Merkez Bankası Fed`i görmeden faizlere dokunmadı

21.10.2015 15:10

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 21 Ekim tarihinde gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında uyguladığı faizleri değiştirmeyerek yeni bir adım atmadı. Buna göre, Merkez politika faizini yüzde 7.5 seviyesinde, marjinal fonlama maliyetini yüzde 10.75 seviyesinde ve alt bant olarak bilinen Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7.25 seviyesinde değiştirmeyerek bıraktı.

Karar metnine baktığımızda bazı değişiklikler göze çarpıyor. Kurul Eylül ayında yayınladığı sadeleştirme yol haritasına dikkat çekip, toplantıda değerlendirirken, Ekim ayı toplantısının karar metninde bu önlemlere yer vermedi.

İkinci değişiklik ise; ‘kurul para politikası kararlarını enflasyon görünümündeki iyileşme hızına bağlı olacaktır’ cümlesini Ekim toplantısında ‘enflasyon görünümüne bağlı olacaktır’ şeklinde değiştirdi. Enflasyondaki seyir iyileşmeye yönelik olmadığını biliyoruz. Özellikle yaz aylarının verdiği olumlu baz etkisinden dolayı gerileyebileceğini düşünülen enflasyon yukarı yönlü seyir izleyince tekrardan TÜFE %8’e yaklaştı. Bu durumda faiz indirimi için enflasyonu izleyen TCMB cari durumda faizleri olduğu seviyelerde korumaya çalışıyor.

Sıkı ve Temkinli

Son değişiklik ise, para politikasındaki "temkinli" duruş, para politikasında "sıkı" duruş olarak değiştirildi. Temkinli ve sıkı kelimeleri ilk başta aynı gibi gelse de; sıkı para politikası enflasyonist dönemlerde uygulanan para arzını kısma, temkinli duruş ise gerçekleşebilecek olaylara karşı tedbir alma olarak ince bir nüans farkı olarak tanımlanabilir. Ancak Ekim ayı toplantısında temkinli kelimesinden sıkı kelimesine geçiş merkezin ‘şahinleştiği’ yönünde algılanabilir.

Kararın Kur Üzerindeki Etkisi Nötr

Kararın ardından yarım Dolar ve yarım Eurodan oluşan sepet kurun hafif yukarı yönlü eğilim kazandığını görsek de etkinin nörtr olduğunu söyleyebiliriz. Merkez’in açıklamalarının piyasayı fazla tatmin etmediğini fiyatlarda görebiliyoruz. Özellikle Fed’in sıkılaştırma politikalarını görmeden Merkez Bankasının da adım atmasını beklenmiyor.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Çekince: Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Beste Naz Köksal/ İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
www.integralmenkul.com.tr
www.integralforex.com.tr 
www.borsaintegral.com