Trafik sigortası giderek ucuzluyor

17.09.2016 17:21

Son güncelleme : 19.09.2016 08:50

Trafik sigortası ücretinin mayıstan itibaren frenlendiğini söyleyen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 750 TL’lik fiyatın 500 TL’ye geldiğini belirtirken, düşüşün süreceğini ifade etti.Trafik sigortasında yıllık prim ücretlerinin yapılan düzenlemeler sonrası bir anda 250 TL’den, 750 TL civarına çıkmasının ardından, kamu otoritelerinin maliyetlerin düşürülmesi yönündeki çalışmaları sonrası prim fiyatlarında trend düşüş eğilimine doğru döndü. Milliyet'ten Kadife Şahin'in haberine göre, yapılan düzenlemeler sorası özellikle bedeni hasarlardan dolayı maliyetlerin yükseldiğini ifade eden Ak Sigorta’nın Genel Müdürü Uğur Gülen, “Bedeni tazminatların hesaplanmasında standart olmaması nedeniyle sigorta şirketleri mahkemeden mahkemeye, kişiden kişiye değişen tutarlarda tazminat ödemek zorunda kalıyorlardı ve bu belirsizlik, doğru fiyatlandırma yapmamızı engelliyordu” dedi.

Sıkıntıların büyümesi nedeniyle kanun düzenleyicilerle bir araya gelerek maliyetlerin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlatan Gülen, trafik sigortasında fiyatların mayıs ayından itibaren düşüş trendine girdiğini söyledi. Şirket olarak yüzde 30’lara varan fiyat indirimlerine gittiklerini belirten Gülen, “Geçtiğimiz nisan ayında, yasada 3 tane önemli kanun maddesi değişikliği yapıldı. Mayıs ayından itibaren fiyat artışları durdu. Tüm sektörde, yasa değişikliğinin maliyetlere nasıl yansıyacağı gözlemlenmeye başlandı” şeklinde konuştu.

‘PRİMLER OTURACAK’

Haziranda başlayan düşüş trendinin temmuz ayında hızlandığını belirten Uğur Gülen, trafik sigortası fiyatlarının geldiği seviyeye ilişkin şöyle konuştu: “Ağustos ayının ilk 15 gününe baktığımızda ise, fiyatlarda çok ciddi bir düşüş yaşandı. Hatta, Ağustos’un ikinci yarısında, bir gün içinde, yaklaşık 685 TL’den, 610 TL’ye geriledi. Bir günde yüzde 10’luk bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu düşüş sürebilir elbette ama bu bir maliyet meselesi. Devletin ilgili birimlerinde, fiyatları bir miktar daha düşürebilir miyiz soruları ya da iyi niyetli telkinleri var. Fiyatlar bir miktar daha düşebilir ya da bu seviyelerde duracaktır.

Açıkçası son 3 ayda, trafik sigorta pirim fiyatları yüzde 12 civarında bir düşüş yaşadı. Şu anda pirim fiyatları ortalama 500 TL’nin biraz üzerinde. Öte yandan, “kusurlu sürücülerin vefatından dolayı yakınlarına tazminat ödemesi ve bunu 10 yıl önceye kadar uygulama kararının kaldırılmasını” da son derece yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bahsi geçen belirsizliklerin ortadan kalkması ve yeni uygulamaların zamanla benimsenmesine bağlı olarak trafik sigorta primlerinin de pazarda oturmasını bekliyoruz.”

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591