Bugün Yellen, yarın Draghi, cuma tarım dışı...

02.12.2015 15:26

Yurtiçinde Rusya ile olan gerginliğin devam etmesi TL cinsi varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. İlk olarak turizm şirketlerinin Türkiye satışlarını durdurmasıyla başlayan süreç, Rusya’nın Türkiye’den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibari ile durdurduğunu açıklaması ile devam etti. Medvedev hafta içi yaptığı açıklamada, hükümetten, Türkiye ile bazı ortak girişim-yatırım projelerinin dondurulmasını içeren önlemler hazırlamasını istediğini belirtti. Ayrıca önlemlerin Türkiye’den gıda ithalatına olan kısıtlamaları da içereceğini ifade etti. Rusya Ekonomi Bakanı ise Türkiye’ye ve Türkiye’den sivil uçuşlara kısıtlama getirebileceklerini söylerken, Türk akımının doğalgaz boru hattı projesi de sınırlamaların hedefi olabileceğini açıkladı. Son olarak ise Rusya’nın 1 Ocak’tan itibaren Türkiye’ye vize serbestisini askıya alacağı açıklandı. Yapılan açıklamalar suların kolay kolay durulmayacağını gösteriyor.

İçeride Cuma günü Moody’s değerlendirmesi takip edilecek. Seçim sonrası belirsizliğin kalkmasıyla not endişeleri biraz olsun azalmıştı. Rusya geriginliği ile artan jeopolitik riskler ve daha önce belirtilen bankacılık sektörü ile ilgili olumsuz açıklamalar önemli olacak.

ECB’den ek parasal genişleme bekleniyor

Draghi son yaptığı açıklamalarda Aralık ayında ek parasal genişlemeye gideceğinin sinyalini vermişti. Bugün beklentilerin altında gelen TÜFE rakamları, Avrupa Merkez Bankası’nın yeni bir faiz indirimine gideceği ve varlık alımını genişleteceği yönünde beklentileri güçlendirdi. ECB üyelerinin mevduat depo faiz oranında indirime gideceği ve bankaların ECB’ye zorunlu mevduat yatırmaları halinde ceza verileceği konuşuluyor. Mevduat faiz oranının yüzde -0.30’a indirilmesi bekleniyor. Yarın yapılacak toplantıda önemli bir karar alınabilir. Ayrıca İsviçre Merkez Bankasının ECB’den sonra faizlerde indirime gideceği spekülasyonu hem euro hemde frankın değer kaybetmesine yol açıyor. SNB toplantısı 10 Aralık’ta. ECB’nin ek parasal genişlemeyi erteleyip sadece mevduatlara ilişkin adım atması Euro’nun değer kaybının sınırlı kalmasına neden olabilir.

ABD’de Aralık toplantısı öncesi son tarım dışı

ABD’de Cuma günü istihdam rakamları açıklanacak. Ancak bunun öncesinde bugün FED Başkanı Yellen’ın açıklamaları faiz artırımı ile ilgili bize sinyal verebilir. Son toplantı sonrası faiz artırımın sonra atılacak adımlar ve nasıl bir yol izleneceği daha önemli bir hale gelmişti. 2016 yılında faiz artışı hızı konusunda hala bir belirsizlik bulunmakta. Gelelim tarımdışı istihdam rakamına. Ekim ayında 271 bin artış gösteren tarım dışı istihdam ile Aralık’ta faiz artışı olaslığı yüzde 60’lara gelmişti. FED Başkanlarının açıklamaları sonrası şuanda yüzde 78 seviyesinde. Cuma günü açıklanacak veride ise beklenti 200 bin. Beklenti ve üzeri FED için yeterli. Diğer önemli veri ise enflasyon görünümü için takip edilen saatlik kazançlar. Bir önceki döneme göre düşüş bekleniyor. Saatlik kazançlarda beklentilerin üzerinde görülen artış doların değer kazanmasını hızlandırabilir.

Gizmen NALBANTLI

IşıkFX Başanalist