İşte Fed için faiz senaryoları!

14.09.2015 12:26 Bu haftanın tek gündemi FED. Son yılların en önemli kararını açıklayacak olan FED tüm küresel piyasaları etkileyecek.

Faiz kararında adım adım sona yaklaşırken son dönemde gelen iyi verilerle önemli bir gelişme kaydeden ABD ekonomisinde yeni bir dönem başlayabilir. Ancak FED için bazı engeller var.

Özellikle son haftalarda Çin ekonomisinden gelen kötü veriler piyasaları olumsuz etkilemişti. bu süreçte FED’in faiz artırımına gitmesinin büyük yaralara yol açabileceği yönündeki açıklamalar Eylül ayı için faiz beklentisini neredeyse ortadan kaldırmıştı. Ancak son dönem açıklanan verilere ve FED üyelerinin yaptığı açıklamalara bakıldığında bir ihtimal de olsa faiz artırımı Perşembe günü gerçekleşebilir. Bu durumda ABD yeni bir sayfa açmış olacak ve 2088 yılından bu yana devam eden süreci tersine döndürmüş olacak. Çin’in verilerinin kötü gelmesi tüm piyasaları etkilerken FED2in böyle bir karar alması ise ilerleyen dönemde küresel ekonomide yeni bir krizin kapısının açılmasına yol açabilir.

Bu hafta faiz kararından önce en önemli veri ABD TÜFE verisi olacak. TÜFE’de 0.2 oranında yükseliş bekleniyor. Daha önemli olan çekirdek TÜFE rakamı ise uzun zamandır ilk kez 1.9 beklentisine ulaşmış durumda. FED ’in daha önceki toplantılarında açıkladığı enflasyona makul derecede güven yönlendirmesi bu hafta amacına ulaşabilir. Son dönem rakamlarında artış kaydedilmesi gelecek dönemde de toparlanmanın hızla devam etmesini beklentisini artırıyor. İstihdam rakamlarında tam istihdam olarak adlandırdığı 5.1 seviyesine ulaşan FED enflasyonda da istediğini alırsa faiz artırımı için hedefine ulaşmış olacak.

FAİZ SENARYOLARI

Perşembe günü açıklanacak kararda eğer beklentilerinin şekillendiği gibi 0.25 oranında bir faiz artırımı gelirse dolarda hızlı bir değerlenme görebiliriz. Çünkü ekonomik anlamda her ne kadar toparlanmış bir ABD ekonomisi olsa da bugüne kadar ki fiyatlamalar 0.25 oranında bir faiz artırımını içermiyor. Yani Çin etkisi sebebiyle piyasa aktörleri doları satmaya başlamıştı. Dolayısıyla eğer FED2in Çin ile ilgili endişesi olmadığı görülürse ve faiz artırımında bu denli cesur bir adım atarsa doların hızla değerlenmesine sebep olabilir.

Ancak faiz artırım adımı daha küçük bir oranda gerçekleşirse daha az hareketli bir piyasa görebiliriz. Ardından bir sonraki faiz artırımının gelecek yıla kaldığını öğrenirsek doların değer kaybettiği bir ortama girebiliriz. Çünkü faiz de küçük adımlar şu an için fiyatlanmaya devam ediyor. Ve bu süreçte faiz artırımı zamanlama aralığının ne olacağı oldukça önemli.

Eğer faizlerde değişikliğe gidilmese hareketli ama yine aynı değerlere dönen bir dolar endeksi ile karşılaşabilir. Bu durumda Aralık ayı ihtimali daha da artacağı için Çin’den gelebilecek olumlu haberler ilerleyen dönemde doların değer kazanmasına sebep olabilir. FED ‘in bu durumda Aralık ayına 0.25 oranında bir faiz artırımı yapacağı beklentisi ile dolarda yeniden hızlı değerlenme görülebilir. Her durumda Perşembe gününki karar bütün piyasaları ciddi oranda etkileyecek.

Veli Kocatürk / www.isikfx.com/ 
IşıkFX Araştırma Müdürü