Fed için resim değişti mi?

09.07.2016 11:26

ABD Tarımdışı istihdam verisi Haziran ayında beklentilerin çok üzerinde 287 bin kişi seviyesinde açıklandı. Beklentiler 180 bin kişi istihdam edileceği yönündeydi. Bununla birlikte işsizlik geçen aya göre %4.7’den %4.9 seviyesine yükselmiş görünüyor. Saatlik ortalama ücretler ise 25.61$ seviyesine ulaşmış durumda. Bu veri geçen yıl Haziran ayında 24.96$ seviyesindeydi ve yıllık ücret artışı %2.6 seviyesine işaret etmekte. Geçen ay yıllık artış %2.5 seviyesindeydi. Burada bir adım daha iyileşme var ve Fed’in enflasyon hedeflerine uyumlu seyrini koruyor.

Rapora bakıldığında geçen ayki veri 38 bin kişiden 11 bin kişiye aşağı yönlü revize edilmiş görünüyor. Buna karşın Nisan verisi ise 123 bin kişiden 144 bin kişiye revize edilmiş. Gelen 287 bin kişilik veri son sekiz ayın en iyi verisi denilebilir.

GREVİN BİTMESİ VE KONAKLAMA SEKTÖRLERİ BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Bu sert yükselişte geçen ay gelen 11 bin kişilik verinin büyük etkisi bulunuyor. Zayıf gelen verinin ardından bu ay sert bir tepki olabileceği beklentimizi belirtmiştik. Bakıldığında bunun oluştuğunu söylemek mümkün. Öncelikle haberleşme sektöründe geçen ayki 39 bin kişilik kayıp istihdamın ardından bu ay 44 bin kişilik bir yükseliş görülüyor. Bunda en önemli etken geçen ay bu sektörde oluşan grevin sona ermiş olması. Grevin bitmesinin etkisini hissedebiliyoruz. Bu sektör bu ay tarımdışı istihdama 44 bin kişilik bir katkı sağlamış. Bir diğer beklenmedik katkı ise 59 bin kişi ile konaklama ve catering sektöründe görülüyor. Bu sektör geçen ay 3 bin kişilik kayıp yaratırken, geçmiş aylarda ise bu derece güçlü bir istihdam oluşmamıştı. Perakende ticaret sektöründe de geçen ayki 3 bin kişilik katkının ardından Haziran ayında 30 bin kişiye yakın bir yükseliş görülüyor. Aslında haberleşme ve konaklama-catering sektörlerinden toplamda 103 bin kişilik bir katkı oluşmuş durumda. Bu rakam beklenti ile oluşan farkı açıklıyor.

Bunun dışında Finansal hizmetler sağlık ve sosyal hizmetler gibi sektörler ise her zamanki güçlü yapılarını korumuşlar.

İşsizlik oranının %4.7’den %4.9’a yükselişinde işgücüne katılım oranının %62.6’dan %62.7 ‘ye yükselmiş olması etkili olmuş görünüyor.

FED İÇİN RESMİ DEĞİŞTİREN VERİ DEĞİL

Sonuç olarak gelen veri geçen ayki düşüşün bir tepkisi olarak görülüyor. İstihdamda yeni bir ivmelenmeden bahsetmek şu an için erken olabilir. İstihdam ortalamalarına geri dönmüş görünüyor. Bu veri gelecek ayki verinin çok daha güçlü olabileceği şeklinde yorumlanmamalı. Fed’i faiz artırım konusunda geçen ayki veriden sonra rahatlatan bir veri olduğu açık. Ancak başta enflasyon olmak üzere, Fed’in faizi artıramamasına neden olan faktörlerin devam ettiğini unutmamak gerekli. Birde bunlara Brexit eklenmesiyle 26-27 Temmuz tarihlerindeki Fed toplantısına yönelik faiz artırım beklentileri daha fazla zayıflamış görünüyor. Başka deyişle faiz artırımı konusunda genel resimde önemli bir değişiklik yok.

Buna paralel veri sonrasında ABD dolarındaki güçlenmenin çok sınırlı olduğu görülüyor. Piyasalar’ın gelen veriyi faiz artırımı konusunda güçlü bir şekilde okumadığı ortada. Bundan sonraki istihdam verileri önemli olacak.