Türkiye, tasarım başvurusunda Avrupa ikincisi!

03.08.2016 15:41

Son güncelleme : 03.08.2016 16:41

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çelik "Türkiye, 40 binin üzerinde tasarım başvurusuyla Avrupa`da ikinci, dünyada dördüncü sırada yer alıyor" dedi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali  Çelik, Türkiye'nin 40 binin üzerinde tasarım başvurusuyla Avrupa'da ikinci,  dünyada dördüncü sırada yer aldığını belirterek, "Tasarım yapanların faaliyet  karlılığı, yapmayanların neredeyse iki katına ulaşmıştır." dedi.

Bakanlıkta düzenlenen Türk Tasarım Danışma Konseyi 14. Toplantısına,  Başbakanlıkta devam eden Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK)  Toplantısı nedeniyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü katılamadı.

Özlü'nün yerine toplantıya iştirak eden Bakan Yardımcısı Çelik, 15  Temmuz gecesinde, Türkiye'nin tarihinin en ağır hadiselerinden birini yaşadığını  ve en büyük ihanetlerinden birine uğradığını söyledi. Çelik, 16 Temmuz sabahından  itibaren ise ekonomik ve sosyal hayatın normale döndüğünü ifade etti.

"BU ÜLKENİN TASARIMCILARINA GÜVENİYORUZ"

Tasarımı, "sanayinin rekabet gücüne doğrudan ve hızlı şekilde etki  edecek bir araç" olarak gördüklerini belirten Çelik, tasarım yapan firmaların  yapmayanlara göre daha yüksek faaliyet karı elde ettiklerine dikkati çekti.  Özellikle hazır giyim, mobilya, plastik sektörlerinde tasarımların önemli  olduğunu anlatan Çelik, "2015 yılında, hazır giyim sektöründe, tasarım yapmayan  firmaların faaliyet karlılığı yüzde 4,5 olarak gerçekleşmiştir. Aynı sektörde,  tasarım yapan firmaların faaliyet karlılığı ise yüzde 8,1 olmuştur. Yani, tasarım  yapanların faaliyet karlılığı, yapmayanların neredeyse iki katına ulaşmıştır."  dedi.

Çelik, Türkiye'nin 40 binin üzerinde tasarım başvurusuyla Avrupa'da  ikinci, dünyada dördüncü sırada yer aldığını bildirdi. Başvuru sayılarının tek  başına yeterli olmadığını vurgulayan Çelik, "Tasarımı, bireylerin münferit  başarısının ötesine geçirmeli, sanayimizin bir kültürü ve alışkanlığı haline  getirmeliyiz. Bizler, bu ülkenin tasarımcılarına güveniyoruz. Tasarımcılarımızı,  Türkiye sanayisi ve ekonomisinin geleceğinde önemli birer aktör olarak  görüyoruz." diye konuştu.

Hasan Ali Çelik, Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısını ekim-kasım aylarında  yasalaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Toplantı, Çelik'in konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam  etti.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591