu Ramazan öncesi de şu uyarıyı tekrar yapıyorum; Bütün reel sektörlere ve Kamu İktisadi Teşebbüslerimize (KİT) , KİT'lerdeki bürokrat arkadaşlarımıza, Ramazan ayında zam yapma iradeleri varsa onları kamuoyuna önce ben şikayet edeceğim. İlgili bağlı oldukları bakanlıklara da ben şikayet edeceğim. Onların takipçisi olacağım."

Kopuz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi ile ana konularda görüştüklerini ancak STK olarak henüz görüş alışverişinde bulunmadıklarının altını çizdi.

18:051.435
Değişim :  0,21% |  2,98
Açılış :  1.434  
Önceki Kapanış :  1.432  
En Yüksek
1.441
En Düşük
1.425
BIST En Aktif Hisseler18:05
SAFKR 9,35 74.910.547 % 10,00  
KTSKR 35,44 55.296.789 % 9,99  
GENIL 13,00 781.941.785 % 9,98  
SNKRN 23,16 1.105.076 % 9,97  
PENTA 48,78 7.825.339 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,6211 8,6227 % 1,21  
Euro 10,1422 10,1717 % 0,64  
Sterlin 11,9276 11,9874 % 0,82  
Frank 9,3829 9,4395 % 0,28  
Riyal 2,2920 2,3034 % 1,19  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.763 1.764 -41,08  
Altın Gr. 488 488 -5,73  
Cumhuriyet 3.246 3.295 -33,00  
Tam 3.233 3.316 -34,44  
Yarım 1.562 1.604 -16,66  
Çeyrek 784 802 -8,33  
Gümüş.Ons 24,29 24,34 -0,84  
Gümüş Gr. 6,73 6,74 -0,16  
B. Petrol 70,40 70,40 -0,89