Fed’den ne beklemeli?

20.09.2016 14:11
ABD Merkez Bankası (Fed) yedi yıl aradan sonra geçtiğimiz Aralık ayında para politikasında değişiklik yaparak faiz oranını %0,25’den %0,50’ye yükseltmişti. 2008 yılında yaşanan konut krizi sonrasında gevşek para politikasına geçen Fed, Aralık ayında yaptığı bu değişikliğinin ardından para politikasında sıkılaşmaya devam edeceğinin mesajını vermişti. 2016 yılına girerken Fed’in 4 faiz artımı yapması bekleniyordu ama Çin tedirginliği ile açılan 2016 yılında işler umulduğu gibi gitmedi. Fed de beklenen faiz artırımlarına devam edemedi.  Yılın içinde yapılması beklenen dört faiz artım beklentisi önce ikiye sonra bire düştü.

Yılın son üç Fed FOMC toplantısından biri bugün başladı ve yarın gece 21.00’da para politikasına dair kararların açıklanması bekleniyor. Fed açıklamaları sonrasında ise ekonomik öngörüleri açıklamak üzere Fed başkanı J.Yellen kürsüye çıkacak. Piyasaların gözü kulağı Yellen’ın demeçlerinde olacak ve küresel piyasalar J.Yellen’ın vereceği bu mesajlarla yön bulmaya çalışacak.  Bu noktada piyasada oluşan beklentilere baktığımızda çoğu piyasa katılımcısının toplantından faiz artımı beklemediği görülüyor. Bloomberg firmasının yaptığı ankete katılan 97 kurum ve kişiden sadece dördünün faiz oranında 0,25 baz puanlık bir artış beklentisi içinde olması da bu toplantıda Fed’den herhangi faiz hamlesi beklenmediğini gösteriyor. 
Piyasalar her ne kadar Fed’den faiz artırımı beklemiyor olsa da çoğu analist, Fed’in bu toplantıda Aralık ayı için faiz artım sinyali vereceğini düşünüyor. Faiz artırılmasa da böyle bir sinyal piyasalarda Dolar’ın değer kazanmasına neden olabilir. Ayrıca bu toplantı sonrasında açıklanacak olan ekonomik projeksiyonlar da yine Dolar’ın değeri üzerinde etkili olacaktır. Bu sene içinde iki kez açıklanan ekonomik projeksiyonlar en son Haziran ayı toplantısında değiştirilmişti. Haziran ayında 2016 yılı büyüme beklentisini %2,2’den %2,0’a düşüren Fed, bu yıllar için işsizlik oranı beklentilerini değiştirmemişti. Bu yıl içindeki enflasyon tahminini de %1,2’den %1,4’e revize ederken, %2 hedefine anca 2018 yılından sonra ulaşılabileceğini öngörmüştü. Bu noktada Fed’in Mart ayı toplantısında da ekonomik büyüme beklentisini %2,4’den %2,2’ye indirdiğini de hatırlamak yararlı olacaktır. Ayrıca Haziran ayında enflasyonda yapılan yukarı revizenin de geçtiğimiz yıl Eylül ayı toplantısında %1,7 seviyesinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Kısaca Fed geçtiğimiz bir yıllık süreç içinde 2016 yılına ait büyüme beklentisini %2,4’den %2,0’ye düşürürken, enflasyon beklentisini de %1,7’den %1,2’ye indirdi. Yani Fed aslında son bir yıldır sanıldığı kadar şahin bir projeksiyon ortaya koymadı. 

Faiz artırım ihtimalini yansıtan beklenti grafiğinde, Fed başkanı J.Yellen’ın 26 Ağustos’ta Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmanın ardından gerileme olduğu görülmekte. Aynı tarihte ABD 2.çeyrek ikinci okuma GSYIH oranı da beklentinin gerisinde %1,1 olarak açıklanmıştı. Hatırlanacak olursa Yellen yaptığı konuşmada gelecekte ekonomik durgunluk olması durumunda varlık alım ihtiyacının söz konusu olabileceğini belirtmiş, Fed’in her duruma karşı hazırlıklı olunduğunu göstermişti. Ağustos ayının sonunda Hem J.Yellen’ın şahin bir söylem içinde olmaması hem de büyüme oranın beklentilerin gerisinde olması Eylül ayına ilişkin faiz artırım beklentilerinin de azalmasına yol açtı. Son durum incelendiğinde, Eylül ayı Fed toplantısında faiz artış beklentisinin %20,0’de bulunduğu, Kasım ve Aralık ayı için beklenti oranlarının da sırasıyla %26,9 ve %55,7’de hesaplandığı görülüyor. Yani piyasa önümüzdeki iki toplantılardan çok ümitli olmasa da Aralık ayında artırım olabileceğini düşünüyor.   

EMRE ÇAYIRLI
İNTEGRAL MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA UZMANI