Yunan dramasına hazır olun!

30.12.2014 08:56

Son güncelleme : 30.12.2014 08:56Bazı uzmanlar Yunanistan'ın yeni bir ekonomik krize girebileceğini öne sürüyor.


Yunanistan Parlamentosu'nda dün yapılan üçüncü ve son tur oylamada da Cumhurbaşkanı seçilemedi. Başbakan Antonis Samaras 25 Ocak'ta erken genel seçim yapılacağını açıkladı.
Yunanistan'daki politik çıkmaz nedeniyle yüzde 11 düşüşün görüldüğü Yunan borsası günün ilerleyen saatlerinde kayıplarının bir kısmını geri verdi. İspanya ve İtalya borsalarında kayıplar yüzde 2'yi aştı.Yunanistan'a ilişkin artan endişelerin yeni bir borç krizini beraberinde getireceği beklentisini doğurmasıyla Yunan 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1 artışla yüzde 9,3 seviyesine tırmandı.Atina'daki BBC muhabiri Lucy Williamson, ülkede siyasetin şimdi kemer sıkma politikaları karşıtları ile bu politikaları hem Avrupa Birliği hem de IMF ile müzakere ederek kabul eden Başbakan Antonis Samaras'ın muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi arasında iktidar mücadelesine sahne olacağını söylüyor.Fransız haber ajansı AFP ise son kamuoyu araştırmalarında SYRIZA'nın liderliğini koruduğunu ancak Yeni Demokrasi Partisi'nin aradaki farkı kapattığını bildirdi.Cumhurbaşkanlığı seçiminde tek aday hükümetin desteklediği 73 yaşındaki eski Avrupa Komisyonu üyesi Stavros Dimas'tı. Dimas'ın üçüncü turda seçilmesi için 300 milletvekilinden en az 180'inin oyunu alması gerekiyordu. Ancak Dimas ikinci turda olduğu gibi yine 168 oyda kaldı.
Parlamento'daki oylama yatırımcılar tarafından yakından izleniyordu. Zira yapılacak erken seçimin favorisi, kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) favori olması bekleniyor.Çipras iktidara gelmeleri durumunda, Yunanistan'ın milyarlarca dolarlık kurtarma paketi karşılığında kabul ettiği kemer sıkma politikalarına son vereceğini ve Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) kredi koşullarını yeniden müzakereye açacağını söylüyor. Bazı uzmanlar ise bu durumda Yunanistan'ın yeni bir ekonomik krize girebileceğini öne sürüyor
16:5695.810
Değişim :  -1,42% |  -1.377,47
Açılış :  97.043  
Önceki Kapanış :  97.188  
En Yüksek
97.072
En Düşük
95.367