Yeni boru hattı Türkiye`ye gaz akışını garanti edecek

09.01.2015 11:12

Son güncelleme : 09.01.2015 11:25Hakan Ceyhan Aydoğan/Elena Teslova - Rus enerji şirketi  Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, Rusya üzerinden Türkiye'ye inşa edilmesi  planlanan yeni boru hattının daha güvenli gaz akışını sağlayacağını söyledi.

 


Kupriyanov, Türkiye ve Rusya arasındaki enerji işbirliğini AA  muhabirine değerlendirdi.

 

Söz konusu boru hattı projesinin, iki ülke ilişkilerinin  geliştirilmesi adına önemli olduğunu belirten Kupriyanov, "Yeni boru hattı  projesiyle Gazprom, Türkiye'ye güvenilir enerji teminini garanti ediyor"  ifadesini kullandı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Aralık'ta Ankara'ya  gerçekleştirdiği ziyaretin Türk-Rus enerji işbirliğine yeni perspektifler  kattığını vurgulayan Kupriyanov, Türkiye-Yunanistan sınırında depolanacak gazın  Avrupa'ya da aktarılabileceğini kaydetti.

 

Kupriyanov, yeni boru hattı inşaatı kapsamında kurulacak "Gazprom  Russkaya" şirketiyle ilgili çalışmalara 8 Aralık'ta başlandığını, şirketin  ismini, yeni su altı boru hattının başlangıç noktası olacak "Russkaya Kompresör  İstasyonu''ndan aldığını söyledi.

 

Sergey Kupriyanov, yeni boru hattının isminin "Türk akımı"  olabileceğini kaydetti.

 

"Verimli ve dinamik ilişkiler"

 

Türk-Rus enerji ilişkilerinin gelecekte de "verimli ve dinamik"  olmasını beklediğini vurgulayan Kupriyanov, Gazprom'un 30 yılı aşkın süredir  Türkiye ile karşılıklı yarara dayanan ilişkiler sürdürdüğünü belirtti. Bu  ilişkilerin, her iki taraf için de oldukça önemli olduğunu ifade eden Kupriyanov,  şöyle konuştu:

 Gazprom bu zamana kadar Türkiye'ye güvenli gaz sevkiyatı sağladı.  Diğer kaynaklardan gaz akışının kesildiği durumlarda, birçok defa yardıma  gelerek, gerekli miktarı kendi kaynaklarımızdan sevk ettik. Bu düşünceyle,  Gazprom her zaman Türkiye'nin enerji güvenliğinde garantör olmuştur denilebilir.  Bu alandaki işbirliğimiz gelişerek devam ediyor."

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, 1 Aralık'ta Türiye-Rusya Üst Düzeyli  İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katılmak için Türkiye'ye gelmişti. Görüşmelerin  ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, "Güney akım"  projesini iptal ettiklerini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Putin, 60 bin metreküpten fazla kapasiteye sahip yeni doğalgaz hattının yapımı  konusunda anlaşmıştı.

17:5996.657
Değişim :  2,02% |  1.909,89
Açılış :  95.695  
Önceki Kapanış :  94.748  
En Yüksek
97.169
En Düşük
93.389