Türk Akımı sözleşmesi için ekim sinyali!

10.08.2016 10:28

Son güncelleme : 10.08.2016 12:15

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya ve Türkiye`nin ekim ayında Türk Akımı`na ilişkin hükümetler arası sözleşmeyi imzalayabileceklerini bildirdiRusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya ve Türkiye'nin ekim ayında Türk Akımı'na ilişkin özel çalışma grubu tarafından hazırlanacak hükümetler arası sözleşmeyi imzalayabileceklerini bildirdi. 

Novak, 'Rossiya 24' TV kanalına yaptığı açıklamalarda, 'Ekim ayında inşaat ve ekonomik alanında çalışmalar yapmak için gerekli tüm izinlerin alınmasının ardından hükümetler arası sözleşmenin onaylanmasını, imzalanmasını ve Türk Akımı'nın ilk hattının gerçekleştirilmesine ilişkin çalışmaların başlatılmasını planlıyoruz' ifadelerini kullandı.

Hükümetler arası sözleşme taslağının özel çalışma grubu tarafından hazırlanacağını belirten Bakan, 'Türk Akımı'nı iki sene önce görüşüyorduk ve şimdi bu proje yeniden canlanacak. Bugün partnerlerimizle bu projenin hayata geçmesi için çalışma grubu kurma konusunda anlaştık' dedi.

Novak şu şekilde devam etti: 'Çalışma grubu çerçevesinde en azından bir hattın inşaatına ve ikincisine genişleme imkanına ilişkin sözleşme taslağı hazırlanacak ve onaylanacak.

Türk Akımı'nın hatlarının her birinin hacmi 15,75 milyar metreküp doğalgazdır. Altyapı inşaatına ilişkin etkinliklerin gerçekleştirilmesi için eylem grafiğini içeren yol haritası hazırlandı. Bu Türk tarafına gönderildi, yakın zamanda imzalanması bekleniyor. Bugünden itibaren meslektaşlarımızla projenin gerçekleştirilmesine ilişkin hükümetler arası sözleşmenin hazırlanması konusu üzerinde çalışacağız.'

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591