‘Euro Bölgesi`nde büyüme zayıf kalacak`

12.01.2015 12:45

Son güncelleme : 12.01.2015 13:42Avrupa'nın önemli ekonomi ve istatistik enstitülerince hazırlanan Euro Bölgesi'nin ekonomik görünümüne ilişkin rapora göre, bölgede büyüme 2015 yılında hafif hızlansa da zayıf kalmaya devam edecek.

 

 

Avrupa'nın önemli ekonomi ve istatistik enstitüleri, Euro Bölgesi'nde büyümenin 2015 yılında hafif hızlanacağını, ancak bununla birlikte büyümenin zayıf kalmaya devam edeceğini öngörüyor. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo, Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) ve İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) ile hazırlanan ortak çalışma kapsamında Euro Bölgesi'nin ekonomik görünümüne ilişkin bir rapor yayımladı.Söz konusu raporda, Euro Bölgesi'nde ekonomik büyümenin hafif hızlanmasının ancak bununla birlikte zayıf kalmasının beklendiği ifade edildi. Euro Bölgesi'nde 2014 yılının son çeyreğindeki yüzde 0,2'lik büyümenin ardından 2015 yılının ilk ve ikinci çeyreklerinde yüzde 0,3 büyümenin beklendiği belirtilen raporda, "2015 yılına ilişkin ortalama büyüme rakamları ülkeler arasındaki farklılıkları gizliyor. Enstitüler, Almanya ve İspanya'da sağlam bir büyüme beklerken, Fransa ekonomisinde ılımlı bir genişleme ve İtalya'da ise zayıf bir büyümeyi öngörüyor" denildi.
 


Raporda, ekonomik genişlemenin öncelikle iç ekonomik faktörlerle sağlanacağı, ancak işgücü piyasasındaki toparlanmanın ise çok kademeli olmasının beklendiği belirtildi. Özel tüketimin sadece zayıf ücret dinamikleri ve çok düşük enflasyonla devam edeceği, petrol fiyatlarındaki son zamanlardaki düşüşle azalacağı ve bunun da reel harcanabilir gelirde ılımlı bir artışa neden olacağı aktarılan raporda, "Bölgede yatırımın iç ve dış talebin artmasıyla ve daha uygun finansman koşullarıyla toparlanması bekleniyor" ifadelerine yer verildi.İLK ÇEYREKTE YÜZDE 0,1 ENFLASYON BEKLENİYORRaporda, bölgedeki aşağı ve yukarı yönlü risklere ilişkin ise şunlar kaydedildi: "Petrol fiyatlarının varil başına 56 dolar olduğunu ve dolar/ Euro döviz kuru paritesinin yaklaşık 1,21 olduğunu varsayarsak, enflasyonun 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0,1 ve ikinci çeyreğinde ise yüzde 0,2 olması bekleniyor. Bu senaryoya ilişkin riskler oldukça fazla. Yukarı yönlü riskler, petrol fiyatlarındaki düşüş ve avronun değer kaybetmesi iç ve dış talep için bir uyarıcı konumunda. Aşağı yönlü riskler ise Yunanistan'daki seçimler ve seçimlerin Euro Bölgesi'nin istikrarı için oluşturacağı olası etkilerle ilgili.

12:1298.833
Değişim :  0,20% |  201,46
Açılış :  98.574  
Önceki Kapanış :  98.631  
En Yüksek
98.970
En Düşük
98.239