Seçim sonrası dolar ve BIST senaryoları!

28.10.2015 13:48
Bugün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın sözüyle başlayalım. “ 2015 yılı oldukça zordu” dedi. Evet hem siyasi ve jeopolitik anlamda hem de ekonomik anlamda zor bir yıl geçiren Türkiye bir yılda ikinci kez seçime gidiyor. Ancak ikinci seçimde riskler daha az görünüyor. İç dinamikleri değiştirecek olan genel seçim sonuçları önemli bir belirsizliği de ortadan kaldıracak. Üçüncü bir seçim olasılığını ise piyasa aklına bile getirmek istemiyor.

KOALİSYON SONUCU PİYASAYI ŞAŞIRTMAZ

7 Haziran seçimlerinde koalisyon sonucunun çıkması piyasalarda sert hareketlere sebep olmuştu. Dolar’da 2.80 seviyesi aynı gece test edilmiş ardından da rekor üstüne rekor gelmişti. 2.65 ile seçimlere giren kur 2.80 fiyatını zirve olarak belirledikten sonra önemli ölçüde düşüş yaşasa da koalisyonun bir türlü kurulamaması ve yeni bir seçim ihtimali 3 seviyesinin üzerinde tutunmamıza sebep oldu. Bugün ise kurda belirsizliğin ortadan kalkacağına ve dış gelişmelere başlı olarak 2.90 seviyesine yakın bir seyir görüyoruz. Koalisyon artık piyasayı eskisi gibi korkutmuyor. Özellikle uzun süre tek partili iktidar ile önemli bir istikrar yakalayan ekonomide ilk koalisyon tepkisine alışılmış görünüyor. Bu yüzde 1 Kasım seçimlerinde yine koalisyon sonucunun çıkması piyasayı şaşırtmayacaktır. Fiyatlamalarda ilk tepki negatif olsa bile ilerleyen süreçte endeks tarafında yeniden 80 binin üzerinde tutunma olabilir. 82 bin 500 ise halen hedef dahilinde görünüyor. İlk etapta 75 bin seviyesine yakın bir açılış gerçekleşirse yeniden alımlar ilerleyen dönemde endeksin kuvvetlenmesine sebep olabilir. Oluşacak GAP yani fiyat boşluğu seçim sonrasındaki hafta da kapanabilir. Kur kanadında ise 2.97’ye yakın bir açılış oluşması muhtemel. Ancak bu süreçte yine kurda gevşeme görülebilir. İlerleyen haftalarda yeniden 2.87-2.85 aralığı test edilmesi muhtemel. Koalisyon sürecinde olası anlaşmazlık ise kurun hızla 3 seviyesinin üzerine taşınmasına sebep olabilir.

Bu süreçte koalisyon kurmak için görevlendirmenin yapılacağı süre ve koalisyon görüşmeleri oldukça önemli olacaktır. Süre uzamaz ve liderler kısa bir sürede koalisyon kurmaya karar verirse pozitif fiyatlama görülebilir. Ardından kurulacak hükümette kimin ekonominin dümeninde olacağı çok önemli. Süreç sonrası yönünü daha çok ekonomik verilere ve yurtdışı gelişmelere çevirecek olan Türkiye özellikle Avrupa’nın ek parasal genişlemesi ve Aralık ayında olası bir FED faiz artırımını fiyatlayacaktır. Süreç içerisinde üçüncü bir erken seçimin konuşulması ise piyasada kaosa sebep olabilir. O yüzden şimdilik bu ihtimali aklımıza bile getirmiyoruz.

Koalisyonda kimlerin yer alacağı ise oldukça önemli. Temsil oranı yüksek ve önemli ölçüde uzlaşmış bir tavrın ortaya çıkması reformların devam edeceğine ilişkin mesajların piyasaya sunulması durumunda endekste ve Türk Lirasında kısa süreli de olsa yani dış etkenler devreye girene kadar devam edecektir.

TEK PARTİ İKTİDARI POZİTİF FİYATLAMALARI HIZLANDIRABİLİR

Tek partili bir sonucun çıkması durumunda ise önemli fiyatlamalar olacaktır. 7 Haziran seçimlerinden farklı bir sonuç ortaya çıkacağı için hem Türk Lirasında hem de endekste önemli bir değerlenme görülebilir. Endeks kanadında 82 bin 500 seviyesinin kırılması durumunda yeniden yukarı yönlü trend başlangıcı görebiliriz. Bu süreçte yurt dışı beklentileri Türkiye lehine olursa yani FED faiz artırımını 2016 yılına bırakır ve Avrupa bahsettiği gibi parasal genişlemeyi artırma kararı alırsa endekste 90 bin seviyesinin üzerinde 92 bine kadar önemli bir seyir görülebilir. Kur kanadında ise tek partili iktidar sonucu değer kaybına sebep olacaktır. 2.85 seviyesinin altında kalabilecek kur yeniden 2.80 seviyesinin geçilmesini sağlayabilir. Kurda FED etkisi yeniden devreye girerse bu süreç bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Uzun vadede yani 1 yıldan daha uzun bir sürede FED ’in yeniden piyasaya girmesi ile dolarda yukarı yönlü hareketin başladığını görmemiz muhtemel. 

Sadece sandıktan çıkacak sonuca göre değerlendirme yapıldığında süreç önemli bir belirsizlik ortadan kalktığı için pozitif olabilir. Ancak ilerleyen dönemde ekonomik verilere ve dış gelişmelere daha fazla yoğunlaşacağız. Ayrıca seçim sonuçları ortaya çıktığında hem koalisyonun kurulması sürecinde hem de tek partili iktidar sürecinde farklı olasılıklarda ortaya çıkacaktır. Bu yüzden seçim sonuçları açıklanıp piyasa ilk tepkisini verene kadar risk almamak çok daha doğru bir karar olabilir.

Bu vesileyle Cumhuriyet bayramınızı kutlarım.

Veli Kocatürk / www.isikfx.com/ 
IşıkFX Araştırma Müdürü