2.9 milyar dolarlık gizemli para!

11.06.2015 10:58

Son güncelleme : 11.06.2015 17:56

Cari açık beklentinin üzerinde gelirken, gizemli para olarak ifade edilen belirsiz para girişi nisanda 2.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şubat ayndaki zirvenin ardından martta net hata noksan kalemi frene basmıştı.UZMANPARA

Cari işlemler açığı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1.52 milyar dolar azalarak 3.41 milyar dolara gerilemesine karşın, 3.0 milyar dolar dolayındaki beklentileri aştı.

Şubat ayında 4.6 milyar dolar ile 17 yılın zirvesini görerek, tartışmaları beraberinde getiren net hata noksan kalemi ise geçen mart ayındaki frenin ardından tekrar hareketlendi.
 
MARTTA FREN, NİSANDA GAZ!

Mart ayında 258 milyon dolar olan belirsiz para girişi nisan ayında tekrar 2.9 milyar dolara ulaştı. Böylece yılın ilk 4 ayında kaynağı belirlenemeyen para girişi 7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 6.3 milyar dolardı.

'CARİ AÇIĞIN FİNANSMAN KANALLARINDA DEĞİŞİM GÖZE ÇARPIYOR'

Konuya ilişkin UZMANPARA'ya değerlendirmede bulunan Coface Ekonomisti Seltem İyigün, son dönemde cari açığın finansman kanallarında bir değişimin göze çarptığını belirtti.

Net hata noksan kalemindeki girişlerin artmasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan İyigün "Fakat bu kalemden gelen kaynağın tam olarak nereden geldiğini bilmek mümkün değil. Gümrük işlemlerindeki beyanat hataları, bazı verilerin (turizm ve bavul ticareti gibi) anketler ile toplanırken oluşan hatalar, mal ticaretinde malın hareketi ile ödemenin farklı bilanço dönemlerine yansıması ve yastık altına çıkarılan gelirler, merkez bankasının çalışmalarına göre, bu kalemden olan girişleri açıklayan nedenler olarak sıralanabilir.

'ÖNEMLİ OLAN BU DURUMUN NE KADAR SÜRDÜRÜLEBİLİR OLDUĞU'

Esas olarak, bankacılık dışı özel sektörün döviz varlıklarındaki değişimin bir yansıması olabilir. Nitekim bu değişim tam olarak izlenemiyor. Bir süredir net hata noksan kalemindeki girişler, cari açığın fonlama kısmında öne çıkmaya başladı. Önemli olan konu, bu durumun ne kadar sürdürülebilir olduğu" dedi. 

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, önümüzdeki dönemde cari işlemler açığındaki iyileşmenin destekleyici petrol fiyatları sayesinde sürerek, milli gelire oranla sürdürülebilir seviyelere yaklaşacağını ve yüzde 4 civarında yılı kapatacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Sözer, Nisan’da rezervlerdeki 1,9 milyar dolarlık artışa rağmen, cari açığın 2,9 milyar dolarlık net hata ve noksan, reel sektörün 1,2 milyar dolarlık uzun vadeli dış borçlanması ve 0,8 milyar dolarlık net portföy girişi ile finanse edildiğini belirterek, "Daha da önemlisi, hem bankalar hem reel sektör için yurtdışı borçlanmanın vadesindeki uzama devam ederek, finansal istikrardaki iyileşmeyi destekliyor" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591