Fed bu yıl faiz artırabilir

26.07.2016 14:18

Brexit sonrası kenara çeklip pusuya yatan FED, Eylül’de faiz artıracak verilere ulaşabilir. Brexit sonrası piyasadaki volatilitenin azalması ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın güçlenmesi FED’i amacına ulaştırabilir. 26-27 Temmuz toplantısı sonrası faizleri sabit tutacağını düşündüğüm Amerika Merkez Bankası, ekonominin ilk çeyreğe göre güçlendiğini ifade edebilir.

EKONOMİK VERİLER DİKKAT ÇEKİYOR

Mayıs ayında 11 bin gelen tarım dışı istihdam ve Brexit sonrası FED’in bu yıl faiz artışına gidecemeyeceği senaryoları ortaya atılmaya başlanmıştı. Bu verinin geçici olacağını, iş imkanları ve işsizlik başvurularında iyi verilerin gelmeye devam ettiğini görmüştük. İşsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta 3 ayın en düşük seviyesi olan 253 bin seviyesine geriledi. İşsizlik başvuruları 72 hafta boyunca 300 bin seviyesinin altında gelirken 4 haftalık ortalama 257 bin seviyesi ile 1973 yılından beri en uzun süreli trendi oluşturmuş durumda.Diğer dikkat çekici veriler ise konut piyasasında. İkinci el konut satışları Şubat 2007’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. ABD’de inşaat sektörü uzun yıllar sonra GSYIH’ya net katkı yapmaya başladı.Sanayi sektöründe ise son aylarda görülen daralma sona ermiş görünüyor. ISM İmalat PMI 52.90 ile genişleme bölgesine geçti. Son gelen tarım dışı istihdam rakamlarının sektörlere göre dağılımına baktığımızda ise uzun zaman sonra + bir rakam görüyoruz. Haziran ayında 287 bin gelen tarım dışı istihdam verisinde imalat sektörünün katkısı 14 bin oldu.Temmuz toplantısında sonra gelecek veriler Eylül ayında alınacak karar üzerinde oldukça etkili olacak. Temmuz ayı tarım dışı istihdam rakamının 200 bin civarı gelmesi piyasada pozitif algılanacaktır. Perakende satışlarda yıllık %2.5’lik bir büyüme görüyoruz. Cuma günü gelecek 2.çeyrek büyüme rakamında ise %2.6’lık güçlü bir beklenti mevcut. Tüketim harcamalarının ise %1.5’ten %4.3’e yükselmesi bekleniyor.

Enflasyon tarafında ise pozitif görüntü devam ediyor. Çekirdek enflasyon %2’nin üzerinde istikrar kazandı. Saatlik kazançlar ise yıllık bazda yükselmeye devam ediyor. Haziran ayında %2.6’lık artış görüldü. Ücretlerin %3 seviyesine doğru yükselmesi FED’in faiz artırımlarının devamı için önemli.

FED Funds Futures Eylül ayında faiz artırım olasılığını %18, Aralık ayında ise %42 olarak öngörüyor. Bu bize faiz artırımı beklentilerinin “Brexit” öncesi seviyelere yükseldiği gösteriyor. Şahsi fikrim, normalleşme politikasına başlayan FED’in bu yıl faiz artırımı yapmaması kredibilitesini açısından önemli. Gelecek verilerin ekonomik büyümeye ve iş gücü piyasasına olan güveni sağlaması durumunda FED’in bu yıl faiz artıracağını düşünüyorum. Küresel ekonomideki belirsizlik ise FED’in önündeki en büyük engel olarak ortaya çıkıyor. ABD 10 yıllık faizlerinin %1.3’lere düşmesinin sebebi tamamen bununla bağlantılı. Güvenli varlık talebi ile düşen faizlerin ABD’deki ekonomik görüntüyü fiyatlamaya başlaması ile %1.65 seviyenin geçileceğini düşünüyorum. Ancak İtalya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerden gelecek olumsuz haberler faizlerin yeniden %1.4’ün altına gelmesine neden olabilir.

Gizmen NALBANTLI
IŞIKFX BAŞANALİST