TCMB sıkı para politikasını koruyor

15.06.2017 14:36
FED’in 2017 yılında ikinci faiz artırımını yapması ve bilanço küçültülmesi operasyonunu bu yıl içerisinde başlatacağını açıklaması sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerindeki iyimser hava sabah saatlerinde bozulmuştu. Her ne kadar piyasa dengelerini gözetecek bir aksiyon planı içerisinde olsa da, EM’lere sermaye akımlarını ve bol likidite döneminin olumsuz etkileyebileceğini göz önünde bulundurduğumuzda ilerleyen dönemler için sert finansal dalgalanmaların da TCMB kararında göz önünde bulundurulduğunu düşünüyorum. Her ne kadar son dönemde risk iştahında önemli ölçüde bir iyileşme göz önünde olsa da, ilerleyen dönemlerde olası riskli koşullara karşı TCMB’nin geç likidite penceresinden sağlamış olduğu duruş korunmaya devam ediyor.

Enflasyon görünümündeki iyileşme sınırlı olsa da, iç talepteki yukarı yönlü kıpırdamanın etkisi enflasyon dinamiklerindeki iyileşmenin sınırlayıcısı konumuna bir tehdit olarak görülüyor olabilir. Aynı zamanda mali yönden alınan genişlemeci politikaların, para politikasındaki sıkı duruşun önüne bir nebze set çektiğini de göz önünde bulundurursak TCMB’nin efektif fonlama oranındaki yüksek seyrin kalıcılığını sağlayabileceğini göstermek adına piyasalara bir mesaj verildiği de görülüyor. 12 aylık enflasyon beklentilerinin halen yüksek seyrettiğini de göz önünde bulundurduğumuzda ise, sıkı duruşun korunmasını da sürpriz olarak karşılamamak gerektiğini düşünüyorum.

Ancak fonlama kompozisyonundaki oynamalar ilerleyen dönemlerde değişkenlik gösterebilir ve bir nebze olsun finansal koşullardaki iyileşmenin devamı halinde sıkı duruş, yerini bir nebze daha gevşemeye bırakabileceğini görebiliriz. Karar ardından kur kanadında önemli ölçüde bir hareket söz konusu olmasa da, 3.4750 seviyelerine kadar gerileyen paritenin yeniden 3.50 üstüne atması yükselişlerin devamı için önemli olacaktır. 3.50 önemli seviyesi korunurken, 200 günlük ortalama olan 3.4750 seviyesi geçilmedikçe önemli bir gerileme beklemiyorum. Euro/Dolar’daki gevşemelerin ise, dolar endeksini yukarı taşıdığını, ABD 10 yıllıklarının 2.10’dan 2.15 doğru hızlı bir atak yaptığını da görüyoruz. Bu da kısa vadede Dolar’ı EMFX para birimlerine karşı güçlü kılıyor. Kurda özellikle 3.53 seviyesinin kırılması ile yeni yükselişlerin gerçekleşme ihtimali ilerleyen günlerde göz önünde bulundurulabilir.

Gökhan Özkan
STRATEJİST