`Yatırımlarımız 20 milyar lirayı geçecek`

03.09.2015 09:16

Son güncelleme : 03.09.2015 12:52

Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi Aslan, "Türk Telekom Grubu`nun altyapı yatırımı 20 milyar lirayı geçecek" açıklamasında bulundu.Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, Türk Telekom'un hem borç oranı, hem de nakit akışının Avrupa'daki operatörlere göre çok daha iyi durumda olduğunu belirterek, "Dolayısıyla biz bu döviz artışına iyi borçluluk oranıyla yakalandığımız için çok şanslıyız diyebilirim" dedi.

Türk Telekom Grubu, geçen hafta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen 4,5G Yetkilendirmesi İhalesi'ne ilişkin değerlendirme toplantısı düzenledi.
 

Toplantıda konuşan Aslan, ihale sonucunda Türk Telekom Grubu'nun aldığı frekans paketleriyle sektörde koşulların eşitlendiğini söyledi.
 

Aslan, söz konusu ihalede gerçekleşen frekans dağıtımıyla sektöre normalizasyon geldiğini belirterek, tüm operatörlerin eşit şartlarda rekabet edebilmesi için uygun bir zemin oluşturulduğunu dile getirdi.
 

Sağlıklı rekabet koşullarının en büyük kazananının,Türkiye ekonomisi ve halkın olacağını vurgulayan Aslan, "Bu değişimin Türkiye için ortaya çıkaracağı güçlü ekonomik değerde pay sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz. Adil frekans dağılımının ardından mobilde oyun yeniden başlıyor. Geçmişten günümüze yaptığımız vizyoner yatırımlar sayesinde bugün çok avantajlı bir noktadayız. Bizim üstün teknolojiye sahip altyapımız sayesinde yeni nesil teknolojileri kullanabiliyoruz. Bizim altyapımız olmasaydı değil 4,5G teknolojisi, 3G teknolojisini dahi kullanamazdık" diye konuştu.
 

Aslan, akıllı ihale stratejisiyle tam olarak istedikleri frekansları aldıklarını kaydederek, bu frekansların yanı sıra fiber altyapıdan aldıkları güç sayesinde, Türk Telekom Grubu'nun sektörün en güçlü oyuncusu olduğunu ifade etti.
 
Yeni nesil teknolojilerini öngörerek çalıştıklarına ve fiber altyapı yatırımlarına öncelik verdiklerine dikkati çeken Aslan, şunları söyledi:
 

2005 yılından bu yana devam ettiğimiz ve yıl sonuna kadar lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulacak yatırımlarımızın üçte ikisini altyapı ve fibere yaptık. Çok çalışmamızın ve yatırımlarımızın faydasını, Türkiye'nin en iyi 4,5G şebekesini dünyanın en hızlı fiber altyapısı üzerine kurarken göreceğiz. 4,5G ile mobilde başlayan bu yeni dönemin öncüsü biz olacağız. Güçlü altyapımız sayesinde geleceğin teknolojilerini insanımıza sunabilecek tek operatör konumundayız. Son 5 yılda Türkiye'de yapılan telekomünikasyon yatırımlarının yarısına yakınını Türk Telekom Grubu tek başına yaptı. Ar-Ge çalışmalarımız ve 5G için aldığımız 8 patent, gelecek yeni nesil teknolojiler konusundaki vizyonumuzun en büyük göstergesi ve sonucudur."
 

"İHALE SONRASI YENİ DÖNEMDE EN İYİ KAPASİTE VE KALİTEYİ BİZ SAĞLAYACAĞIZ"-
 
Rami Aslan, Nisan 2016'dan itibaren en iyi 4,5G hizmetinin Türk Telekom Grubu tarafından verileceğini belirterek, "Türk Telekom'un fiber altyapısı, yüksek performanslı 4,5G baz istasyonlarını besleyecek olan kökleri oluşturacak. Bu yeni teknolojinin getireceği hizmet ve servisleri büyütebilmek için köklerinizin sağlam olması gerek. 4,5G baz istasyonlarını besleyecek fiber altyapımız, her türlü yeni nesil mobil teknolojinin getireceği iletişim trafiğini de rahatlıkla taşıyabilecek esneklik ve kapasiteye sahip" ifadelerini kullandı.
 

Bugün tüm GSM ve alternatif operatörlerin oluşturduğu veri yükünün, mevcut kapasitelerinin onda birine karşılık geldiğini aktaran Aslan, "İhale sonrasındaki yeni dönemde, sadece hız değil en iyi kapasite ve kaliteyi de biz sağlayacağız" dedi.
 
Aslan, Türk Telekom Grubu'nun, yeni entegre yapısı sayesinde 4,5G ve tüm yeni nesil mobil teknolojilerin yanı sıra genişbant, eğlence ve ses hizmetleriyle de Türkiye'nin en büyük "Dörtlü Oyuncusu" olduğunu ifade eden Aslan, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'de şu an Türk Telekom Grubu ölçeğinde müşterilerine 360 derece hizmet sunabilen bir şirket daha yok. Yeni yapımız, bize müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi anlama ve çözümlerimizi çok daha ideal şekillerde sunma imkanı tanıyor. Mobil iletişim, müşterilerimize ihtiyaç duydukları her an, her yerden kapsamlı hizmet sunma stratejimizin vazgeçilmez bir ayağını oluşturuyor. Türkiye'nin teknolojik geleceği, yıllar boyu yatırım yaptığımız ve önceliklendirdiğimiz altyapı üzerinden yükselerek şekillenecek."
 
 
"BİZİM İÇİN MOBİLDE OYUN ŞİMDİ BAŞLIYOR"
 
Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir de ihaleye açılan spektrumun yüzde 30'unu aldıklarını anımsatarak, "Toplamda müşteri başına düşen en yüksek spektruma sahip operatör olduk. Bu sayede en yüksek hızı ve kapasiteyi bizim müşterilerimiz deneyimleyecek. Aldığımız frekanslarla mobil rekabeti şekillendirecek güce sahibiz. Bizim için mobilde oyun şimdi başlıyor" dedi.
 
Avea'nın, bugüne kadar frekans dağılımının oluşturduğu adaletsizliğe karşı rekabetçi konumunu sürdürmek için daha yüksek miktarda yatırım yaptığını ve yüksek işletme maliyetleri ödediğini vurgulayan Akdemir, ihale sonucunda pazardaki adaletsizliğin giderildiğini, sektördeki oyuncuların sağlıklı rekabet koşullarında hizmet vermesinin yolunun açıldığını söyledi.
 
Akdemir, şunları kaydetti:
 
"Bugün Türkiye mobil iletişim resmi içinde, pazar payı artışı en hızlı olan operatörüz ve mobil pazarın en dinamik oyuncusuyuz. Yüzde 62'lik akıllı telefon kullanıcı oranıyla Türkiye'de akıllı telefon penetrasyonunda liderliği elimizde bulunduruyoruz. 'Turk Telekom Grup Mağazalarımızda' müşterilerimize sunduğumuz akıllı telefon portföyümüzü büyük oranda 4,5G teknolojisini destekleyen cihazlar oluşturuyor. InTouch markalı cihazlarımızla da bu kullanım oranını her geçen gün artırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda yeni nesil SIM kartlarımız hazır ve müşterilerimizle buluşmaya başladı. SIM kart dönüşümünü hızlı bir şekilde yaparak müşterilerimizin en yeni teknolojiyi ilk günden itibaren kullanmalarını sağlayacağız."
 
Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca ise 4,5G'nin sağlıklı bir şekilde hayata geçebilmesi için yüksek performanslı altyapılara ihtiyaç duyduğunu, bunun için de fiber altyapıların vazgeçilmez olduğunu dile getirdi.
 
Akarca, 4,5G ve fiber optiğin birbirini tamamlayan ve birbirine güç veren iki teknoloji olduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"4,5G teknolojisinin sunacağı eşsiz bir mobil internet deneyimi, iş dünyasında, medyada, dijital reklamcılıkta yeni kapılar açacak. Birkaç yıl içinde tüm ulaşım araçlarında paneller olacak ve biz online TV izleyeceğiz. Medya sektörü değişecek, dijital reklam sanal dünyadan normal dünyaya gelecek. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa kadar 4,5G teknolojisiyle birlikte her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. Bugün 1 milyona yakın şirketin dijital rehberi durumundayız, hedefimiz pazardaki toplam 2,6 milyon şirkete hizmet vermek. Ülkemizin en büyük 500 şirketinin 499'u Türk Telekom Grubu müşterisi ve bizimle çalışan kurumlar 4,5G'yi fiber farkıyla yaşayacak."
 
"KURUN ETKİSİ SADECE TÜRK TELEKOM ÜZERİNDE DEĞİL, HER YERDE"

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Telekom Grubu CEO'su Rami Aslan, 2005 yılı kasım ayından bu yana grup olarak yaptıkları altyapı yatırımlarının bu yıl sonunda 20 milyar lirayı geçeceğini söyledi.
 
Yeni teknolojilerin birim maliyetinin operatörlere daha düşük olacağını belirten Aslan, "Birim maliyetler tüketiciler için düşecek. Emin olabilirsiniz ki tüketici burada kazanacak" dedi.
 
Aslan, lisans ihalesi için ödeyecekleri paranın nakit akışlarına etkisi ve kurla ilgili bir soru üzerine, şunları kaydetti:
 
"İhale için hazırlıklarımızı çok önceden yapmaya başlamıştık. Çok stratejik hareket ettik. Bilançomuz ve nakit akışımız çok kuvvetli. Finansal kapasitemize bakacak olursanız, bir sonraki raunda hazır olacak kadar yüksek kapasiteye sahibiz. Kurun etkisi de sadece Türk Telekom üzerinde değil, her yerde hissediliyor.Türk Telekom'un hem borç oranı, hem de nakit akışının Avrupa'daki operatörlere göre çok daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Çok kuvvetli bir bilançoya sahibiz ve makul seviyelerde borçlanıyoruz. Dolayısıyla biz bu döviz artışına iyi borçluluk oranıyla yakalandığımız için çok şanslıyız diyebilirim."
 
Kur etkisi de göz önünde bulundurulduğunda borçları için yapılandırmaya gidilip gidilmeyeceğine ilişkin bir soruyu ise Aslan, "Stratejik planlarımızı 2-3 aylık yapmıyoruz, 5 yıllık yapıyoruz. O nedenle bu 5 yıl içinde olabileceklere karşı hazırlıklıyız. Borçluluk oranımız iyi olduğundan bilançomuz da oldukça güçlü. Türk Telekom'un borçluluk oranı global entegre operatörlere göre iyi durumda ve bu iyi bir yönetim olduğunun göstergesi " şeklinde yanıtladı.
17:591.560
Değişim :  0,90% |  13,93
Açılış :  1.552  
Önceki Kapanış :  1.546  
En Yüksek
1.567
En Düşük
1.550
BIST En Aktif Hisseler17:59
SODSN 46,20 3.136.888 % 10,00  
BRYAT 499,40 121.054.721 % 10,00  
BRKSN 13,76 77.258.068 % 9,99  
VERTU 33,90 6.181.055 % 9,99  
TKURU 337,30 8.124.654 % 9,98  
17:59 Alış Satış %  
Dolar 6,9764 6,9808 % 0,24  
Euro 8,4599 8,4678 % 0,41  
Sterlin 9,7441 9,7930 % 0,30  
Frank 7,7527 7,7994 % 0,02  
Riyal 1,8547 1,8640 % 0,08  
17:59 Alış Satış %  
Altın Ons 1.782 1.782 7,31  
Altın Gr. 400 400 1,99  
Cumhuriyet 2.657 2.697 5,00  
Tam 2.643 2.712 8,10  
Yarım 1.278 1.312 3,91  
Çeyrek 641 656 1,96  
Gümüş.Ons 27,20 27,23 0,22  
Gümüş Gr. 6,11 6,12 0,06  
B. Petrol 62,77 62,77 -1,16